حرکت تکاملی انقلاب اسلامی، توقف‌ناپذیر است

ضرورت تبیین دستاوردهای غرورانگیز انقلاب ایران برای نسل حال و آینده

حرکت تکاملی انقلاب اسلامی، توقف‌ناپذیر است

یادداشتی از حجت الاسلام دکتر محمد ملک زاده عضو هیأت علمی گروه سیاست پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی

آن هنگام که فجر پیروزی در صبحگاه ۲۲ بهمن ۵۷ نمودار گشت و خورشید تحقق آمال الهی ملت ایران با روشنایی فزون‌تر تابیدن گرفت، کم نبودند خرده‌گیرانی که در برابر درخشندگی این نور الهی در سرزمین ایران اسلامی چشمان خود را فرو بستند و از برابر آن همه شکوه و جلال، غیر‌منصفانه گذشتند. برخی از آنان نومیدانه و عده‌ای با امید‌های واهی، منکر تداوم این درخشندگی شدند. اگر در اوایل پیروزی انقلاب اسلامی در باور خوش‌باوران معاند نظام و انقلاب اسلامی، عمر این انقلاب و نظام سیاسی برخاسته از آن بسیار کوتاه و عملکرد آن ناموفق می‌نمود، اما در شرایط کنونی اکثریت ایشان به ناچار پذیرفته و در برابر این واقعیت انکارناپذیر سر تسلیم فرود آورده‌اند که: «نظام جمهوری اسلامی ایران دارای پشتوانه مردمی و از استواری و ثباتی انکار ناپذیر برخوردار است.» تردیدی نیست که امروزه به‌ رغم دشمنی بدخواهان این ملت، – یعنی همان قدرتهای استکباری که هرگز پیروزی و استقلال مردم مسلمان ایران را تاب نیاورده و با حمایت از دولت‌‌های مستبد دست‌نشانده در حکومت‌‌های طاغوت و دخالت در سرنوشت این ملت همواره در کمین قافله ملت و مترصد چپاول و غارت این کشور مانده‌اند- نظام اسلامی راه خود را از میان سنگلاخ‌ها و موانع دشمن با موفقیت سپری نموده است.

برکات چشم‌گیر نظام جمهوری اسلامی ایران در طول چهار دهه از عمر با برکت آن، سند غرورانگیزی است که انکار یا بی‌توجهی به آن، ناسپاسی در برابر این نعمت بزرگ الهی است. تبلیغات گسترده و نابهنجار دشمنان ملت مسلمان ایران برای کم فروغ جلوه دادن دستاورد‌های انقلاب اسلامی، البته چندان هم دور از انتظار نیست؛ چرا که از دشمن جز دشمنی و خیانت انتظار نمی‌رود، اما سؤال اصلی این‌جا است که آیا دوستان نظام در برابر این همه هجمه تبلیغاتی دشمن و مقابله با آن به وظیفه انقلابی خود به خوبی عمل کرده‌اند؟ آیا تلاش قابل انتظاری نشان داده و برای خنثی نمودن تبلیغات بدخواهان تمهیدات کافی اندیشیده‌اند؟ سوگمندانه باید اعتراف کنیم اقدامات انجام شده در این راه در مقایسه با هجمه تبلیغاتی و انبوه دروغ پراکنی، خیانت و نیرنگ دشمنان این ملت، ناکافی است. تبیین برکات انقلاب شکوهمند اسلامی در عرصه‌‌های مختلف فرهنگی، سیاسی، اقتصادی، نظامی و… ضرورتی است که اولویت بخشیدن به آن به دلایل متعدد، اهمیت دارد:
نخست آن که ‌این اقدام، ابتدایی‌ترین و بارزترین کار در مسیر شکر خالق هستی است. از روایات اسلامی آموخته‌ایم که خداوند هرگاه بند‌ه‌ای را نعمتی بخشد، دوست دارد آن بنده نعمت خالقش را آشکار کند؛ آشکار نمودن نعمت‌‌های الهی و در معرض دید بندگان دیگر قرار دادن، نخستین گام برای انجام شکر خداوند و تعظیم در برابر خالق هستی است. پیروزی انقلاب اسلامی به حق یکی از مهم‌ترین نعمت‌‌های الهی برای ملت مسلمان ایران است. پس بیان افتخارات و برکات پایان ناپذیر آن علاوه بر این که به عنوان سپاسگزاری در برابر این نعمت بزرگ ضرورت دارد، پیروزی‌ها و موفقیت‌‌های بیش‌تر را در ادامه این مسیر تضمین خواهد نمود.

دوم آن که تبیین نتایج و برکات انقلاب باعث دلگرمی دوستداران داخلی و خارجی و برقراری اتحاد و انسجام اسلامی است. سوم آن که تبیین دستاوردها مهم‌ترین کاری است که می‌توان در راه اطلاع‌رسانی به دوستان و دشمنان این نظام انجام داد. اطلاع‌رسانی دقیق و به موقع، دوستان را به ادامه دادن مسیر دلگرم‌تر و دشمنان را از دشمنی‌‌‌های بیش‌تر ناامیدتر خواهد ساخت. نکته چهارم آن که با این کار، تبلیغات رسانه‌‌های غربی و بنگاه‌‌های دروغ پراکنی استکبار جهانی رنگ خواهد باخت. بسیاری از ملت‌‌های جهان پس از مسافرت به کشورمان اعتراف کرده‌اند که در برابر این همه عظمت و پیشرفت ملت ایران متحیر مانده و ذهنیت سابق‌شان درباره جمهوری اسلامی کاملاً تغییر یافته است. بدیهی است تبلیغات سوء رسانه‌‌های بیگانه از یک طرف و اطلاع‌رسانی ضعیف و ناکافی‌ ما از طرف دیگر در به وجود آمدن ذهنیت غلط ملت‌‌های جهان بی‌تأثیر نبوده است.
و در نهایت آن که معرفی تحولات صورت گرفته در سایه انقلاب اسلامی ایران در عرصه‌‌های مختلف ضمن هموار ساختن مسیر انقلاب، باعث سرعت گرفتن حرکت رو به پیشرفت و تعالی ملت و نظام اسلامی ایران به عنوان الگو و سرمشق ملت‌‌های مسلمان و مستضعفان عالم می‌شود؛ سرمشقی که می‌تواند مستضعفان مظلوم و تحت سیطره استکبار جهانی را با آگاهی و بصیرت متحد ساخته، زمینه ظهور منجی عدالت‌گستر هستی را در سرتاسر عالم فراهم سازد.