راز محبوبیت سردار دلها، شهید حاج قاسم سلیمانی

محمدرضا سنگری 

مدیر گروه ادبیات اندیشه پژوهشکده فرهنگ و مطالعات اجتماعی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی


راز محبوبیت سردار دلها!

کدام ویژگی‌ها شهید سلیمانی را در قلب‌ها نشاند و با جان جهان پیوند داد؟

چه شد که نه در جغرافیایی ایران که در همه جای جهان، نام و یاد حاج قاسم سلیمانی با شوکت و شکوه و احترام همراه شد و ستودن و سرودن و سوگ او همه‌ی “زبان‌ها” و باورمندان همه‌ی “ادیان” را در بر گرفت؟

چه شد که بیش از “پیران”، “جوانان” از او دم می‌زنند و تصویر او را بر سینه و شبکه‌های مجازی به نمایش می‌گذارند؟

پاسخ این پرسش بزرگ را خدای شهید سلیمانی به روشنی باز گفته است: ((إِنَّ الَّذِینَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ سَیَجْعَلُ لَهُمُ الرَّحْمَنُ وُدًّا)) سوره مریم آیه ۹۶.

آنان که ایمان آوردند و عمل صالح ورزیدند به همین زودی خدای رحمان، محبت و مودت آنها را در قلب‌ها می‌افکند.

پس “زیست مومنانه” و “پویه‌ی صالحانه” رهاوردی جز محبوبیت و فتح قلب‌ها ندارد.

شهید سلیمانی مومنانه زیست، صادقانه و مخلصانه و عاشقانه به محبوب ازلی دلسپرد و به تعبیر شهید اندیشه و فرهنگ – علامه شهید مطهری در چند قلمرو ایمانی سلوک داشت:

  1. آمن برّبه؛ شهید سلیمانی مومن پروردگار بود و جز به او نیندیشید و جز از او یاری نخواست.
  2. آمن بسبیله؛ حاج قاسم “راه” را شناخت و مومنانه در “راه” قدم زد و در “راه” از هیچ خطری نهراسید و در سلوک مومنانه اش هرگز دچار کج روی و کج اندیشی نشد.
  3. آمن بهدفه؛ او هدف شناس بود، چشم از هدف نگرفت، و به جای شخصیت محوری بر “شاخص محوری” توجه و تمرکز داشت.
  4. آمن بقوله؛ وقتی انسان رهرو و پوینده راه حق شد، خداوند مدیریت چشم و زبان و دست و پای او را خود عهده دار می‌شود در نتیجه سخن او حکیمانه، قاطع، معیارمند و دلنشین خواهد شد. و شهید سلیمانی با چنین پشتوانه، وقتی سخن می‌گفت تار دلها را میلرزاند و تا ژرفای جان ما راه میبرد و مخاطبان را همراه می‌کرد.
  5. آمن بامام؛ شهید سلیمانی چشم در چشم امام و راهبر خویش داشت و هدایت او را رحمانی می‌دانست و حجت و فصل‌الخطاب او عاقبت به خیری را در همین می‌دانست و هماره هشدار و انذار می‌داد که هان! پاس این حریم را بدارید و مقیم کوی ولایت باشید تا به سلامت از خطرگاه‌ها بگذرید.
  6. آمنه بالناس؛ سپهبد شهید، مردم دار، مردم دوست و مردم نواز بود، هیچ چیز و هیچ موقعیتی او را از مردم جدا نکرد، مردی که اشداءُ علی الکفار بود، به مردم که میرسید “رحماء بینهم” میشد، کودکان، به ویژه فرزندان شهدا و رزمندگان، مادران، همسران، همرزمان، حتی آنان که به اندک زاویه‌ای با آرمان‌های وی داشتند زیر چتر محبت او قرار می‌گرفتند. در همه صحنه‌ها او را همراه مردم میافتند، در سیل، زلزله، جنگ، دفاع و …. سردار سلیمانی، مال همه بود و در نتیجه مال همه شد و فراتر از آن ” مال همیشه” شد.فرداها چهره‌ی او روشن تر و درخشان‌تر با جان جهان در می‌آمیزد و نسل‌‌های پسین را به روشنایی جاده حقیقت خواهد خواند.
    حاج قاسم، زنده است و زنگی بخش،”اسوه‌ای” که آینده بیش از امروز از او خواهد گفت.
مطلب قبلیفلسفه اسلامی تولید سوپرذهن دیجیتال را رد می‌کند
مطلب بعدیآیین رونمایی از کتاب معنویت اجتماعی در مکتب سلیمانی برگزار می‌شود