تاثیر کتب ارزشمند با موضوع حجاب و عفاف بر جامعه

به گزارش اداره روابط عمومی و اطلاع رسانی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، جناب آقای دکتر سعید کرمی رییس مرکز پژوهش‌های جوان وابسته به پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار گروه فرهنگی خبرگزاری میزان ‌با اشاره به کاهش تعداد کتاب‌های منتشر شده در زمینه حجاب و عفاف گفت: تعداد کتاب‎هایی که در زمینه عفاف و حجاب به چاپ رسیده بسیار کم است، همان تعداد اندک کتاب نیز که در زمینه حجاب و عفاف به چاپ رسیده از لحاظ محتوا و رویکرد اصلی عموما به بیان کلیات پرداخته است، در واقع تعداد کتاب‌های تدوین شده‌ای که توانسته باشند خود را با مخاطبان تطبیق دهند بسیار محدود هستند.

کرمی ضمن اشاره به کتاب‌های به چاپ رسیده در حوزه حجاب و عفاف بیان کرد: کتاب ‌ارزشمند معرفت شناسی با نام «انسان در آیینه صفات جمال و جلال الهی» به تالیف آیت‌الله جوادی آملی‌ در خصوص حجاب و عفاف به چاپ رسیده است این کتاب از جمله آثاری است که تلاش دارد خلاء موجود در حوزه حجاب و عفاف را برطرف کند.

کرمی با اشاره به برنامه‌های تدوین شده و دستاوردهای مرکز پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی ابراز کرد: در این مرکز کتاب‌های مختلفی در زمینه حجاب و عفاف به چاپ رسیده که برخی از کتاب‌ها تحت عنوان پرسمان «یک سوال یک جواب» ‌به طرح موضوع پرداخته و بررسی و پژوهش را سرلوحه کار خود قرار داده است.

وی توجه به مخاطب جوان و نوجوان را از رویکردهای مهم پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی دانست و اظهار کرد: محور اصلی کتاب‌های منتشر شده از این پژوهشگاه عموما پاسخ به پرسش‌ها و دغدغه‌های نسل جوان و نوجوان است. مخاطبان از گروه سنی ١٣ تا ٢٨ سال با مطالعه کتاب‌های چاپ شده خصوصا کتاب‌های حوزه حجاب و عفاف می‌توانند به شبهات فکری خود پایان دهند.

کرمی تاکید کرد: تنها ۵ تا ۶ کتاب است که بصورت تخصصی به مسائل حوزه حجاب و عفاف پرداخته است، کتاب «صدف عفاف» در شش فصل ‌تلاش کرده تا پوشش را از ابعاد گوناگون مورد بررسی قرار دهد، نقطه کانونی این کتاب به الزامات بین ظاهر و باطن تحت عنوان عفاف و حجاب پرداخته و نویسنده این کتاب اعظم والایی است.

رییس مرکز پژوهش‌های جوان پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی به معرفی کتاب دیگری در حوزه حجاب و عفاف پرداخت و افزود: کتاب «مهدی مهریزی» با نام «حجاب» به طور مشخص به مسئله حجاب پرداخته و ۱۵ شبهه در این زمینه را مورد بررسی قرار داده است. حسن ابراهیم‌زاده نیز در کتاب «فلسفه حجاب» به مسئله حجاب و پوشش پرداخته است، این کتاب از نظر تاریخی با توجه به سفرنامه‌ها و نگاه سفرنامه نویسان به پوشش در ادوار مختلف اشاره کرده است.

وی به آخرین کتابی که در دستورکار پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی قرار دارد اشاره و بیان کرد: این کتاب در آستانه چاپ قرار دارد و به تالیف و تدوین علی محمدی قلم زده شده، کتاب «حجاب شرعی در عصر پیامبر (ص)» مسئله حجاب در زمان پیامبر اکرم(ص) را مورد بررسی قرار داده است.

‌کرمی در همین راستا ادامه داد: مولف کتاب «حجاب شرعی در عصر پیامبر (ص)» به انتشار محتوا در خصوص حجاب، آیات و روایت مرتبط با پوشش درفضای مجازی را مطرح و مورد بررسی قرار داده است.

وی خاطرنشان کرد: مسئله حجاب و عفاف مستلزم بررسی و برنامه‌ریزی در لایه‌های مختلف و ظرفیت‌های متنوع فرهنگی است، متولیان فضای فرهنگی باید تلاش کنند تا با برنامه‌ریزی از عدم رعایت عفاف و حجاب جلوگیری کنند که در این مسیر آگاه‌سازی جامعه با کمک کتاب‌های راهبردی تاثیر گذار و ارزشمند است. جلوگیری از عدم رعایت عفاف و حجاب و توجه به قانون حجاب و عفاف یک مسئله انتظامی نیست بلکه جایگاه قانونی و معرفتی دارد امری که در احادیث و روایات نیز بر آن تاکید بسیاری شده است.