نخستین نشست از سلسله نشست‌های “عملیات آژاکس”

به گزارش اداره روابط عمومی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، نخستین نشست از سلسله نشست‌های عملیات آژاکس، بررسی ابعاد کوناگون کودتای ۲۸ مرداد توسط کانون اندیشه جوان پژوهشگاه با حضور و سخنرانی دکتر قاسم تبریزی روز شنبه مورخ ۴ شهریور ماه جاری برگزار شد.

تبیین و بررسی موضوع کودتای ۲۸ مرداد و نقش روحانیت در نهضت ملی شدن صنعت نفت مساله محوری این نشست بود.

در این نشست قاسم تبریزی، پژوهشگر تاریخ معاصر ایران ضمن ابراز خرسندی از برگزاری چنین نشست‌هایی پیرامون موضوع کودتای ۲۸ مرداد، اسناد به تازگی منتشر شده توسط سازمان‌های اطلاعاتی غربی را یک بازی رسانه‌ای و فاقد ملزومات تاریخی دانست و گفت: این اطلاعات منتشر شده در رابطه با کودتای ۲۸ مرداد را نمی‌توان اسناد تاریخی دانست، چرا که با غرض سیاسی و با نوعی گزینش در موضوع ۲۸ مرداد منتشر شده است.

وی در ادامه اظهارداشت: اسناد به تازگی منتشر شده تنها در مورد ۲۸ مرداد می‌باشد و سوال اصلی این است که چرا برای موضوعات و اتفاقات تاریخی دیگر چنین اسنادی را منتشر نمی‌کنند؟

تبریزیدر ادامه گفت: روحانیت همیشه از حضور استعمار و نفوذ بیگانگان احساس خطر کرده است همچنان که ملاعلی‌کنی با ارسال نامه‌ای به ناصرالدین شاه تذکر داده بود که انگلستان با خرید یک ساختمان در هند و تاسیس شرکت‌های نفتی، تمام شبه قاره را خواهد بلعید و تو با وجود این قرارداد نگران از دست رفتن مملکت نیستی! اما من نگران هستم و به تکلیفم عمل می‌کنم.

وی افزود: کودتای ۲۸ مرداد یک اتفاق نبود که طی چند روز انجام شود، بلکه یک فرآیند ۲۵ ساله‌ای است که در ۲۸ مرداد نتیجه داد.

این محقق و تاریخ‌پژوه معاصر در ادامه ابراز داشت: این خیال باطلی است که غربی‌ها اسناد اطلاعاتی و امنیتی خود را فاش کنند، چرا که غیر ممکن است سرویس‌های اطلاعاتی غربی اسنادی که باعث اثبات اتهامشان می‌شود را منتشر نمایند.

تبریزی تاکید کرد: انگلستان سال‌ها پیش از کودتای ۲۸ مرداد در ایران حضور داشته است چرا اسناد آنها را منتشر نمی‌کنند؟ این اسناد را برای ایجاد انحراف و جریان سازی مد نظر خودشان و آن هم به صورت کاملا هوشمندانه و گزینشی منتشر کرده‌اند.

وی در رابطه با مطالب منتسب به آیت الله بهبهانی در اسناد اخیر گفت: آیت‌الله بهبهانی ضد شاه و سلطنت نبود و جایگزینی هم برای شاه نداشت؛ اما از سوی دیگر شاه را گزینه مناسبی برای مقابله با کمونیسم می‌دانست چرا که ایشان و خیلی از افراد در آن زمان از سوی کمونیسم احساس خطر می‌کردند و با توجه به جو جامعه، از شاه دفاع می‌کردند.

مسوول کتابخانه تخصصی انقلاب اسلامی مجلس شورای اسلامی در رابطه با مبارزات آیت‌الله بهبهانی اظهار داشت: آیت‌الله بهبهانی در قضیه انجمن‌های ایالتی و ولایتی جزو اولین کسانی بود که در برابر شاه ایستاد و بیانیه‌ی محکمی نیز منتشر نمودند و از حضرت امام خمینی(ره) در مبارزات نیز دفاع کردند.

وی در پاسخ به این سوال که موضوع مطرح شده در رابطه با پول گرفتن برخی روحانیون از جمله آیت الله بهبهانی چیست؟ اذعان داشت: این موضوعات نادرست و خلاف واقع است چرا که روحانیت در آن زمان به قدری نفوذ داشت که نیازی به گرفتن پول از خارجی‌ها نبود و بازاریان همیشه پشتوانه روحانیت بودند.

این نویسنده و محقق تاریخ افزود:طبق اظهارات سرهنگ نجاتی ۱۰۰۰ تا ۲۰۰۰ نفر لمپن آمدند و کودتا کردند، حکومتی که با ۱۰۰۰ تا ۲۰۰۰ نفر لمپن سقوط کند که دیگر حکومت نیست و از سوی دیگر۱۰۰۰ نفر هم بعید است که ده هزار دلار خرج برداشته باشند. بنابراین این مسایلاصلا قابل پذیرش نیست که روحانیت پول گرفته باشد و به کودتا کمک کرده باشد.

نخستین نشست از سلسله نشست‌های عملیات آژاکس، بررسی ابعاد کوناگون کودتای ۲۸ مرداد توسط کانون اندیشه جوان پژوهشگاه روز شنبه مورخ ۴ شهریور ماه جاری با حضور دکتر قاسم تبریزی از ساعت ۱۶:۰۰ لغایت ۱۹:۰۰ در محل کانون اندیشه جوان برگزار شد.