کتاب تاریخ اسلام در اندیشه محمدعابد جابری منتشر شد

به گزارش اداره روابط عمومی و اطلاع رسانی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، کتاب “تاریخ اسلام در اندیشه محمدعابد جابری” عنوان بیست و نهمین کتاب گروه تاریخ و تمدن پژوهشکده فرهنگ و مطالعات اجتماعی پژوهشگاه است که توسط سازمان انتشارات پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی و به قلم آقای سیدمحمدعلی نوری منتشر شد.

“محمدعابد الجابری استاد فلسفه و تفکر اسلامی در دانشکـده ادبیـات رباط، یکـی از پرکارترین اندیشمندان معاصر عرب است. وی در پروژه‌ای به نام «نقد العقل العربی» فرهنگ و تمدن اسلامی را در چهار جلد به نقد کشید.

جابری تاریخ اسلام را با سه مؤلفه عقیده، غنیمت و قبیله بررسی نموده است. تاریخ اسلام از نظر جابری محور تضادها بر سر این سه عامل است که در برخی مواقع این عوامل در برابر هم قرار می‌گیرند و در برخی دیگر با هم تعامل دارند. تاریخ‌نگری محمد عابد الجابری همان فلسفه نظری اوست که در مورد تاریخ اسلام ارائه شده است. جابری در مورد توصیف تشیع لغزش‌هایی دارد که مورد نقد جدی است. در این کتاب سعی شده است تا برخی از عقاید جابری در مورد تشیع نیز نقد گردد.”

کتاب “تاریخ اسلام در اندیشه محمدعابد جابری” از چهار فصل به شرح زیر تشکیل شده است:

فصل اول: اندیشه جابری

فصل دوم: بینش تاریخ جابری

فصل سوم: نقد تاریخ‌نگری جابری

فصل چهارم: محمدعابد جابری و تشیع

کتاب “تاریخ اسلام در اندیشه محمدعابد جابری” به قلم آقای سیدمحمدعلی نوری، با قیمت ۱۹،۰۰۰ تومان توسط سازمان انتشارات پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی عرضه گردیده است.

علاقمندان جهت کسب اطلاعات تکمیلی و تهیه کتاب می‌توانند به وبگاه سازمان انتشارات پژوهشگاه مراجعه نمایند.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید