پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی و 25 سال پژوهش و دفاع از حریم دین

به گزارش اداره روابط عمومی و اطلاع‌رسانی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، حجت‌الاسلام والمسلمین ابوالقاسم مقیمی حاجی رئیس پژوهشکده دانشنامه نگاری دینی و مشاور حوزوی ریاست محترم پژوهشگاه در گفت وگویی با اشاره به طرح گفتمان علمی انقلاب اسلامی و برپایی نمایشگاه در این راستا،‌ گفت: پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، پژوهشگاه رسمی و به عنوان دستگاه غیردولتی حسب امر مقام معظم رهبری در سال 1373 تاسیس شده است و اساسنامه آن نیز به تایید شورای عالی انقلاب فرهنگی رسیده است.

وی افزود: پژوهشگاه با هدف تامین نظریه‌پردازی و نوآوری در جهت توسعه و تعمیق معرفت دینی و بسط مطالعات راهبردی و کاربردی و گره‌گشایی در قلمروی حکمت و اندیشه دینی و معارف دینی و علوم اسلامی تاسیس شده است.

مشاور حوزوی ریاست پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی بیان کرد: پژوهشگاه دارای 69 عضو هیأت علمی تمام وقت؛ 5 استاد تمام، 16 دانش یار و 37 استادیار و 11 مربی و همچنین دارای 4 پژوهشکده و مشتمل بر 35 گروه فعال است.

وی افزود: همچنین چند مرکز وابسته به پژوهشگاه در حال فعالیت هستند که شامل مرکز مطالعات فضای مجازی، مرکز پژوهش‌های جوان و مرکز رشد علوم انسانی اسلامی است؛ مجموعه فعالیت‌های پژوهشگاه که در بیش از 3 دهه گذشته مشتمل بر طرح‌هایی است که به سرانجام رسیده و در دست اجرا است، 1546 طرح است که در این میان 973 کتاب منتشره در سطوح و عناوین مختلف در گروه‌های علمی مختلف تولید شده‌است.

مشاور حوزوی ریاست پژوهشگاه اظهارکرد: در این میان 9 نشریه اعم از علمی پژوهشی و علمی ترویجی به زبان‌های عربی انگلیسی و فارسی در حال نشر است که در کل شامل 510شماره منتشر شده است که جمعا شامل 3167 مقاله است که در این نشریات منتشر شده است.

مقیمی حاجی اظهارکرد: از سوی پژوهشگاه 3 دانشنامه دینی منتشر شده است که شامل دانشنامه امام علی(ع)، دانشنامه فاطمی و دانشنامه علوم قرآن است که جمع این دانشنامه‌ها به 21 جلد می‎رسد.

وی گفت: برگزاری کرسی‌های نظریه پردازی از جمله فعالیت‌های اصلی پژوهشگاه است که در این رابطه با حضور اعضای هیأت علمی برگزار می‌شود؛ در همین رابطه 14 کرسی نظریه‌پردازی برگزار شده است.

حجت‌الاسلام والمسلمین مقیمی حاجی اظهارکرد: مجموعه همایش‌ها و نشست‌های علمی با حضور شخصیت‌های داخلی و بین‌المللی در پژوهشگاه بیش از 1827 همایش و نشست علمی بوده است که در سه دهه گذشته برگزار شده است.

وی تصریح کرد: مجموعه افتخارات و نشان‌هایی که کتاب‌ها و مقالات و مجلات پژوهشگاه از مراکز حوزوی و علمی دریافت کرده‌اند بیش از 191 جایزه و عنوان و نشان بوده‌است که اعضای هیأت علمی برای آثار پژوهشگاه کسب کرده‌اند.

مشاور ریاست پژوهشگاه بیان کرد: از کلان پروژه‌هایی که از سوی این پژوهشگاه انجام شده و یا در دست اجرا است می‌توان به مجموعه دانشنامه‌های امام علی(ع) و دانشنامه فاطمی و دانشنامه قرآن‌شناسی اشاره کرد که به بیش از 40 جلد خواهد رسید.

وی افزود: این مجموعه در گروه‌های مختلف بحث‎‌های حکمت نظری و عملی و تفسیر موضوعی و تخصصی است که در 30 جلد از دید تخصصی نگاشته می‌شود و مجموعه دفاتر اخلاق الهی است که در 20 جلد طراحی شده است که برخی از مجلدات آن طراحی شده است.

حجت‌الاسلام والمسلمین مقیمی حاجی تصریح کرد: در همین راستا منظومه فکری آیت‌الله میرزامحمد علی شاه‌آبادی در 5 جلد منتشر شده‌است؛ چشم‌انداز امام علی(ع) دفاتری است که 40 جلد منتشر شده است؛ در نگاه نبوی با 23 جلد، چلچراغ حکمت شهید مطهری شامل 40 جلد، همچنین سنت‌های طلبگی در 50 جلد طراحی شده‌است؛ بازشناسی نهادهای انقلابی نیز شامل 7 جلد؛ معرفی نقد آثار فرهنگ غرب در 20 جلد، مجموعه ادبیات داستانی 20 جلد، تفسیر اثری جامعه در 20 جلد که نیمی از آن منتشر شده‌است؛ مجموعه آیات‌الاحکام در 10 جلد که دو جلد آن منتشر شده‌است و دانشنامه نبوی در 20 جلد که سه جلد آن است که در حال تولید است از جمله فعالیت‌های علمی این مرکز بوده است.

وی گفت: در حوزه بین‌المللی فارغ از نشست‌ها، 125 نشست علمی و گفتگو با اندیشمندان خارج از کشور برگزار شده‌است؛ بانک اطلاعات از شخصیت‌های و محققان مسلمان از اقصی نقاط جهان از جمله پروژه‌های این مجموعه است که 1400 مورد افراد را شناسایی و بانک اطلاعاتی در این زمینه تجمیع شده‌است.

حجت‌الاسلام والمسلمین مقیمی حاجی اظهارکرد: آثار مختلفی نیز در پژوهشگاه به زبان‎‌های دیگر ترجمه شده است که در این زمینه می توان به انتشار 32 اثر خارجی اشاره کرد؛ 10اثر دیگر نیز در این زمینه دردست نشر است و 89 اثر نیز در مراحل اجرای ترجمه است که به زبان های عربی و آلمانی و انگلیسی و فرانسه و روسی و ترکی و اردو… ترجمه شده اند.

مشاور ریاست پژوهشگاه بیان کرد: در تهیه برنامه‎های تلوزیونی به زبان های خارجی نیز تا کنون 165 برنامه مرتبط با حضور اعضای هیئت علمی و پژوهشگاه تولید شده است.

وی گفت: در دیدار سال 83 که اعضای پژوهشگاه با مقام معظم رهبری داشتند، حضرت آقا بیان کردند که این پژوهشگاه یک مجموعه خوب با شخصیت‌های با ارزش که سلیقه‌های خوبی در نگارش در انتخاب موضوع و نگارش دارند است؛ ایشان از این تلاش‌ها تقدیر کردند.

حجت‌الاسلام والمسلمین مقیمی حاجی بیان کرد: تشکیل پژوهشگاه در راستای رفع دغدغه مقام معظم رهبری رهبری برای دفاع نظری از انقلاب اسلامی بوده‌است که در جبهه فرهنگی به عنوان پایگاهی برای نظریه‌پردازی دینی در حوزه علوم اسلامی انسانی و در راستای دفاع و تعمیق گفتمان فکری انقلاب و جبهه فکری انقلاب اسلامی فعالیت می‌کند.

وی گفت: از جمله مهمترین دغدغه‌های مقام معظم رهبری، فعالیت در زمینه علوم انسانی و اسلامی و الگوی اسلامی پیشرفت بود که خوشبختانه پژوهشگاه تلاش گسترده‌ای در این زمینه داشته است؛ پژوهشگاه تا کنون آثار متعددی را در این عرصه و اسلامی‌کردن علوم اسلامی و تولید کارهای فاخر در این عرصه و دفاع از علوم انسانی اسلامی تولید کرده‌است.

مسئول دبیرخانه کتاب سال حوزه اظهار کرد: مجموعه فعالان این مجموعه با مطالعه دقیق منابع به دنبال استخراج مبانی اصیل و همگام‌سازی این مسایل با نیازها و حل مسایل نوپدید هستند؛ مقام معظم رهبری تاکید بسیاری بر تولید نظریات بدیع در عرصه الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت هستند که خوشبختانه اعضای هیأت علمی مجموعه نیز حضور جدی در این عرصه دارند.

وی عنوان کرد: از جمله فعالیت‌های مجموعه می‌توان به تقابل علمی دقیق و قوی با اندیشه‌های معارض و رقیب به عنوان یک بازوی فکری و پشتیبان فکری نظام اسلامی و همچنین پاسخگویی منطقی و استدلالی به شبهات و مسایل و نقد منصفانه و علمی نظریات مختلف اشاره کرد.

‌مشاور ریاست پژوهشگاه یادآورشد: این مرکز علمی با تکیه بر روش‌شناسی اسلامی و مبانی اصیل اسلامی سعی کرده‌است در عرصه‌های جدید و نو که افراد کمتر وارد می‌شوند نظریات جدید و ناظر به نیازهای کشور تولید کند.

وی گفت: در کنار این فعالیت‌ها، این مجموعه در زمینه تربیت صاحب نظران و کارشناسان متخصص در زمینه‌های مختلف کوشا بوده است؛ این مجموعه در زمینه‌های مختلف از جمله در دامداری و تعاونی و مباحث توسعه و حقوق زن و خانواده و مباحث حقوق معنوی و مباحث مرتبط به حقوق کودک و مباحث دفاع از اندیشه اسلامی و فعالیت‌های جدید قرآنی و مباحث فلسفی و عرفان اهل بیت(ع) و دیگر عرصه‌ها از جمله عرصه فقه سیاسی و … شخصیت‌های فاضلی را تربیت کرده است و آثار فاخری نیز از محققان این مرکز در جشنواره هایی از جمله فارابی و کتاب سال صاحب عنوان شده اند.

حجت‌الاسلام والمسلمین مقیمی حاجی تصریح کرد: مجموعه عناوینی که اساتید و اعضای هیأت علمی این پژوهشگاه در جشنواره فارابی و کتاب سال جمهوری اسلامی ایران و کتاب سال حوزه و…. کسب کرده اند شامل 191 نشان برتر است.