رئیس حوزه ریاست

محمد مهدی نجفی
سرپرست حوزه ریاست
کارشناس ارشد مدیریت اجرایی استراتژیک

 

 

عمده‌ی وظایف رئیس حوزه ریاست عبارت‌است از:

۱٫‌ تهیه و تنظیم برنامه‌های سالانه و دوره‌ای حوزه، در چارچوب اسناد فرادستی پژوهشگاه، و پیگیری تحقق آن‌ها پس از تصویب در مراجع ذی صلاح.

 1. اداره‌ی شورای رسانش پژوهشگاه، ابلاغ و پیگیری مصوبات آن، و نظارت بر واحدهای رسانشی مؤسسات وابسته، و راهبری جریان معرفی رسالت، اهداف، برنامه‌ها، فعالیت‌ها و فرآورده‌های پژوهشگاه، و انعکاس مناسب و مستمر رویدادها و اخبار، با استفاده از ابزارهای روزآمد و شیوه‌های مؤثر.
 2. برقراری ارتباط و تعامل فعال و هدفمند با رسانه‌های معتبر و صاحب نفوذ در جهت رصد و مدیریت تصویر پژوهشگاه در اذهان عمومی و مخاطبات هدف و فضای اطلاع‌رسانی داخل و خارج از کشور.
 3. تدبیر پیوسته برای ارتباط‌گیری با مسئولان مؤثر نظام مقدس جمهوری اسلامی و مخاطبان هدف، برای معرفی پژوهشگاه و دستاوردهای آن؛ و بسترسازی برای شکل‌گیری جریان مستمر دید و بازدیدهای فرهنگی بین پژوهشگاه و مراکز متناظر، حضور اساتید حوزه و دانشگاه و نخبگان علمی اجتماعی و فرهنگی در پژوهشگاه و مؤسسات وابسته و تابعه، با همکاری بخش‌های ذی‌ربط، و مدیریت اهداء هدفمند و مؤثر آثار و محصولات.
 4. اهتمام بر فضاسازی جهادی محیطی و تقویت روحیه انقلابی، نشاط کاری و هویت جمعی در مجموعه‌ی اعضا و کارکنان پژوهشگاه و مؤسسات وابسته و تابعه، و طراحی و اجرای برنامه‌های فرهنگی، فکری، بصیرتی و معرفتی برای ارتقاء و انسجام همکاران.
 5. تمهید ارتباط‌ فعال با مدیران، اعضای هیأت علمی، و همکاران علمی‌اجرایی و مؤسسات وابسته و تابعه، در جهت روزآمدسازی مطالبات و توقعات دوسویه و جمع‌آوری و پیگیری نظرات و پیشنهادهای سازنده؛ و ارائه‌ی حاصل آن به ریاست.
 6. تلاش برای ایجاد ارتباط صمیمی و هماهنگی اثربخش بین ریاست مجموعه و مدیران و همکاران علمی و اجرایی و تسهیل ارتباطات درون‌سازمانی و بیرون‌سازمانی ریاست.
 7. برنامه‌ریزی و مدیریت امور دفتری و تهیه پیش‌نویس مکاتبات، ابلاغ بخشنامه‌ها، ضوابط و پی‌نوشت‌ها و دستورهای شفاهی ریاست و پیگیری تحقق آن، تهیه و ارائه‌ی گزارش نتایج به ایشان.
 8. تنظیم گزارش ویژه در موارد ارجاعی از سوی رییس و بازرسی عملکرد بخش‌های سازمانی و رفتار مدیران و همکاران پژوهشگاه و مؤسسات وابسته و تابعه و ارائه‌ی نتایج به ریاست.
 9. برنامه‌ریزی عمومی زمان و برنامه‌ی جلسات، ملاقات‌ها، بازدیدها، سخنرانی‌های ریاست و رویدادهای مربوط با لحاظ شؤون و مصالح، و نظارت بر فعالیتها و عملکرد دفتر ویژه رییس.
 10. نظارت بر عملکرد مسؤول برنامه‌های علمی ریاست و پیگیری امور اداری دستیاران و همکاران ایشان.
 11. پاسخگویی به مراجعات، و رسیدگی و پاسخگویی به شکایات و انتقادات واصله از سوی افراد حقیقی و حقوقی یا ارجاع آن به مراجع ذی‌صلاح.
 12. اداره‌ی امور دبیرخانه‌ای هیات امنا و مجمع عمومی پژوهشگاه.
 13. جمع‌آوری، تنقیح و نگهداری اسناد و مدارک مهم و مرتبط با پژوهشگاه در قالب مرکز اسناد؛ و اخذ، ثبت و نشر تاریخ شفاهی پژوهشگاه.
 14. تنظیم گزارش فصلانه‌ی فعالیت و عملکرد سالانه‌ی حوزه­ی ریاست و ارائه به رییس پژوهشگاه.
 15. پیگیری سایر امور ارجاعی از سوی ریاست پژوهشگاه و شوراهای مرجع حسب مورد.رؤسای سابق حوزه ریاست:
  دکتر محمد حسن‌پور
  دکتر مهدی رمضانی چابک
  دکتر مهدی عباس زاده
  دکتر حسین نوری
  آقای محمدرضا عامریان