میرمعزی: سند الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت، ضربه کاری به دشمن بود

به گزارش اداره روابط عمومی و اطلاع‌رسانی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی و به نقل از حوزه، حجت‎الاسلام سید حسین میرمعزی رئیس پژوهشکده نظام‌های اسلامی پژوهشگاه، 26 آذرماه در نشست علمی “تبیین سند الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت کشور” از سلسله نشست‎های علمی پژوهشی نمایشگاه دستاوردهای علمی مراکز پژوهشی حوزه که در مصلای قدس قم برگزار شد، در ابتدا با اشاره به تاریخچه شکل گیری سند الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت کشور در تبیین آن گفت: پیش از تشکیل این مرکز، ماده واحدی در برنامه پنج ساله پنجم تنظیم شده بود که دولت موظف است در عرض سه سال الگوی اسلامی ایرانی توسعه را تنظیم کند و برای برنامه پنج ساله بعدی ارایه دهد.

وی ادامه داد: پس از آن در زمان دولت دکتر احمدی نژاد، دفتری در دولت تشکیل شد و مطالعاتی در این دفتر انجام شد؛ پس از سه سال، مقام معظم رهبری ،اولین نشست نخبگان را در موضوعات راهبری با عنوان الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت را برگزار کردند.

معاون پژوهش حوزه های علمیه بیان کرد: مقام معظم رهبری مطالبه خود را در این زمینه بیان کردند و فرمودند، این کار، کار دولت نیست و باید مرکزی فرادولتی این برنامه را به عهده بگیرد و این سند را تدوین کند؛ این مرکز پس از چند ماه تشکیل شد و مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت در سال 90 تاسیس گردید.

وی تصریح کرد: دکتر واعظ زاده رئیس این مرکز است و شورای عالی نیز در این مرکز فعالیت دارد که شامل آیت‌الله علی اکبر رشاد، حجت الاسلام والمسلمین واعظی و بنده و مابقی از اساتید نخبه دانشگاه هستند.

تاکید رهبری بر گردش نخبگانی در تنظیم سند

عضو شورای عالی مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت با اشاره به تاکیدات رهبر معظم انقلاب بر گردش نخبگان در تدوین این سند بیان کرد: ایشان فرمودند، اسناد از یک مرکز صادر می شود و جمع نخبگانی در تدوین این سند مشارکت ندارند و به همین دلیل این اسناد اجرا نمی شود؛ گره اسناد بالادستی از نظر ایشان همین مساله است؛ نخبگان حوزوی و دانشگاهی علمی و مدیریتی که در تدوین این سند نقشی ندارند؛ قطعا الزام و انگیزه ای برای اجرای آن ندارند.

معاون پژوهشی حوزه افزود: رهبر معظم فرمودند که این سند بالادستی باید در جمع نخبگان علمی حوزوی، نخبگان دانشگاهی و نخبگان راهبردی، دور بخورد و سپس به خوبی و قوت تنظیم شود؛ همچنین رهبری فرمودند، این کار عجله بردار نیست و باید اجازه دهید که این طرح چرخ های نخبگانی خود را طی کند.

وی با ذکر این مطلب که این مرکز در این هفت سال، صرفا به تحقیقات نپرداخته است، گفت: علاوه بر پژوهش ها، این مباحث در جمع های نخبگانی متعدد شامل 3هزار استاد نخبه در سراسر کشور طرح شده است و اساتید دانشگاهی حس می کنند که در تدوین این اثر نقش داشته اند؛ تعداد زیادی از اساتید حوزوی نیز در تدوین این سند نقش داشته اند.

حجت‎الاسلام والمسلمین میرمعزی تصریح کرد: آنچه تلقی ما در این مرکز الگو از مطالبات رهبری آن است که الگو به معنی نقشه راه جامع و کلان است؛ این نقشه یک نقشه جامع و کلان پیشرفت اسلامی و ایرانی است؛ پیشرفت مفهومی تمدنی فرامکتبی است که به معنی فرایند حرکت از وضعیت موجود به سمت وضعیت مطلوب است که در همه مکاتب به همین معنی است.

وی افزود: این فرایند حرکت، باید در مقام اول، اسلامی و مبتنی بر ارزش ها و اصول و آموزه‎های اسلامی باشد؛ ثانیا باید ایرانی هم باشد؛ تلقی بنده از بیانات رهبری در خصوص بحث ایرانی بودن آن است که اندیشه ایرانی و دانشمندان ایران این الگو را تولید کرده اند؛ در جلسه ای که این بحث در آن مطرح شد.

رئیس پژوهشکده نظام‌های اسلامی گفت: این الگو دارای دو بخش است؛ نخست بخشی که بیانگر الگوی پیشرفت اسلامی است که این بخش نقشه راه پیشرفت را بر اساس مبانی و آموزه ‏های اسلامی بیان می‏‎کند؛ بخش دوم، بخش ایرانی است که این نقشه راه تمدن اسلامی را بر زمین و زمان ایران تطبیق می‎دهد.

5 جزء اصلی سند الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت

عضو شورای عالی مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت بیان کرد: الگوی پیشرفت دارای 5 جزء است؛ جزء اول، مبانی نظری و هستی شناسانه و معرفت شناسانه است؛ جزء دوم شامل آرمان ها است که جهات فرازمانی و مکانی حرکت را نشان می دهند؛ بین آرمان و مقصد و هدف نیز تفاوت است؛ آرمان جهتی است که در حرکت در آن مسیر انجام می شود و حد یقفی بر آن تعیین نشده است.

رئیس پژوهشکده نظام‌های اسلامی افزود: آرمان غایی ما رسیدن بیشترین انسان ها به بیشترین حد از عبودیت و خلافت الهی است؛ این جهت، تمدن اسلامی است، ولی تمدن غرب دستیابی انسان به بیشترین رفاه مادی است که مرز این دو تمدن نیز کاملا مشخص است؛ آرمان اسلامی دائما ادامه دارد و باید برای حفظ آن نیز کوشید.

وی عنوان کرد: بحث اصول نیز به سند در بخش اول اضافه خواهد شد؛ اسلامیت بخش اول این سند است که شامل مبانی و اصول و آرمان ها خواهد شد؛ برای پیشرفت در عرصه اسلامی اول باید وضعیت حال و مطلوب را مشخص کنیم؛ چگونگی طی مسیر و چرایی رفتن به مسیر نیز در مرتبه بعدی باید مشخص شود.

حجت‎الاسلام والمسلمین میرمعزی تصریح کرد: هر الگوی توسعه باید سه مسئله کجا، چگونه و چرا را توضیح دهد و سطح این الگوی تمدنی نیز زایش‏گر پاسخ‎های تمدنی در عرصه سیاست ها و…. خواهد بود.

وی افزود: مقام معظم رهبری برای تکمیل چرخش نخبگانی ابلاغ کردند که این سند در عین اینکه در حال تکمیل است باید چرخه نخبگانی نقد و نظر رابا حضور نخبگان کشور تکمیل کنیم.

استاد حوزه علمیه گفت: الگوی اسلامی نیز باید بر شرایط ایران تطبیق شود؛ در این زمینه سه عنصر در سند کارگر می شوند که شامل، رسالت، افق و تدابیر است؛ رسالت، بیانگر ماموریت اصلی جمهوری اسلامی در مقابل این نقشه راه تمدنی است؛ ماموریت، آن است که این نقشه راه تمدن اسلامی را در ایران پیاده کند؛ این رسالت، ماموریت اصلی ما است و افق نیز آرمان ها را در زمین و زمان فرود می آورد و پاسخ به این پرسش است؛ اگر با توجه به ظرفیت ها و نقاط ضعف و آینده و ظرفیت های آینده و چالش هایی که در آینده خواهیم داشت و با زیرساخت فرهنگی و جغرافیایی ایران و… اگر بخواهیم 50 سال در مسیر آرمان ها حرکت کنیم، به چه مقصدی می رسیم.

اساتید حوزه با همکاری خود به قوت سند کمک کند

عضو شورای عالی مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت بیان کرد: ذیل این مبانی، منطقی نیز وجود دارد که در اینجا می توانیم از توان اساتید کمک بگیریم؛ از اساتید حوزه نیز انتظار داریم که ما در این مسیر یاری کنند؛ بند 1 تا 4 ابلاغیه رهبری مرتبط به نهادهای حاکمیتی است؛ ایشان به این مراکز فرمودند، از دیدگاه خود این سند را بررسی کنند؛ در بند 5 که به حوزه و دانشگاه اشاره می کنند، عنوان می فرمایندکه بررسی عمیق و تکمیل سند توسط این دو گروه انجام شود.

رئیس پژوهشکده نظام‌های اسلامی افزود: این سخن به این معنی است که کار گروهی باید افزوده داشته باشد و کار را خراب نکند؛ این دو گروه باید در راستای تکمیل سند، کار را به پیش ببرد و جلوی تخریب نیز گرفته شود؛ در این بین باید راه های ارتقای این سند و بلند کردن این نقشه تمدن را پیدا کرده و دنبال کنیم.

وی عنوان کرد: این سند، دو کارکرد عمده درونی و بیرونی دارد؛ این سند نقشه راه تمدن اسلامی است؛ بحث در چارچوب ایران مطرح شده؛ ولی این بحث کارکردی ویژه جهان اسلام دارد؛ رهبری فرمودند که این سند را بالای دست می گیریم و به جهان اسلام می گوییم که راه اصلی همین راه است؛ این سند پیام قدرت است؛ ابلاغ این سند، پیام قدرت به جهان کفر و امید به جهان اسلام است؛ دشمن از تحریم می گوید، ولی ما از نقشه راه 50 ساله سخن می گوییم.

واکنش موسسات پژوهشی آمریکا به ابلاغ رهبری

حجت‎الاسلام والمسلمین میرمعزی تصریح کرد: 10 روز پس از این ابلاغ، یکی از مراکز استراتژیک واشنگتن این سند راهبردی را تحلیل کردند؛ یکی از عبارت هایی که در این تحلیل آن بود که بیان شده آیت الله خامنه ای، با این ابلاغ، نشان داد که جمهوری اسلامی در ساخت تمدن اسلامی جدی است؛ این مساله نشان می دهد که ضربه ما کاری بوده است.

وی با ذکر این مطلب که کارکرد دیگر، کارکرد داخلی است؛ زیرا این سند سند بالادستی همه اسناد برنامه ای کشور خواهد بود؛ اسناد برنامه ای شامل چشم انداز، سیاست های کلی، شامل بلازمان و زمان مند است؛ این سند، سند بالادستی چشم انداز، برنامه های کلی پنج ساله و سالانه است؛ به همین دلیل باید جامعیتی داشته باشد که بتوان ذیل آن، این امور را ایجاد کرد.

وی گفت: اسلامی سازی کشور، باید به شکل حساب شده و نقشه دار حرکت کند؛ همچنین می خواهیم که برنامه ها و سیاست های کلان به شکل منسجم طراحی و تدوین شود و این که هر کسی در هر دوره ای یک سری آرمان ها و مطلوب هایی که دوست دارد را مطرح کند و بگوید که می خواهد به آنها برسد؛ وقتی الگوی اسلامی ایرانی برای اجرا، ابلاغ شود، دیگر همه ارکان کشور بر اساس همان سند حرکت کنند.

عضو شورای عالی مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت بیان کرد: سند بالادستی اسناد قانونی کشور یعنی قانونی اساسی نیز موجود است که با سند قبلی متفاوت ولی هماهنگ است؛ روح این دو سند واحد است و به همین دلیل قانون اساسی در تنظیم سند الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت کاملا لحاظ شده است.

88 دیدگاه‌ها

 1. I believe that avoiding highly processed foods would be the first step in order to lose weight. They could taste beneficial, but processed foods contain very little nutritional value, making you take more just to have enough vigor to get through the day. If you’re constantly feeding on these foods, moving over to whole grain products and other complex carbohydrates will assist you to have more vitality while ingesting less. Great blog post.

 2. I am so happy to read this. This is the type of manual that needs to be given and not the random misinformation that is at the other blogs. Appreciate your sharing this greatest doc.

 3. One thing I would like to reply to is that weightloss routine fast may be possible by the correct diet and exercise. Ones size not merely affects appearance, but also the entire quality of life. Self-esteem, depressive disorders, health risks, and also physical skills are impacted in weight gain. It is possible to just make everything right and still gain. If this happens, a medical problem may be the root cause. While an excessive amount food but not enough body exercise are usually accountable, common medical ailments and widely used prescriptions can easily greatly help to increase size. Thanks for your post in this article.

 4. Thank you for the sensible critique. Me and my neighbor were just preparing to do some research about this. We got a grab a book from our area library but I think I learned more clear from this post. I’m very glad to see such excellent information being shared freely out there.

 5. It?s really a nice and helpful piece of information. I am glad that you shared this useful info with us. Please keep us up to date like this. Thanks for sharing.

 6. Thanks for your writing. I would love to say that your health insurance agent also utilizes the benefit of the coordinators of a group insurance policy. The health insurance agent is given a directory of benefits wanted by an individual or a group coordinator. Such a broker will is try to find individuals as well as coordinators which best complement those desires. Then he presents his suggestions and if all parties agree, this broker formulates an agreement between the 2 parties.

 7. We’re a group of volunteers and opening a new scheme in our community. Your web site offered us with valuable info to work on. You’ve done an impressive job and our whole community will be thankful to you.

 8. Thanks for the concepts you are sharing on this site. Another thing I’d like to say is getting hold of copies of your credit file in order to scrutinize accuracy of the detail may be the first step you have to conduct in credit improvement. You are looking to thoroughly clean your credit profile from damaging details problems that ruin your credit score.

 9. Undeniably believe that which you said. Your favorite justification seemed to be on the web the simplest thing to be aware of. I say to you, I definitely get irked while people consider worries that they plainly don’t know about. You managed to hit the nail upon the top and also defined out the whole thing without having side-effects , people can take a signal. Will likely be back to get more. Thanks

 10. I do accept as true with all the ideas you’ve offered in your post. They’re very convincing and will definitely work. Still, the posts are very quick for beginners. May just you please extend them a little from subsequent time? Thanks for the post.

 11. Oh my goodness! an amazing article dude. Thanks Nevertheless I am experiencing difficulty with ur rss . Don?t know why Unable to subscribe to it. Is there anybody getting an identical rss downside? Anyone who knows kindly respond. Thnkx

 12. It is my belief that mesothelioma can be the most deadly cancer. It contains unusual properties. The more I look at it the harder I am certain it does not react like a real solid tissues cancer. In the event that mesothelioma is really a rogue viral infection, so there is the potential for developing a vaccine as well as offering vaccination to asbestos exposed people who are at high risk with developing upcoming asbestos related malignancies. Thanks for giving your ideas about this important ailment.

 13. whoah this blog is wonderful i like studying your articles. Keep up the good work! You know, a lot of persons are hunting around for this info, you can help them greatly.

 14. Thanks for your write-up. One other thing is that if you are selling your property on your own, one of the difficulties you need to be conscious of upfront is just how to deal with property inspection accounts. As a FSBO retailer, the key to successfully switching your property along with saving money upon real estate agent income is information. The more you understand, the simpler your property sales effort will probably be. One area where by this is particularly significant is information about home inspections.

 15. Somebody essentially help to make severely articles I might state. That is the very first time I frequented your web page and to this point? I amazed with the analysis you made to make this actual put up amazing. Great activity!

 16. I?d should examine with you here. Which is not one thing I often do! I enjoy studying a publish that may make people think. Additionally, thanks for permitting me to comment!

 17. Very great post. I just stumbled upon your weblog and wished to mention that I have truly enjoyed surfing around your weblog posts. After all I?ll be subscribing for your rss feed and I am hoping you write again soon!

 18. Another thing is that when searching for a good on the internet electronics store, look for online stores that are frequently updated, always keeping up-to-date with the newest products, the perfect deals, as well as helpful information on services and products. This will make certain you are dealing with a shop that really stays ahead of the competition and provides you what you ought to make educated, well-informed electronics purchases. Thanks for the vital tips I’ve learned from your blog.

 19. Pretty nice post. I just stumbled upon your blog and wanted to say that I’ve really enjoyed browsing your blog posts. In any case I will be subscribing to your feed and I hope you write again very soon!

 20. Wonderful goods from you, man. I’ve understand your stuff previous to and you’re just too excellent. I actually like what you have acquired here, really like what you’re saying and the way in which you say it. You make it entertaining and you still care for to keep it smart. I can not wait to read much more from you. This is actually a terrific web site.

 21. Thank you for another informative blog. Where else could I get that type of information written in such a perfect way? I have a project that I am just now working on, and I have been on the look out for such information.

 22. Hi there, just became alert to your blog through Google, and found that it’s really informative. I?m going to watch out for brussels. I?ll be grateful if you continue this in future. Many people will be benefited from your writing. Cheers!

 23. Thanks for sharing your ideas on this blog. In addition, a misconception regarding the financial institutions intentions whenever talking about property foreclosures is that the lender will not have my repayments. There is a specific amount of time that the bank is going to take payments in some places. If you are as well deep inside hole, they’ll commonly call that you pay the payment 100 . However, i am not saying that they will not take any sort of installments at all. When you and the bank can have the ability to work a thing out, a foreclosure process may stop. However, in the event you continue to skip payments in the new strategy, the foreclosed process can just pick up where it left off.

 24. Hello there, simply was aware of your weblog thru Google, and found that it’s truly informative. I?m going to watch out for brussels. I will appreciate if you continue this in future. Lots of folks will be benefited from your writing. Cheers!

 25. I’ve read a few good stuff here. Certainly worth bookmarking for revisiting. I wonder how much effort you put to make such a wonderful informative web site.

 26. I do love the manner in which you have presented this problem and it does present us some fodder for consideration. Nevertheless, through everything that I have observed, I basically trust as the actual responses pack on that men and women continue to be on issue and not start on a tirade involving some other news of the day. Still, thank you for this exceptional point and even though I can not go along with it in totality, I respect the perspective.

 27. I am really impressed with your writing skills and also with the layout on your blog. Is this a paid theme or did you customize it yourself? Anyway keep up the nice quality writing, it is rare to see a great blog like this one these days..

 28. I just couldn’t depart your web site before suggesting that I extremely loved the standard info an individual supply in your visitors? Is going to be back often to check up on new posts

 29. Thanks for revealing your ideas on this blog. Likewise, a myth regarding the banking companies intentions any time talking about home foreclosure is that the traditional bank will not getreceive my repayments. There is a degree of time in which the bank can take payments occasionally. If you are also deep within the hole, they’ll commonly call that you pay the particular payment 100 . However, i am not saying that they will have any sort of repayments at all. When you and the bank can find a way to work some thing out, this foreclosure practice may halt. However, in the event you continue to miss payments in the new system, the property foreclosures process can pick up exactly where it left off.

 30. It?¦s actually a great and helpful piece of information. I?¦m glad that you just shared this useful information with us. Please stay us informed like this. Thanks for sharing.

 31. Thanks for your post. Another thing is that being a photographer will involve not only trouble in taking award-winning photographs and also hardships in getting the best digicam suited to your needs and most especially issues in maintaining the standard of your camera. This is certainly very genuine and obvious for those photographers that are into capturing the particular nature’s engaging scenes – the mountains, the actual forests, the actual wild or seas. Going to these amazing places unquestionably requires a dslr camera that can surpass the wild’s harsh areas.

 32. I have observed that of all forms of insurance, health care insurance is the most dubious because of the struggle between the insurance company’s need to remain adrift and the buyer’s need to have insurance policy. Insurance companies’ earnings on wellbeing plans are extremely low, hence some providers struggle to make a profit. Thanks for the ideas you reveal through this web site.

 33. I’m extremely impressed with your writing skills and also with the layout on your weblog. Is this a paid theme or did you customize it yourself? Anyway keep up the excellent quality writing, it?s rare to see a great blog like this one nowadays..

 34. Thanks for your publication on the traveling industry. I would also like to add that if you’re a senior considering traveling, its absolutely imperative that you buy travel insurance for older persons. When traveling, elderly people are at greatest risk of having a professional medical emergency. Obtaining the right insurance cover package to your age group can look after your health and provide you with peace of mind.

 35. Some tips i have seen in terms of personal computer memory is the fact that there are requirements such as SDRAM, DDR etc, that must fit in with the features of the motherboard. If the computer’s motherboard is reasonably current and there are no main system issues, improving the ram literally will take under one hour. It’s one of several easiest laptop upgrade procedures one can consider. Thanks for spreading your ideas.

 36. Hello There. I found your weblog the usage of msn. That is a very well written article. I?ll make sure to bookmark it and return to learn extra of your useful information. Thank you for the post. I will certainly return.

 37. I savor, lead to I discovered exactly what I used to be looking for. You’ve ended my 4 day long hunt! God Bless you man. Have a nice day. Bye

 38. Howdy very cool site!! Man .. Beautiful .. Amazing .. I’ll bookmark your blog and take the feeds also?I am satisfied to search out numerous helpful information here in the publish, we’d like work out extra strategies on this regard, thank you for sharing. . . . . .

 39. I have noticed that online diploma is getting preferred because attaining your college degree online has become a popular selection for many people. A lot of people have not really had a chance to attend a normal college or university yet seek the elevated earning potential and career advancement that a Bachelor Degree provides. Still some others might have a diploma in one field but want to pursue one thing they now develop an interest in.

 40. I was more than happy to seek out this internet-site.I wanted to thanks to your time for this wonderful read!! I undoubtedly enjoying every little bit of it and I have you bookmarked to check out new stuff you weblog post.

 41. One thing I’d like to say is that often before getting more computer system memory, consider the machine within which it would be installed. In the event the machine will be running Windows XP, for instance, the particular memory threshold is 3.25GB. The installation of a lot more than this would merely constitute just a waste. Make certain that one’s mother board can handle the particular upgrade volume, as well. Good blog post.

 42. An interesting discussion is price comment. I think that you must write extra on this topic, it might not be a taboo topic however usually persons are not enough to speak on such topics. To the next. Cheers

 43. I?d should verify with you here. Which is not one thing I usually do! I get pleasure from reading a put up that will make people think. Additionally, thanks for permitting me to remark!

 44. An intriguing discussion is definitely worth comment. There’s no doubt that that you ought to publish more about this subject matter, it may not be a taboo subject but usually folks don’t speak about such issues. To the next! Best wishes.

 45. Hey, you used to write excellent, but the last few posts have been kinda boring? I miss your super writings. Past few posts are just a little bit out of track! come on!

 46. Thank you for sharing excellent informations. Your website is so cool. I am impressed by the details that you’ve on this web site. It reveals how nicely you perceive this subject. Bookmarked this web page, will come back for extra articles. You, my pal, ROCK! I found simply the information I already searched all over the place and simply couldn’t come across. What a great web-site.

 47. Amazing! This blog looks just like my old one! It’s on a entirely different subject but it has pretty much the same layout and design. Great choice of colors!

 48. I have not checked in here for a while since I thought it was getting boring, but the last several posts are great quality so I guess I will add you back to my everyday bloglist. You deserve it my friend 🙂

 49. Just wish to say your article is as astonishing. The clarity for your put up is just great and i can think you are an expert in this subject. Well with your permission let me to take hold of your RSS feed to keep updated with approaching post. Thanks 1,000,000 and please keep up the rewarding work.

 50. Does your blog have a contact page? I’m having problems locating it but, I’d like to send you an email. I’ve got some suggestions for your blog you might be interested in hearing. Either way, great website and I look forward to seeing it grow over time.

 51. Greetings from Ohio! I’m bored to death at work so I decided to browse your site on my iphone during lunch break. I love the information you provide here and can’t wait to take a look when I get home. I’m amazed at how fast your blog loaded on my phone .. I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyhow, great blog!

 52. I do love the way you have presented this difficulty plus it does present me personally a lot of fodder for thought. On the other hand, coming from what I have experienced, I only hope when other comments pack on that people remain on point and don’t get started on a soap box regarding some other news of the day. Yet, thank you for this superb piece and although I can not necessarily go along with this in totality, I respect your perspective.

 53. I like what you guys are up too. Such smart work and reporting! Keep up the superb works guys I have incorporated you guys to my blogroll. I think it will improve the value of my web site 🙂

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید