چاپ دوم کتاب “آیت الله کاشانی و ملی شدن صنعت نفت”

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، چاپ دوم کتاب “آیت الله کاشانی و ملی شدن صنعت نفت” اثر وحید کارگر جهرمی، محقق پژوهشکده فرهنگ و مطالعات اجتماعی پژوهشگاه، منتشر شد.

در معرفی این اصر می خوانیم: ملی‌شدن صنعت نفت و پیروزی چشمگیر مردم ایران را می‌توان یکی از رویدادهای مهم تاریخ معاصر ایران در مبارزه با استبداد داخلی و استعمار خارجی دانست که نقش مهمی در مبارزات آزادی‌ خواهانه ملت ایران و دیگر کشورها داشته است. در پیروزی نهضت ملی‌شدن صنعت نفت ایران عوامل متعددی نقش داشته ‌اند که بررسی عملکرد و سهم هرکدام از آنها می‌تواند الگوی پژوهشی جدیدی در اختیار محققان قرار دهد. در این میان بررسی نقش آیت ‌الله کاشانی به عنوان رهبر مذهبی جنبش ملی ‌شدن صنعت نفت حائز اهمیت بسیاری است. آیت ‌الله کاشانی در 25سالگی و پس از طی مدارج علوم دینی نزد علمای بزرگ عتبات، به درجه اجتهاد نائل گردید؛ اما باوجود اصرار بسیار زیاد طرفدارانش از ارائه رساله خودداری نمود و دلیل آن را مبارزه با استعمار انگلیس ذکر کرد.

چاپ دوم کتاب “آیت الله کاشانی و ملی شدن صنعت نفت”شامل ششبخش به شرح زیراست.

بخش اول: زندگی نامه آیت الله کاشانی از آغاز تا قبل از اوج گیری نهضت ملی شدن صنعت نفت

بخش دوم: نقش آیت الله کاشانی در جریان ملی شدن صنعت نفت

بخش سوم: آیت الله کاشانی و دوره اول نخست وزیری دکتر مصدق

بخش چهارم: قیام سی تیر و نقش آیت الله کاشانی

بخش پنجم: آیت الله کاشانی و شکست نهضت ملی شدن صنعت نفت در دوران دوم نخست وزیری دکتر مصدق

بخش ششم: آیت الله کاشانی بعد از کودتا

در بخشی از این اثر ارزشمند آمده است:

آیت الله کاشانی در زندان از غارت نفت توسط انگلیسی ‌ها سخن گفت و به آنها گوشزد کرد اجازه نخواهد داد نفت ایران را تاراج کنند. در آذرماه 1323ش و در غیاب آیت‌ الله کاشانی، دکتر مصدق در مقام نماینده اول مردم تهران در مجلس، طرح تحریم نفت را به مجلس تقدیم کرد که پس از بررسی به تصویب رسید. براساس این طرح هیچ ‌یک از مقامات دولتی نمی ‌توانستند بدون اطلاع مجلس بر سر نفت ایران، با کشورهای خارجی مذاکره کرده و یا قرارداد امضا کنند.

گفتنی است چاپ دوم کتاب “آیت الله کاشانی و ملی شدن صنعت نفت” به قلم وحید کارگر جهرمی با قیمت 40000 تومان در اختیار مخاطبان قرار گرفته است.

 

علاقمندان جهت کسب اطلاعات تکمیلی و تهیه کتاب میتوانند به نشانی www.poiict.irمراجعه کنند.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید