همایش ملی اجتهاد عقل گرا برگزار می‌شود

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، همایش ملی اجتهاد عقل گرا توسط پژوهشکده حکمت و دین پژوهی با پیام آیت الله العظمی سبحانی و همکاری برخی نهادهای علمی کشور 23 آذرماه 1401 در شهر مقدس قم برگزار می شود.

حجت الاسلام والمسلمین دکتر محمدحسن قدردان قراملکی دبیر علمی همایش با اعلام این خبر گفت: همایش ملی اجتهاد عقل گرا با هدف بررسی نقش عقل در استنباط علوم اسلامی و انسانی با پیام مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی جعفر سبحانی دامت برکاته و سخنرانی صاحبنظران این حوزه چهارشنبه شب 23 آذرماه در قم برگزار می شود.
در این همایش علمی حضرات آیات علی اکبر رشاد و مهدی هادوی تهرانی ایراد سخنرانی خواهند داشت. همچنین رونمایی از کتب و آثار ویژه همایش با عناوین فلسفه عقل جلد اول (نقد عقل جزئی در فلسفه اسلامی)‌ و فلسفه عقل جلد دوم (نقد عقل در مدارس حدیثی میرداماد و صدرالمتألهین) نوشته محمدعلی اردستانی، نقد مکتب تفکیک؛ دفتر اول: مبانی نوشته محمدحسن قدردان قراملکی، نقد مکتب تفکیک ، دفتر دوم: مسائل نوشته محمدحسن قدردان قراملکی، روش‌شناسی علم کلام با عنوان فرعی «نگاهی تطبیقی انتقادی به روش فلسفی و تفکیکی» نوشته حمیدرضا شاکرین و مجموعه سه جلدی مقالات همایش اجتهاد عقل‌گرا و برگزاری مناظره علمی با موضوع جایگاه عقل و نقل در اجتهاد کلامی با حضور حجج اسلام والمسلمین محمدحسن قدردان قراملکی، محمدمهدی گرجیان، محمدتقی سبحانی و رضا برنجکار از دیگر بخش های این همایش ملی است.


در همین خصوص سه پیش نشست همایش نیز تدارک دیده شده که با عناوین “چیستی خدا از دیدگاه مهدی اصفهانی“، “اصالت و امتیازات عقلانیت شیعی در نظر و عمل” و “نشست فلسفه از دیدگاه آیت الله خامنه ای” برگزار شده است. همچنین در هفته منتهی به همایش نیز سه پنل تخصصی با عناوین “عقل و الهیات با مدیریت جناب حجت‌الاسلام والمسلمین محمدحسن قدردان قراملکی”،‌”عقل و اخباری‌گری و تفکیک با مدیریت جناب حجت‌الاسلام والمسلمین آقای محمدباقر پورامینی”و “عقل و فقه و اصول با مدیریت جناب حجت‌الاسلام والمسلمین آقای سیدسجاد ایزدهی” با حضور ارائه دهندگان مقالات همایش برگزار می شوند. تقدیر از مقالات برگزیده و برگزاری نمایشگاه آثار مرتبط پژوهشگاه با این موضوع، در خلال همایش نیز از دیگر برنامه هاست.
وی افزود: مؤسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی(ره)، مرکز فقهی ائمه اطهار(ع)، مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران، انجمن علمی کلام اسلامی و انجمن فقه و اصول حوزه علمیه قم، مجمع عالی حکمت اسلامی، مرکز تخصصی کلام اسلامی امام صادق(ع)، پایگاه استنادی علوم جهان اسلام(ISC) و خبرگزاری رسا از همکاران علمی و اجرایی برگزاری این رویداد ارزشمند خواهند بود.

گفتنی است همایش ملی اجتهاد عقل گرا چهارشنبه شب، 23 آذرماه 1401 از ساعت 18 تا 21 با حضور صاحبنظران، اندیشمندان و فرهیختگان و استادان حوزه و دانشگاه در محل تالار استاد موسویان(ره) پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی به آدرس قم، بلوار پانزده خرداد، خیابان شهید میثمی برگزار شده و میزبان همه علاقمندان به مباحث کلامی خواهد بود.