سخنرانی آیت الله جوادی آملی در همایش فلسفه دین اسلامی

به گزارش اداره روابط عمومی و اطلاع رسانی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی به نقل از خبرگزاری رسا، حضرت آیت الله جوادی آملی استاد برجسته درس خارج حوزه علمیه قم امروز در پیامی تصیری به همایش ملی «فلسفه دین اسلامی» که از سوی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی با مشارکت خبرگزاری رسا به صورت مجازی برگزار شد، با بیان اینکه دین رهاوردها و دستاوردهای علمی بسیاری داشته و دارد، گفت: حفظ رهاوردهای پژوهشی دین، عمل به آن و نشر آن از وظایف ما محسوب می شود.

وی جایگاه پژوهش در زمینه فلسفه دین اسلامی را مورد توجه قرار داد و اظهار داشت: بر اساس روایات، وظیفه ما تحقیق و پژوهش در معارف و مبانی مکتب اهل بیت(ع) و عمل به آنها و نشر آن است.

حضرت آیت الله جوادی آملی به لزوم نظریه پردازی نسبت به جهان هستی از دیدگاه آیات قرآن کریم اشاره و بیان کرد: اگر علم پیدا کردید بکوشید و یازوی عمل را ضعیف نکنید؛ اموری که بازوی عمل را ضعیف می کند باید پرهیز کنیم و حکمت نظری داشته باشیم و به آن حکمت عمل کنیم.

مفسر برجسته قرآن کریم با اشاره به تفاوت های میان طلب و اراده و با بیان اینکه علم مربوط به عقل نظری و اراده مربوط به عقل عملی می شود، عنوان کرد: علم باید به عمل برسد و باید بدانیم که اگر علم صحیح باشد به عمل صحیح نیز می انجامد.

وی جایگاه علم و عمل را مورد اشاره قرار داد و گفت: برای شناخت حکمت نظری و عملی باید مثالی را مورد توجه قرار دهیم؛ گاهی یک فرد مجاری ادراکی و تحریکی اش سالم بوده، گاهی مجاری ادراکی اش سالم و مجاری تحریکی اش ناسالم، گاهی مجاری ادراکی ناسالم و مجاری تحریکی سالم و گاهی هم هر دو معیوب است؛ گروه نخست در صورت تشخیص خطر، خود را نجات می دهند، اما سایر گروه ها چون در یک بخش ار مجاری خود دچار عیب و نقص هستند جان سالم از خطرات در نمی برند؛ عقل نظری و عقل عملی نیز همینگونه است و باید بدانیم عقل نظری و عملی در کنار یکدیگر می توانند مفید فایده باشند.

حضرت آیت الله جوادی آملی خاطرنشان کرد: اگر حکمت نظری و عملی را در کنار هم داشته باشیم بدون شک در صراط مستقیم قرار می گیریم و به فلاح و رستگاری می رسیم و این فلسفه دین اسلامی است که همه این موارد را تبیین کرده و راز و رمز آنها را برای ما روشن می سازد.

وی افزود: فلسفه دین رهاوردهای عقلی فراوانی دارد که باید آنها را استخراج کرده و راه علم و عمل را از طریق آن هموار کنیم.