قاسم ترخان: شکوفایی فطرت مهمترین هدف علوم انسانی

به گزارش اداره روابط عمومی و طلاع رسانی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، حجت‌الاسلام قاسم ترخان عضو هیأت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، چهارشنبه شب مورخ 23 آبان‌ماه جاری در همایش ملی المیزان و علوم انسانی اسلامی که در دارالقرآن علامه طباطبایی برگزار شد، با اشاره به فطرت از نگاه علامه و برآیند آن در علوم انسانی گفت: علوم انسانی بر پیش فرض های بسیاری از نوع معرفت شناختی، جهان شناسی و انسان شناسی و مسائل دیگر مبتنی است.

این استاد حوزه در ادامه گفت: مسأله فطرت از جمله پیش فرض‌های انسان شناختی مهم در اندیشه اسلامی است که در دو جهت چیستی و برآیندها پژوهش عمیقی را می‌طلبد، اگر چه مباحث فراوانی در باب فطرت از سوی دانشمندان اسلامی به ویژه حکما و مفسران ارائه شده است اما پراکندگی این مباحث و نپرداختن به آن به عنوان مبنا در علوم انسانی از نواقص پژوهش در این عرصه است.

عضو هیات علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی با اشاره به دیدگاه علامه طباطبایی در زمینه فطرت و برآیند آن در معرفت شناختی، غایت شناختی و روش‌شناختی اظهار داشت: بر اساس دیدگاه مرحوم علامه انسان موجودی فطرتمند است به این معنا که از ساختمان ویژه و جنبه ثابتی برخوردار است که دین الهی با آن هماهنگ و بر اساس آن نازل شده است.

ترخان گفت: علامه اگرچه به بخشی از امور فطری تصریح نکرده است اما بر اساس مشی وی امور فطری را می توان به گونه‌ای جامع در سه حوزه بینش، گرایش و توانش دسته بندی کرد.

وی ادامه داد: بر اساس چنین نگاهی، فطرت می‌تواند مانند منبعی برای معرفت و معیاری برای سنجش آن و تنها راه حل چالش نسبیت در علوم توصیفی و هنجاری از حیث معرفت شناختی باشد.

حجت‌‌‌‌الاسلام ترخان ابراز داشت: همچنین در این دیدگاه تکامل فطرت تنها یا مهم ترین غایت علوم انسانی از حیث غایت شناسی معرفی می‌شود و همراهی نقل در کنار عقل و تجربه را برای شناخت انسان از حیث روش شناسی ایجاب می کند؛ بر اساس نظریه فطرت باید هدف علوم انسانی را شکوفایی فطرت بدانیم.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید