چاپ دوم کتاب “اخلاق گفت و گو” به بازار فروش رسید

به گزارش اداره روابط عمومی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، نوزدهمین کتاب گروه اخلاق و تربیت از گروه‌های فعال پژوهشکده نظام‌های اسلامی پژوهشگاه که چندی پیش توسط محقق ارزشمند این گروه، حجت الاسلام و المسلمین دکتر علی‌محمد حسین‌زاده به اتمام رسیده است، اخیراً برای دومین بار به زیور چاپ آراسته شد.

این کتاب به تلاش برای ارایه مدلی تعاملی با تبیین اخلاق گفت و گو با هدف ایجاد گفتگویی سالم و اثربخش می‌پردازد.

در بخشی از کتاب “اخلاق گفت و گو” آمده است:

موضوع گفتگو به عنوان فعل اختیاری آدمی مورد توجه دانش‌های گوناگونی قرار گرفته است. این مساله در مطالعات اخلاقی به منظور شناسایی اصول و ارزش‌های حاکم و بیان خطرات و آسیب‌های تهدیدکننده آن است. در این نوشتار، تلاش شده است مدل گفتگوی مطلوب و اثربخش را بر اساس چارچوب‌‎های اخلاقی و با توجه به منابع اخلاقی و متون دینی ارایه دهد. بر اساس یافته‌های این پژوهش مدل اخلاقی گفتگو بر پنج رکن: فراهم نمودن ارکان و پیش نیازها، توجه به مبانی و پیش فرض‌ها، نهادینه سازی اصول عام، رعایت ارزش‌ها و آداب و پرهیز از آفت‌ها و آسیب‌های اخلاقی گفتگو، استوار می‌شود.

چاپ دوم کتاب “اخلاق گفت و گو”در پنج فصل و طی ۲۰ گفتار به بیان مطالبی با عناوین ضرورت و کارکردهای گفت و گوی اخلاقی، انواع گفت و گو، ارکان گفت و گو، مبانی هستی شناسی، عدالت، انصاف، تقدیم دیگران بر خود، آسیب‍‌های رفتاری، آفات و آسیب‌های نفسانی و … می‌پردازد.

همچنین این کتاب در پایان برای تحقق اخلاق گفتگو در افراد و فرهنگ عمومی، به پیشنهاد راهکارهایی جهت تحقق گفت و گوی اخلاقی می‌پردازد که در ذیل می‌خوانیم:

۱٫ توجه به ضرورت و کارکرد مثبت گفتگوی اخلاقی 

توجه به آثار شگرف و فراوان گفتگوی سالم و زیبنده در هویت، کمال و شکوفایی افراد و جامعه انسانی، می‌تواند انگیزه‌های انسان را در انجام چنین گفتگویی مضاعف سازد.

۲٫ توجه به پیش‌نیازها و زیرساخت‌های گفتگو

 گفتگوی مطلوب مبتنی بر پیش‌نیازها و الزاماتی است که گفتگو بر آنها تکیه دارد. عدم توجه به این الزامات، آدمی را از دست‌یابی به گفتگوی اخلاقی ناکام می‌سازد.

۳٫ توجه به آسیب‌ها و آفات اخلاقی گفتگو

شناخت و توجه به آسیب‌های اخلاقی گفتگو نخستین شرط تحقق گفتگوی اخلاقی است.

۴٫ تقویت باورهای دینی و باورمندی به نظارت دایمی پروردگار

انگاره‌های دینی و اعتقاد به نظارت دایمی پروردگار و احساس حضور او، دگرگونی ژرفی در فکر، گفتار و رفتار آدمی ایجاد می‌کند و وی را وادار می‌سازد سخنان و رفتاری شایسه داشته باشند.

۵٫ ارتقا اخلاقی و رشد شخصیتی افراد

رشد و ارتقای شخصیت اخلاقی انسان، موجبات رعایت هنجارها و ارزش‌های اجتماعی و از جمله اخلاق گفتگو را فراهم می‌آورد.

۶٫ آموزش و تمرین اصول و قواعد اخلاقی گفتگو

اخلاق گفتگو چونان دیگر امور اکتسابی، یادگرفتنی و آموختنی است، بنابراین، تحقق آداب گفتگو، نیازمند آموزش و یادگیری و سپس تمرین و تکرار است.

چاپ دوم کتاب “اخلاق گفت و گو” اثر حجت الاسلام و المسلمین دکتر علی‌محمد حسین‌زاده، با قیمت ۳۰،۰۰۰ تومان توسط سازمان انتشارات پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی در اختیار مخاطبان قرار گرفته است.

علاقمندان جهت کسب اطلاعات تکمیلی و تهیه کتاب میتوانند به‌ وبگاه سازمان انتشارات پژوهشگاه مراجعه نمایند.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید