پیوندی: آیت‌الله هاشمی شاهرودی از یک جامعیت علمی برخوردار بود

به گزارش اداره روابط عمومی و اطلاع‌رسانی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، حجت‌الاسلام غلامرضا پیوندی، مدیر گروه فقه و حقوق پژوهشگاه پیرامون شخصیت آیت الله هاشمی شاهرودی به خبرنگار مهر گفت: ایشان جزو شاگردان برجسته ۳ تن از علمای بزرگ شیعه یعنی مرحوم شهید صدر، حضرت امام (ره) و مرحوم آیت الله العظمی خویی بودند که جزو شاگردان ویژه و درجه یک این بزرگان بودند. به مباحث فقهی فوق العاده مسلط بودند و کتب متعددی در این زمینه دارند. همچنین به مسایل روز جامعه و مسایل حقوقی از لحاظ علمی اشراف داشتند. در زمانی هم که ریاست قوه قضائیه را بر عهده داشتند شاهد بودیم که به مباحث حقوقی کاملاً مسلط هستند؛ چه مباحث حقوقی اسلام و چه مباحث حقوقی روز دنیا. لذا از یک جامعیت علمی برخوردار بودند و جدای از ذکاوت و هوش و پشتکار، نگارش آثار متعدد توسط ایشان نشان دهنده عظمت علمی و جامع الاطراف بودن شان بود.

وی درباره تأثیرات آیت الله هاشمی شاهرودی از محروم شهید صدر نیز اظهار کرد: آیت الله هاشمی شاهرودی جزو شاگردان خاص و ویژه مرحوم شهید صدر بودند و در مکتب شهید صدر تقریباً جزو نوادر فقهای تشیع هستند. یکی از برجستگی های شهید صدر تخصص های متناسب با روز ایشان در حوزه اقتصاد، فلسفه، اصول و … بود. صاحب نظر، صاحب ایده و فکر بودند و آیت الله هاشمی شاهرودی نیز در این زمینه ها جزو شاگردان برجسته ایشان بودند و جزو نفرات اول مکتب شهید صدر قرار می گیرند.

غلامرضا پیوندی همچنین پیرامون ریاست آیت الله هاشمی شاهرودی بر مرکز دایره المعارف فقه اسلامی عنوان کرد: در حوزه دایره المعارف فقه اسلامی جنبه ها و نکات مختلفی وجود دارد. ایشان با توصیه مقام معظم رهبری این موسسه را تأسیس کردند و این موسسه بیشتر جنبه بیان فقه اهل بیت را دارد. در جنبه های مختلف فرهنگ فقه، دایره المعارف فقه را تدوین کردند و در کنارش یک مجله علمی خیلی خوب تحت عنوان فقه اهل بیت داشتند و این موسسه منشأ برکات زیادی از لحاظ علمی به جامعه بوده که مهم ترین آثار آن فرهنگ فقه و دایره المعارف فقه اسلامی است. جدای از این دو اثر آن مجله که مجله ای بسیار موفق و وزین است در حوزه فقه هم بسیار قابل استفاده است. البته آثار زیاد دیگری نیز در این موسسه تولید شده است.

وی درباره آثار به جای مانده از مرحوم آیت الله هاشمی شاهرودی نیز گفت: تقریرات درس اصول مرحوم شهید صدر که ایشان در زمان استفاده از محضر شهید صدر آن را نگاشته اند بسیار قابل توجه و مهم است. در مباحث جدید فقه جزایی نیز آثار متعددی دارند. مقالات قوی و وزین متعددی نیز در مباحث مستحدثه مثل حوزه دیات، محاربه و … دارند که در مجلات مختلف به چاپ رسیده است. برخی از آن ها در مجله فقه اهل بیت چاپ شده و برخی دیگر نیز به صورت مجموعه فقه جزا چاپ شده و در حال حاضر مورد استفاده قرار می گیرد.

غلامرضا پیوندی همچنین گفت: مرحوم آیت الله هاشمی شاهرودی در بحث قانون گذاری نیز بسیار موثر بوده اند. مخصوصاً در تهیه و تدوین پیش نویس قانون مجازات اسلامی در سال ۹۲ که راهبری و رهبری این بحث با ایشان بود. ما چندین جلسه خدمت ایشان رسیدیم و مباحث ایشان برایمان بسیار موثر بود چرا که ایشان بسیار در حوزه قانون گذاری و نیازهای کشور خوش فکر بودند. از طرفی ایشان دانشگاه عدالت را تأسیس نمودند که دانشکده ای است که در تحصیلات تکمیلی فعالیت می کند و رشته های مختلفی از جمله جرم شناسی، فقه جزایی و فقه خصوصی دارد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید