کتاب” مباحثه”

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، انتقال تجربه‌ های صحیح و مفید بزرگان علم و استوانه‌ های اخلاق و تربیت به نسل نو طلبه، با استفاده از راهکار جدید و در قالب کتاب‌ های مهارتی، محور حرکت گروه سنت ‏های حوزوی مرکز پژوهش ‌های جوان وابسته به پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی بوده است. مجموعه مهارت های طلبگی تلاشی در این راستا است. سومین جلد از این مجموعه عنوان “مباحثه” را به خود اختصاص داده است. این اثر به تازگی به قلمآقای محمود مقدمی، منتشر شده است.

عناوین این مجموعه یازده جلدی در یک طبقه‌ بندی به فردی، خانوادگی و اجتماعی تقسیم شده است و در طبقه ‌بندی ثانوی، ذیل موضوعات فردی، به مباحث علمی، اخلاقی و تبلیغی پرداخته می ‏شود. مباحثهدفتری از فصل علمی این مجموعه است.

نویسنده در این اثر مباحثه را یکی از بهترین وسایل برای رشد علمی طلاب در حوزه های علمیه می داند که از سالهای بسیار دور در حوزه های علمیه معمول بوده است و می تواند سبب بالندگی و شکوفایی افراد در این عرصه گردد.

این کتاب شامل چهار فصل به شرح زیر است.

فصل اول: مباحثه چیست؟

فصل دوم: مباحثه چه شرایط و ویژگی هایی دارد؟

فصل سوم: انواع روش های اجرایی مباحثه چیست؟

فصل چهارم: مباحثه چه آسیب هایی دارد؟

مقدمی در بخشی از مقدمه کتاب خود چنین می نویسد:

در میان عوامل مختلف رشد علمی در حوزه، مباحثه نقش بی بدیل و منحصر به فردی دارد که با سایر عوامل قابل مقایسه نیست؛ اما متاسفانه در سالهای اخیر شاهد بی مهری به این روش گرانمایه بوده ایم.

این نوشتار در پی بیان چیستی، چگونگی، شیوه ها، انواع، آداب و آسیب های مباحثه است. می خواهیم بدین وسیله به عنوان طالبان علم در حوزه و سایر مراکز علم آموزی، با روش های صحیح و عمیق درس خواندن آشنا شویم و بار دیگر شاهد احیای هرچه بیشتر و قوی تر این روش ارزنده در علم آموزی حوزوی باشیم.

 

گفتنی است سومین جلد از مجموعه یازده جلدی مهارتهای طلبگی با عنوان” مباحثه” اثر محمود مقدمی، با قیمت 6000 تومان توسط انتشارات کانون اندیشه جوان، منتشر و در دسترس مخاطبان قرار گرفته است.

علاقمندان جهت کسب اطلاعات تکمیلی و تهیه این کتاب میتوانند به نشانی www.poiict.irمراجعه کنند.

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید