مجموعه سه جلدی اجتهاد عقل‌گرا منتشر شد

به گزارش اداره روابط عمومی و اطلاع رسانی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، مجموعه سه جلدی اجتهاد عقل‌گرا که عبارت است از: دفتر اول (عقل و الهیات) / دفتر دوم (اخباری‌گرایی و نگره تفکیک) / دفتر سوم(عقل، فقه و اصول)  به کوشش حجت‌الاسلام دکتر محمدحسن قدردان قراملکی در گروه کلام اسلامی و الهیات جدید پژوهشکده حکمت و دین‌پژوهی پژوهشگاه و توسط سازمان انتشارات به زیور طبع آراسته شد.

اجتهاد به معنای نهایت تلاش معرفتی برای اصطیاد معارف دینی از منابع معتبر: کتاب، سنت، عقل و اجماع؛ از مبانی مسلم اسلام و تشیع است، لکن برخی صریح یا غیرصریح در اصل و چگونگی نقش و کارکرد عقل در اجتهاد تردید نمودند که به اخباری‌گری منتهی شده یا موجب عدم اهتمام لازم به عقل در حورزه‌های معرفتی مختلف دین شده است. نویسندگان این مجموعه سه جلدی در تقویت و اهتمام به رکن عقل(اجتهاد عقل‌گرا) با رویکرد جامع نگرانه به تبیین ضرورت اهتمام به عنصر عقل اعم از عقل منبعی و ابراز معرفتی در مسیر فهم و اکتشافات معارف الهی و همچنین بیان آسیب‌های دوری از آن پرداخته‌اند.

مجموعه سه جلدی اجتهاد عقل‌گرا  به کوشش حجت‌الاسلام دکتر محمدحسن قدردان قراملکی، که هر جلد با قیمت ۲۷۵۰۰۰تومان راهی بازار نشر شد.

علاقمندان جهت تهیه کتاب و یا اطلاعات تکمیلی می‌توانند به وبگاه رسمی سازمان انتشارات پژوهشگاه به نشانی: www.poiict.ir مراجعه کنند.