منظومه فکری حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای به چاپ هفتم رسید

به گزارش اداره روابط عمومی و اطلاع رسانی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، منظومه فکری حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای (نظام بینشی، منشی و کنشی) به صورت دو مجلد، اثر حجت‌الاسلام والمسلمین عبدالحسین خسروپناه و با همکاری جمعی از پژوهشگران توسط سازمان انتشارات پژوهشگاه برای هفتمین بار به چاپ رسید و راهی بازار نشر شد.

منظومه فکری عبارت از از مجموعه نظام مند و متشکل از اجزا و عناصر مرتبط و هدفمند با محوریت هسته مرکزی در عرصه نظام بینشی و ارزشی و کنشی است.

در بخشی از مقدمه این کتاب آمده است:

این تحقیق در صدد است تا با مطالعه مجموعه مکتوبات و منشورات و بیانیه ها و سخنرانی های حضرت آیت الله خامنه ایT هندسه و منظومه معرفتی ایشان را به نگارش درآورد. این تحقیق نشان می‌دهد که منظومه فکری حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای بیانگر گفتمان و جریان فکری – فرهنگی ویژه‌ای است که هم ادامه دهنده گفتمان فکری علمای گذشته، همچون: شیخ مفید و شیخ طوسی و خواجه نصیر و صاحب جواهر و سید عبدالحسین لاری و دیگران است و هم با رویکرد اجتهادی به مسائل معاصر می‌پردازد و از جریان‌ها و گفتمان‌های معاصری همچون: جریان سنتی بی توجه به دغدغه‌های انسان معاصر و جریان روشنفکری غرب زده و شرق زده و جریان روشنفکری دینی التقاطی و جریان تجددستیزی و سنت گرایی و جریان اخباری نوین و ضد عقلانی متمایز است.

«منظومه فکری حضرت آیت‌‎الله العظمی خامنه‌ای»، در چهار بخش نظام‌های بینشی، نظام‌های منشی و رفتاری، نظام‌های اجتماعی اسلام و اهداف اجتماعی اسلام تدوین شده است. نظام بینشی شامل منطق فهم اسلام، خداشناسی توحیدی، ولایت‌شناسی، اسلام شناسی، جهان‌شناسی اسلامی و انسان‌شناسی اسلامی است. نظام های منشی و رفتاری شامل نظام معنویت اسلامی، اخلاق اسلامی، نظام تربیتی اسلام و نظام عبادی اسلام است. نظام‌های اجتماعی اسلام شامل نظام فرهنگ اسلامی، نظام علمی‌ اسلام، نظام مدیریت اسلامی، نظام سیاست اسلامی، نظام اقتصاد اسلامی، نظام حقوق اسلامی، نظام امنیتی ـ دفاعی اسلام است و اهداف اجتماعی اسلام شامل استقلال اسلامی، عدالت اسلامی  و پیشرفت اسلامی است.
این اثر نشان می‌دهد که فرمایشات معظم‌له از نظام هماهنگی برخوردار است به گونه‌ای که اجزائش یک کل نظام‌مند را تشکیل می‌دهد که ادامه‌دهنده گفتمان فکری علمای گذشته و استمراربخش گفتمان امام خمینی‌(ره) است و با رویکرد اجتهادی به مسایل معاصر می‌پردازد.
تمدن اسلامی، مبتنی بر منظومه فکری مقام معظم رهبری، توحیدمحور است؛ توحیدی که نه تنها در عقیده و قلب آدمیان حضور دارد؛ بلکه همانند روحی، همه ساحت‌های فردی و اجتماعی، مُلکی و ملکوتی انسان را احاطه کرده است. آزادی و استقلال و دانش و قدرت  و سیاست و قضاوت و امنیت و دفاع و‌…، جملگی توحیدی هستند.

منظومه فکری حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای (نظام بینشی، منشی و کنشی) اثر حجت‌الاسلام عبدالحسین خسروپناه و جمعی از پژوهشگران، با قیمت ۱۹۰۰۰۰ تومان در دسترس مخاطبان خواهد بود و علاقمندان جهت توضیحات تکمیلی و تهیه این مجموعه می‌توانند به وبگاه رسمی سازمان انتشارات (اینجا) مراجعه نمایند.

مطلب قبلیتدوین منظومه فکری آیت الله العظمی جعفر سبحانی
مطلب بعدیبرکات رشد «شعور معنوی» و «وجدان اخلاقی» در جامعه