بسته مطالعاتی پیشنهادی مرکز پژوهش‌های جوان به مناسبت روز ازدواج و خانواده

به گزارش اداره روابط عمومی و اطلاع رسانی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، سالروز ازدواج حضرت علی(ع) و حضرت فاطمه(س) (روز ازدواج و خانواده)، بسته پیشنهادی مطالعاتی از سوی مرکز پژوهش‌های جوان وابسته به این پژوهشگاه به حضورتان معرفی می‌گردد. در ادامه معرفی کوتاهی از این آثار ارزشمند خدمتتان ارائه خواهد شد.

کتاب «طعم خوش اخلاق در خانواده» نوشته حجت‌الاسلام هادی حسین‌خانی

در این کتاب، با استفاده از منابع اسلامی، مهم‌ترین ارزش‌های اخلاقی که موجب تقویت روابط بین همسران می‌شود، شناسایی و شاخصه‌ها و معیارهای آن تعیین می‌گردد؛ همچنین تهدیدها و آسیب‌های بی‌توجهی به این ارزش‌ها تبیین شده و برای استقرار آنها در خانواده، راهبردهای لازم ارائه می شود. موضوع‌هایی همچون اخلاق در گفت و گو، اخلاق در روابط صمیمانه، اخلاق در حل تعارض بین فردی، اخلاق در برقراری ارتباط با خارج سیستم خانواده، اخلاق در مدیریت و ایفای نقش ها، اخلاق در امور جنسی و اخلاق در امور اقتصادی شاکله اصلی کتاب را تشکیل می‌دهد. استناد به منابع اصیل دینی، نقل سیره اولیای الهی و اختصار، مشخصه این کتاب به شمار می‌رود. این کتاب به  شمارگان 500 نسخه با قیمت 10000 تومان در 128 صفحه منتشر شده است.

کتاب «شادابی خانواده» اثر حجت الاسلام سید مهدی قانع

خسیس‌ترین مردم کسی است که روی خوش و لبخند را از دیگران دریغ می‌کند. از آن خسیس‌تر کسی است که این شادابی و نشاط را از عزیزترین کسان خود، از خانواده، همسر و فرزندان خویش دریغ کند. این کتاب تلنگری است به رفتار ما تا در وهله نخست، شادی و نشاط را برای خود به ارمغان آوریم، سپس آن را به دیگران هدیه دهیم. بدین منظور راهکارهایی ساده و عملی ارائه شده است. این کتاب به قلم سیدمهدی قانع در 88 صفحه و قیمت 7000 تومان منتشر شده است.

دفتر هفتم از مجموعه از نگاه نبوی(ص) با عنوان «خانواده از منظر پیامبر(ص)» اثر دکتر فرزانه حکیم‌زاده

خانواده کهن‌ترین و اصیل‌ترین واحد اجتماعی است که به دلیل اهمیت شگرف و آثار ماندگار آن از دیر باز مورد توجه اندیشمندان بوده است. اگر خانواده بر اساسی صحیح استوار گردد و نیتی الهی همراه با انس و عاطفه زمینه ساز تشکیل آن باشد، بستر ساز پاکی و طهارت در روابط اجتماعی خواهد بود.  این کتاب با عنوان خانواده از منظر پیامبر(ص) در پی آن است که برخی آموزه‌های نبوی در زمینۀ ازدواج، خانواده، حقوق والدین، تربیت فرزندان و رفتار با همسر را به عنوان برترین سرمشق برای زندگی سعادتمندانه، در منظر مخاطب قرار دهد. می‌توان گفت که گرچه رفع نیازهای جسمی و روحی مهمترین دلیل تشکیل خانواده است اما آنچه که بر اهمیت این بنیان می‌افزاید، آن است که رفع نیازها با قبول مسئولیت همراه است. مسئولیتی که با امر الهی ایجاد شده و بین زن وشوهر تقسیم می‌شود و در طول زندگی این محبت و عاطفه و تعهد و مسئولیت پذیری به فرزندان نیز آموزش داده می‌شود. از سوی دیگر تشکیل خانواده زمینه ساز ارتباطات گسترده‌ای برای همسران گشته و اجتماعی شدن و همزیستی عاطفی را به دنبال دارد.محورهای اصلی این کتاب عبارت اند از: رفتارهای عاطفی پیامبر(ص) با همسران، رفتارهای فرهنگی پیامبر با همسران و آسیب شناسی خانواده. این کتاب به قلم فرزانه حکیم زاده با شمارگان 2000 نسخه، در120 صفحه و قیمت5000 تومان به صورت مشترک توسط کانون اندیشه جوان و دفتر نشر معارف منتشر شده است.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید