نشست سبک‌شناسی هنر و ادبیات انقلاب اسلامی برگزار شد

به گزارش اداره روابط عمومی و اطلاع رسانی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، نشست علمی “سبک‌شناسی هنر و ادبیات انقلاب اسلامی” با تکیه بر کتاب سبک‌شناسی هنر انقلاب اسلامی، اثر محمدرضا وحیدزاده صبح روز چهارشنبه مورخ 9 آذرماه جاری با حضور نویسنده کتاب (محمدرضا وحیدزاده)، دکتر محمدرضا سنگری مدیر گروه ادبیات اندیشه پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی و حجت‌الاسلام والمسلمین مهدی جهان عضو شورای علمی گروه فرهنگ‌پژوهی پژوهشگاه در خبرگزاری تسنیم برگزار شد.

محمدرضا وحیدزاده در ابتدای این نشست گفت: با توجه به اینکه موضوع جلسه سبک‌شناسی هنر و ادبیات انقلاب اسلامی است و من توفیق داشته‌ام با همین نام کتابی را تالیف کنم، تلاش می‌کنم تا گزارشی از نتایج به دست آمده در کتاب را خدمتتان ارائه نمایم. نخست باید یادآور شوم که کار صورت‌گرفته در این اثر به نوعی یک کار گروهی بوده است. در واقع من حاصل تحقیقات نظرات و ایده‌های دیگران را در این کتاب گردآوری کرده‌ام؛ آرای کسانی که قبل از من در مصاحبه‌ها و یادداشت‌ها و نشست‌ها و مقالاتشان نکاتی را در همین زمینه بیان کرده بودند، ولی هیچگاه پیش از این در یک جا دسته‌بندی نشده بود من سعی کردم هر منبع مرتبطی که در این زمینه وجود داشت را گردآوری، بررسی و دسته‌بندی کنم.

وی ادامه داد: این کتاب مجموعه‌ای از آراء و نظرات منتقدان و صاحب‌نظران دربارۀ هنر انقلاب است؛ همچنین من در این کتاب مکرر از استاد سنگری نام برده‌ام و از پژوهش‌ها و آثار ایشان استفاده کرده‌ام. لذا باید حق دیگران را پاس بدارم. از توفیقی که در تالیف این کتاب نصیبم شده بسیار خرسندم؛ زیرا قبلا کتابی در این زمینه منتشر نشده است. تا جایی که گاهی برخی از پژوهشگران منکر وجود سبک برای هنر انقلاب شده‌اند.

وحیدزاده با برشمردن هفت ویژگی سبک هنر انقلاب اسلامی شامل نفی مدرنیسم، اسلوب‌گرایی، پراکنده‌گزینی، بیان‌گرایی، نمادگرایی (که غیر از سمبلیسم است)، واقع‌گرایی (که غیر از رئالیسم است) و صراحت و قعطیت گفت: البته وجوه تفاوت‌ این ویژگی‌ها را با اصطلاحات مشابه آن‌ها در مکاتب هنری مورد بحث قرار داده‌ام. من در این کتاب سعی کردم که یک مقایسه تطبیقی بین نقاشی و شعر داشته باشم. از جمله ایراداتی که از کتاب گرفته شده داشتن مقدمه طولانی است، زیرا من سعی کردم در این مقدمه در مقایسه تطبیقی، نمونه‌هایی را از هنر غرب و شرق جمع آوری کنم تا پشتوانه‌ای برای ادامه تحقیقاتم باشد.

نویسنده کتاب سبک شناسی هنر انقلاب اسلامی در ادامه با اشاره به متن کتاب بیان کرد: در حوزۀ علم سبک‌شناسی برخی‌ از صاحب‌نظران در ايجاد سبک، عوامل چندي از جمله جهان‌بيني مؤلف و نحوة تفکر و زيست او را مؤثر می‌دانند. از این منظر مکاتب و سبک‌هاي مختلف ادبي و هنري را بايد به نوعي تجلي جهان‌‌بيني و شرايط اجتماعي حاکم بر دورة آن‌ها در عرصة هنر و ادبيات قلمداد کرد. در نتیجه در سبک‌شناسي آثار هنري به ويژه در ارزيابي سبک عمومي، توجه به زمينه‌هاي فکري و فرهنگي ظهور يک سبک يا مکتب از اهميت بسزايي برخوردار است.

وحیدزاده افزود: همچنين در علم سبک‌شناسي، بهتر آن است که مجموعه‌ای از حوزه‌ها را هم‌زمان و به صورت تطبیقی و بر اساس مبانی نظری مشترک آن‌ها مورد مطالعه قرار داد. به عنوان مثال برای شناخت بهتر سبک دورة خراسانی، اکتفا به بررسی ویژگی‌های زبانی اشعار این دوره، نمی‌تواند چندان راهگشا باشد. بلکه برای درک صحیح‌تر سبک این دوره باید شعر دورة خراسانی در نسبت با معماری و سایر حوزه‌های تمدنی این عصر و بر  اساس اندیشه‌های فلسفی حاکم بر آن دوره سنجید شود. انقلاب شکوهمند اسلامی نیز با تغییرات بنیادینی که در فضای فکری و فرهنگی جامعه ایجاد کرده، عرصه‌های مختلف  اجتماعی و فرهنگی از جمله ساحت ادبیات و هنر را از خود متأثر ساخته است. از این روی به نظر می‌رسد ادبیات و هنر این دوره دارای سبکی منحصر به فرد و برآمده از تحولات فکری و روحی مردمان این عصر باشد.

وحیدزاده بعد از ارائه این مقدمه با اشاره به اثر مذکور گفت: این کتاب «سبك» را ویژگی‌های تكرارشونده و مشخص صوری و ساختاری یك اثر یا مجموعه‌ای از آثار می‌داند كه عوامل اجتماعی و فرهنگی و به‌ویژه نحوة اندیشیدن مؤلف یا مؤلفانِ آن آثار تأثیر بسزایی در ایجاد و كیفیت آن‌ها دارد. همچنین نتیجه می‌گیرد كه با وقوع انقلاب اسلامی، فصل تازه‌ای در تاریخ این سرزمین آغاز شده است كه دامنة تأثیرات خود را در گسترة وسیعی از حوزه‌ها، از مسائل سیاسی و اجتماعی تا مسائل فرهنگی و هنری بسط داده است.

وی تصریح کرد: انسان عهد انقلاب اسلامی دارای جهان‌بینی خاصی است كه طرز نگرش او را به هستی و پدیده‌های آن متفاوت می‌سازد. این طرز نگرش متفاوت، تأثیرات مستقیمی در هنر و ادبیات این دوره خواهد گذاشت و منجر به شكل‌گیری سبك تازه‌ای در هنر می‌شود. این سبك تازه در حیطه‌های مختلفی همچون شعر و نقاشی تأثیری مشترك و مشابه بر جای خواهد گذاشت. از این روی به نظر می‌رسد مطالعة هنر و ادبیات این دوره و بررسی نسبت آن‌ با گفتمان فكری حاكم، منتج به كشف ویژگی‌های سبكی مشترك و تكرارشوندة آثار ادبی و هنری مرتبط با انقلاب خواهد شد و می‌تواند مشخص‌كنندة سبك هنر انقلاب اسلامی باشد. نگارنده در این اثر تلاش می‌کند با نگاهی به آرای منتقدان و صاحب‌نظران هنر‌ و ادبیات انقلاب اسلامی و با روشی مشخص به احصا و تبیین ویژگی‌های سبكی آن نائل آید.

محمدرضا وحیدزاده در پایان سخنان خود گفت: این کتاب براي شناخت بهتر سبک اين دوره به سراغ دو حوزة شعر و نقاشي رفته و به بررسي تطبيقي سبک آن‌ها پرداخته است و با بررسي آرا و نظرات منتقدان و صاحب‌نظراني که به بيان ديدگاه‌هاي خود دربارة ادبيات و هنر اين عصر پرداخته‌اند، هفت مؤلفة سبک‌شناختي مشترک را ميان شعر و نقاشي اين دوره احصا کرده است. طبق ارزيابي‌هاي به‌عمل‌آمده شعر و نقاشي انقلاب اسلامي را مي‌توان هنري دانست با هفت مشخصة سبکی نفي فرماليسم، پراکنده‌گزيني، اسلوب‌گرايي، صراحت و قطعيت، بيان‌گرايي، واقع‌گرايي و نمادگرايي. اين هفت ويژگي مؤلفه‌هاي شاخص و تکرارشونده‌اي هستند که به گفتة منتقدان و صاحب‌نظران در هنر و ادبيات انقلاب اسلامي ظهور کرده‌اند.

دکتر محمدرضا سنگری مدیر گروه ادبیات اندیشه پژوهشگاه در این نشست با بیان اینکه از درخشان‌ترین فصول انقلاب اسلامی حوزه هنر و ادبیات است، افزود: طی این 40 سال که از پیروزی انقلاب اسلامی می‌گذرد، بیش از 25 هزار اثر با مضمون انقلاب تولید شده است؛‌ اتفاقی که طی 400 سال گذشته سابقه نداشته است؛ به این معنا که مجموع تولیدات ادبی ما طی این سال‌ها، از مجموع تولیدات 400 سال گذشته بیشتر است. اگر بنا باشد به یک هویت شکل‌گرفته و ساختارمند دست یابیم، این مقدار تولیدات ادبی کفایت می‌کند.

نویسنده کتاب از نتایج سحر، با تأکید بر اینکه عرصه‌های نوپدید ادبیات انقلاب اسلامی را هنوز بررسی نکرده‌ایم، گفت: امروز در عرصه ادبیات، گونه‌هایی داریم که اصلاً‌ پیشینه ندارد. برخی از این گونه‌های جدید به سبب امکانات جدیدی است که با آن مواجه هستیم. امکاناتی مثل تلفن همراه و رایانه ادبیاتی به وجود آوردند که در گذشته ما وجود نداشت.

در ادامه این نشست حجت‌الاسلام مهدی جهان گفت: اگر چالش‌های اقتصادی و اجتماعی امروز را بررسی کنیم، متوجه می‌شویم در دایره جامعه‌سازی جدید احتیاج به مهندسی و تمدن نوینی داریم به گونه‌ای که باید مجدداً تمدن اسلامی را پدید آوریم.

وی افزود: از سوی دیگر در عرصه فرهنگی مبتلا به خطاهای فرهنگی شدیدی شدیم. امروز مبتلا به چندگانگی فرهنگی هستیم. به صورت مصداقی در ادبیات و هنر این اتفاق در حال رخ دادن است. ما با جریان هنری غالبی برخورد می‌کنیم که این جریان شدیداً مبتلا به بیماری‌های شرقی و غربی است.

جهان گفت: واقع‌گرایی در هنر به این معناست هر اثر هنری یک امر واقعی را معلوم می‌کند. جریان انتزاعی در هنر می‌گوید ما حرف‌های افلاطونی و ارسطویی را باور نداریم. از نظر این جریان، هنر جدید به این معناست که اصلاً قرار نیست هنر، ما به ازای واقع داشته باشد. از این رو شکل‌های مختلفی از انتزاعیات مثل امپرسیونیسم یا دریافتگری به وجود آمد. امروز در هنر انقلاب اسلامی معنای واقع‌گرایی کاملاً غیرمرسوم می‌شود. واقع‌گرایی مرز بین مدرن و پست مدرن است. این مسأله را باید در عرصه مباحث بنیادین طرح کنیم که آیا انقلاب اسلامی می‌تواند تأملی بر پست‌مدرن داشته باشد یا خیر؟ آیا انقلاب اسلامی اساساٌ مدرنیسم را پذیرفته یا خیر؟

در پایان این نشست پیشنهادهایی درباب بازنگری و بازنگاری متن کتاب و تداوم و استمرار کار از جمله کشف سبک هنر انقلاب اسلامی با تکیه بر حوزه‌های دیگر مانند سینما، موسیقی، ادبیات داستانی، نثر ادبی، سفرنامه، ادبیات نمایش و… مطرح شد.

110 دیدگاه‌ها

 1. Good day! I could have sworn I’ve been to this web site before but after looking at many of the articles I realized it’s new to me. Anyways, I’m certainly happy I came across it and I’ll be bookmarking it and checking back regularly.

 2. I?ve been exploring for a bit for any high-quality articles or weblog posts in this sort of space . Exploring in Yahoo I eventually stumbled upon this website. Reading this info So i am satisfied to show that I have an incredibly excellent uncanny feeling I discovered just what I needed. I so much undoubtedly will make certain to don?t disregard this site and give it a glance regularly.

 3. I was pretty pleased to uncover this great site. I need to to thank you for ones time just for this wonderful read!! I definitely enjoyed every little bit of it and I have you bookmarked to see new stuff in your web site.

 4. Fantastic site. Plenty of useful information here. I am sending it to several friends ans also sharing in delicious. And naturally, thanks for your effort!

 5. I?ve read some good stuff here. Definitely worth bookmarking for revisiting. I surprise how much effort you put to make such a magnificent informative web site.

 6. Hiya, I’m really glad I’ve found this information. Today bloggers publish just about gossips and internet and this is really frustrating. A good site with interesting content, that is what I need. Thanks for keeping this web-site, I will be visiting it. Do you do newsletters? Can not find it.

 7. One thing I have actually noticed is the fact there are plenty of misconceptions regarding the banking companies intentions whenever talking about foreclosure. One myth in particular is the bank desires your house. The lender wants your hard earned money, not the home. They want the amount of money they loaned you together with interest. Preventing the bank will draw a new foreclosed summary. Thanks for your article.

 8. You really make it seem so easy with your presentation but I find this topic to be really something that I think I would never understand. It seems too complicated and very broad for me. I am looking forward for your next post, I?ll try to get the hang of it!

 9. Thanks for expressing your ideas. The first thing is that students have an alternative between national student loan and also a private education loan where it’s easier to go with student loan debt consolidation reduction than over the federal education loan.

 10. hey there and thanks on your information ? I have certainly picked up anything new from right here. I did then again experience some technical issues the usage of this site, since I skilled to reload the website lots of times prior to I may just get it to load correctly. I have been brooding about if your hosting is OK? Now not that I’m complaining, however slow loading cases times will very frequently have an effect on your placement in google and could harm your high-quality score if advertising and ***********|advertising|advertising|advertising and *********** with Adwords. Well I?m including this RSS to my email and can glance out for a lot extra of your respective interesting content. Make sure you update this once more soon..

 11. Thank you for sharing excellent informations. Your website is so cool. I am impressed by the details that you?ve on this website. It reveals how nicely you perceive this subject. Bookmarked this web page, will come back for extra articles. You, my pal, ROCK! I found simply the information I already searched all over the place and simply couldn’t come across. What a great website.

 12. Greetings! Very useful advice in this particular article! It’s the little changes which will make the most important changes. Many thanks for sharing!

 13. Thanks a bunch for sharing this with all of us you actually know what you’re talking about! Bookmarked. Please also visit my website =). We could have a link exchange arrangement between us!

 14. I have been exploring for a little bit for any high-quality articles or blog posts on this kind of area . Exploring in Yahoo I at last stumbled upon this web site. Reading this info So i am happy to convey that I’ve a very good uncanny feeling I discovered just what I needed. I most certainly will make sure to do not forget this web site and give it a look regularly.

 15. After research a number of of the blog posts on your web site now, and I truly like your method of blogging. I bookmarked it to my bookmark web site listing and will be checking back soon. Pls check out my website as properly and let me know what you think.

 16. I believe this is one of the such a lot vital info for me. And i am satisfied reading your article. However want to commentary on few normal issues, The site style is wonderful, the articles is really nice : D. Just right activity, cheers

 17. Thanks for the helpful posting. It is also my belief that mesothelioma cancer has an very long latency time period, which means that indication of the disease would possibly not emerge right until 30 to 50 years after the first exposure to asbestos. Pleural mesothelioma, that’s the most common variety and is affecting the area round the lungs, may cause shortness of breath, breasts pains, plus a persistent coughing, which may lead to coughing up our blood.

 18. I have noticed that car insurance providers know the motors which are liable to accidents along with other risks. In addition, they know what types of cars are susceptible to higher risk and the higher risk they’ve got the higher the actual premium price. Understanding the uncomplicated basics associated with car insurance will assist you to choose the right kind of insurance policy that can take care of the needs you have in case you become involved in an accident. Thank you for sharing the ideas on the blog.

 19. Somebody necessarily assist to make significantly articles I might state. That is the first time I frequented your website page and up to now? I amazed with the analysis you made to create this actual submit extraordinary. Excellent job!

 20. Thanks for your tips about this blog. A single thing I wish to say is that purchasing electronic products items over the Internet is certainly not new. In truth, in the past decades alone, the market for online electronic products has grown noticeably. Today, you will discover practically any type of electronic gadget and other gadgets on the Internet, which include cameras and also camcorders to computer elements and gaming consoles.

 21. I believe that a foreclosure can have a important effect on the applicant’s life. Real estate foreclosures can have a Seven to decade negative impact on a debtor’s credit report. A new borrower having applied for a home loan or any kind of loans for instance, knows that a worse credit rating is, the more challenging it is for any decent loan. In addition, it can affect a new borrower’s capacity to find a really good place to lease or hire, if that turns into the alternative real estate solution. Thanks for your blog post.

 22. It is my belief that mesothelioma is actually the most deadly cancer. It’s got unusual features. The more I actually look at it the more I am convinced it does not react like a true solid tissues cancer. In the event mesothelioma is actually a rogue virus-like infection, therefore there is the potential for developing a vaccine and also offering vaccination for asbestos exposed people who are at high risk with developing upcoming asbestos linked malignancies. Thanks for expressing your ideas on this important health issue.

 23. I cherished up to you will receive carried out proper here. The caricature is attractive, your authored subject matter stylish. however, you command get got an edginess over that you would like be handing over the following. in poor health for sure come more previously again as precisely the same just about a lot regularly inside of case you shield this hike.

 24. I have been exploring for a little for any high quality articles or blog posts on this sort of area . Exploring in Yahoo I at last stumbled upon this site. Reading this info So i am happy to convey that I have an incredibly good uncanny feeling I discovered exactly what I needed. I most certainly will make sure to don’t forget this web site and give it a glance on a constant basis.

 25. I’ve really noticed that fixing credit activity has to be conducted with techniques. If not, you are going to find yourself damaging your rank. In order to grow into success fixing your credit score you have to ensure that from this instant you pay your complete monthly fees promptly before their appointed date. It’s really significant on the grounds that by not necessarily accomplishing that area, all other actions that you will choose to use to improve your credit ranking will not be efficient. Thanks for revealing your suggestions.

 26. Thanks for the concepts you write about through this web site. In addition, several young women who become pregnant will not even attempt to get health care insurance because they have anxiety they couldn’t qualify. Although a lot of states at this moment require that insurers supply coverage no matter the pre-existing conditions. Prices on these kind of guaranteed programs are usually larger, but when with the high cost of medical treatment it may be the safer route to take to protect your own financial future.

 27. Thanks for your helpful post. In recent times, I have come to be able to understand that the particular symptoms of mesothelioma cancer are caused by a build up associated fluid between your lining of your lung and the chest muscles cavity. The condition may start while in the chest location and distribute to other limbs. Other symptoms of pleural mesothelioma include weight reduction, severe breathing in trouble, fever, difficulty swallowing, and bloating of the neck and face areas. It ought to be noted that some people with the disease do not experience virtually any serious symptoms at all.

 28. Thanks for posting. I really enjoyed reading it, especially because it addressed my issue. It helped me a lot and I hope it will help others too.

 29. I’ve observed that in the world the present moment, video games are definitely the latest phenomenon with children of all ages. There are occassions when it may be extremely hard to drag your children away from the activities. If you want the best of both worlds, there are many educational gaming activities for kids. Great post.

 30. I do not even understand how I ended up here, however I believed this publish was great. I don’t recognise who you’re however certainly you’re going to a famous blogger if you happen to are not already 😉 Cheers!

 31. I’m impressed, I need to say. Actually rarely do I encounter a blog that’s both educative and entertaining, and let me inform you, you’ve gotten hit the nail on the head. Your idea is outstanding; the problem is something that not sufficient persons are talking intelligently about. I’m very comfortable that I stumbled across this in my search for something referring to this.

 32. Thanks , I have recently been looking for info about this subject for a long time and yours is the best I have came upon till now. But, what concerning the bottom line? Are you sure concerning the supply?

 33. I think other website proprietors should take this website as an model, very clean and fantastic user friendly style and design, let alone the content. You’re an expert in this topic!

 34. Hello, Neat post. There is a problem with your website in internet explorer, may test this? IE still is the marketplace chief and a huge component to other people will leave out your magnificent writing due to this problem.

 35. I and my pals were found to be going through the good tips and tricks from your web blog then at once developed a horrible suspicion I never expressed respect to you for those techniques. All of the ladies are already so glad to read them and already have pretty much been having fun with these things. Appreciation for turning out to be indeed helpful as well as for choosing variety of brilliant subject areas millions of individuals are really needing to be aware of. My personal sincere regret for not saying thanks to sooner.

 36. Its like you read my mind! You seem to know so much about this, like you wrote the book in it or something. I think that you can do with a few pics to drive the message home a bit, but instead of that, this is wonderful blog. A fantastic read. I’ll certainly be back.

 37. I have been exploring for a bit for any high-quality articles or weblog posts on this kind of area . Exploring in Yahoo I eventually stumbled upon this web site. Studying this info So i?m satisfied to exhibit that I’ve a very excellent uncanny feeling I came upon exactly what I needed. I so much for sure will make sure to do not forget this website and provides it a look regularly.

 38. Thanks for the ideas you have discussed here. Yet another thing I would like to mention is that personal computer memory specifications generally go up along with other advances in the technologies. For instance, if new generations of processors are introduced to the market, there is certainly usually a related increase in the shape demands of both the laptop memory along with hard drive space. This is because the software operated simply by these processors will inevitably surge in power to make use of the new technological innovation.

 39. Thanks for your write-up on the traveling industry. We would also like to add that if you are one senior thinking about traveling, it is absolutely crucial that you buy traveling insurance for seniors. When traveling, golden-agers are at greatest risk of experiencing a medical emergency. Receiving the right insurance plan package to your age group can look after your health and provide you with peace of mind.

 40. You actually make it appear really easy together with your presentation but I to find this topic to be actually one thing that I feel I might never understand. It kind of feels too complicated and very huge for me. I am having a look forward for your subsequent submit, I’ll attempt to get the cling of it!

 41. Thanks for a marvelous posting! I certainly enjoyed reading it, you can be a great author.I will be sure to bookmark your blog and definitely will come back in the foreseeable future. I want to encourage you continue your great work, have a nice morning!

 42. Thank you, I have just been searching for info about this subject for a while and yours is the greatest I’ve found out till now. However, what in regards to the conclusion? Are you positive in regards to the source?

 43. I have learned new things via your blog site. One other thing I’d prefer to say is the fact that newer laptop os’s usually allow a lot more memory to be used, but they as well demand more memory simply to run. If people’s computer is not able to handle much more memory plus the newest application requires that memory space increase, it may be the time to buy a new Personal computer. Thanks

 44. I really enjoy examining on this internet site, it holds wonderful articles. “Something unpredictable but in the end it’s right, I hope you have the time of your life.” by Greenday.

 45. whoah this weblog is wonderful i really like studying your posts. Keep up the great paintings! You know, lots of individuals are searching round for this information, you can help them greatly.

 46. Wonderful blog! I found it while surfing around on Yahoo News. Do you have any suggestions on how to get listed in Yahoo News? I’ve been trying for a while but I never seem to get there! Many thanks

 47. I’d have to examine with you here. Which is not one thing I usually do! I take pleasure in reading a post that may make folks think. Additionally, thanks for permitting me to comment!

 48. That is the fitting blog for anyone who desires to search out out about this topic. You realize so much its nearly hard to argue with you (not that I actually would want…HaHa). You undoubtedly put a new spin on a subject thats been written about for years. Nice stuff, just great!

 49. There are definitely a variety of details like that to take into consideration. That is a nice level to carry up. I offer the thoughts above as normal inspiration however clearly there are questions like the one you deliver up the place crucial factor shall be working in honest good faith. I don?t know if finest practices have emerged around issues like that, however I am certain that your job is clearly identified as a fair game. Each boys and girls really feel the affect of only a moment’s pleasure, for the rest of their lives.

 50. Howdy very nice site!! Man .. Excellent .. Amazing .. I’ll bookmark your site and take the feeds additionally…I am satisfied to search out so many useful information here within the post, we’d like develop more techniques on this regard, thank you for sharing. . . . . .

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید