تربیت نسل جوان انقلابی؛ خدمت ماندگار مرحوم آیت‌الله مصباح

به گزارش اداره روابط عمومی و اطلاع رسانی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، حجت الاسلام والمسلمین علی ذوعلم عضو هیأت علمی گروه فرهنگ‌پژوهی پژوهشگاه در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری رسا، به تبیین خدمات مرحوم آیت الله مصباح پرداخت و گفت: مرحوم علامه مصباح چند جنبه توام با هم داشتند که ایشان را در بین دیگران شاخص می کرد.

وی با اشاره به بعد علمی شخصیت آیت الله مصباح افزود: بعد علمی و پژوهشی، نظریه پردازی و صاحب نظری ایشان در مباحث علمی و فلسفی به ویژه با توجه به نیازهای زمانه و شبهات با نگاه محققانه، نقادانه و نوآورانه از ویژگی های برجسته آن مرحوم بود.

استاد حوزه علمیه قم حضور سیاسی و اجتماعی فعال و اثرگذار در مقاطع و فراز و نشیب های مختلف را از دیگر ویژگی های برجسته مرحوم آیت الله مصباح برشمرد و اظهار داشت: ایشان با اخلاص انقلابی و نگاه عمیق به مقوله اسلام اجتماعی و سیاسی و انقلاب اسلامی به تکلیف خود عمل می کردند، در دهه ۷۰ و دهه اخیر نقش ایشان بسیار اثرگذار بود.

وی تربیت نسل جوان برخوردار از نگاه معرفتی درست به اسلام در حوزه و دانشگاه را از یکی از خدمات برجسته آیت الله مصباح عنوان کرد و ادامه داد: هزاران نفر از کسانی که در دهه ۷۰ و ۸۰ دوره دانشجویی خود را سپری می کردند، امروز در گوشه و کنار کشور منشأ خدمات هستند و در مجموعه های رسمی و اداری با نگاهی انقلابی به تلاش و تأثیرگذاری مشغول هستند، این افراد که امروز فعال هستند در مکتب و مدرسه فکری آیت الله مصباح تربیت شدند.

حجت الاسلام والمسلمین ذوعلم با اشاره به ویژگی برجسته اخلاقی، معنوی و سلوکی آیت الله مصباح یزدی ابراز داشت: ایشان اگر چه به خاطر موضع گیری های انقلابی، مورد هدف حملات و تبلیغات رسانه ای بیگانگان و جبهه فکری ضد انقلاب اسلامی قرار گرفتند، ایستادگی کردند و مقاومت ایشان در عرصه دفاع فکری و جهاد فرهنگی و معرفتی با مجاهدت کسانی مانند شهید سلیمانی در جهاد مبارزه با استکبار جهانی و نفوذ بیگانگان در منطقه قابل مقایسه است.

وی عنوان کرد: مرحوم آیت الله مصباح نقشی را در عرصه معرفتی و فرهنگی داشتند که کسانی مانند شهید سلیمانی در عرصه جهاد سخت و رویایی با دشمنان اسلام ایفا می کردند و می کنند، امیدواریم خداوند متعال به شاگردان و دوستداران ایشان توفیق دهد که همین مسیر را با استقامت و با عمق معرفتی طی کنند.