همایش ملی اجتهاد عقل‌گرا برگزار می‌شود

به گزارش اداره روابط عمومی و اطلاع رسانی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، همایش ملی اجتهاد عقل‌گرا توسط گروه کلام پژوهشکده حکمت و دین پژوهی در قم برگزار می‌شود.

حجت‌الاسلام والمسلمین محمد عرب صالحی رییس پژوهشکده حکمت و دین‌پژوهی پژوهشگاه با اعلام این خبر گفت: شیعه از ابتدا مفتخر به عقل‌گرایی بوده و در کنار کتاب و سنت از عقل به عنوان منبع مهم آموزه های دینی بهره برده است. همچنین عقل در فهم و استنباط آموزه های دینی نقش اساسی و بی بدیل داشته است در این زمینه البته مانند همه موضوعات ممکن است دچار آـفت هایی هم شده باشد. جنبه افراط در عقل گرائی امروز خود را در جریان اعتزال نو نشان داده و پژوهشگاه در سال ۹۳ همایشی در نقد این جریان برگزار و مجموعه پنج جلدی را به جامعه علمی تقدیم نموده است.

وی همچنین افزود: این جریان به جای عقل متکی به وحی و منور به نور وحی، به عقل خود بنیاد غربی اتکا دارد و حتی در جاهایی که عقل توان دخالت ندارد هم، عقل را به بازی گرفته و دین و شرع را کنار زده است، جنبه تفریط مسئله امروز خود را در جریان بی اسم و رسم نو اخباری گری نشان داده است، این جریان دامنه حضور عقل را از آنچه مستحق آن است محدودتر کرده و اجازه دخالت عقل در بسیاری از اموری که توانمندی آن را دارد نمی‌دهد.

رییس پژوهشکده حکمت و دین پژوهی پژوهشگاه در پایان بیان داشت: همایش اجتهاد عقل‌گرا ضمن تبیین ایجابی مسئله سعی دارد رویکرد تفریطی به عقل را در حوزه‌های فقه، کلام، تفسیر و غیره را مورد نقد قرار دهد، در این راستا شوارای علمی همایش زیر نظر ریاست معزز پژوهشگاه تشکیل و جلسات آن آغاز گردیده است و دبیر علمی حجت الاسلام و المسلمین محمدحسن قدردان قراملکی استاد تمام گروه کلام کلام پژوهشگاه می‌باشد.