رفاه‮گرایی در جامعه اسلامی در پرتو اعتقادات و اخلاق اسلامی

به گزارش اداره روابط عمومی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، مجموعه طرح «از نگاه نبوي (ص)»، سلسله دفاتر كم حجم و متنوعي است كه با زبانی ساده و روان موضوعات مختلفی را از زاويه سنت پيامبر اكرم(ص) مورد واكاوي قرار داده است.

کتاب «رفاه گستری از منظر پیامبر(ص)» دفتر بیست و دوم از این مجموعه، به قلم آقای محمدحسن شاهنگی در مركز پژوهش‌هاي جوان وابسته به پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی سامان یافته است.

در ادامه یادداشتی از آقای شاهنگی با محوریت این کتاب آمده است که از منظرتان خواهد گذشت:

افرادی که در طول زندگی خود تمام تلاش خودشان را جهت رفاه مادی مبذول دارند و در نتیجه تمام توان خویش را برای آن هزینه کنند، در واقع سیر وجوديشان در این سطح متوقف گشته و نتوانستهاند دروازههای افق برتر حیات را به روی خود بگشایند. آنها در این حد از حیات بازمانده به حیات انسانی دست نیافته‌اند و به همین جهت در فرهنگ قرآنی، «مُرده» خوانده میشوند و از مزایای حیات واقعی چون شنیدن، دیدن، فکرکردن و… محروم‌اند. چنین انسانهایی استعدادهای درونی خود را که به منظور بار یافتن به زندگی انسانی که در وجودشان تعبیه شده تباه کرده و سرمایه انسانی را از کف داده و از زیانکاران هستند.

برخی دیگر از مردم ضمن توجه و پرداختن به زندگی مادی و رفاه جسمی در این حد از زندگی متوقف نگشته و آن را نردبان ترقی برای نیل به مراحل برتر حیات قرار میدهند اینان با پاسخ مثبت به ندای درونی خویش و به کارگیری سرمایههای انسانی، استعداد درونی خود را شکوفا میکنند و به مراحل برتر حیات دست مییابند. این افراد از افقی برتر و با دیدی وسیعتر به داشته‌های خویش و طبیعت مینگرند و هستی برای آنان روشن میشود و معنایی دیگر مییابد. در دیدگاه اینان هستی از عمق و غنای افزونتری از آنچه در ظاهر به چشم میخورد برخوردار است و در نتیجه خوشیها و ناخوشیها، مطلوبها و نامطلوبها و محدود به مادیات نمیشود.

رفاهگرایی در جامعه اسلامی در پرتو اعتقادات و اخلاق اسلامی شکل میگیرد. اصل اعتقاد به وجود خداوند متعال و اینکه او تکالیفی را برای جامعه اسلامی و مسلمانان معین فرموده و همه باید در برابر او تسلیم محض باشند، سبب میشود که فعالیتهای اقتصادی در محدوده خواست خداوند متعال و به منظور جلب رضایت او انجام شود. مسلمانان و جوامع اسلامی در انجام فعالیتهای اقتصادی خود را در حال انجام وظیفه و پیروی از دستورات الهی مییابند. اصل اعتقاد به معاد نیز موجب میشود که معنی مصداق سود، زیان، مطلوبیت، رفاه و سعادت دگرگون شده و گسترش یابد. توجه به این مطلب که فعالیتهای اقتصادی ما نیز مورد حسابرسی قرار خواهد گرفت دقت محاسباتی و گزینش ما را بالا برده و سبب خواهد شد فعالیتها را به گونهای که مطلوب خداوند متعال است انجام دهیم. انذارها و تبشیرهایی دین مقدس اسلام در مورد احتراز از دنیاگرایی و همچنین توجه به زودگذر بودن آن و داشتن زندگی قناعت­آمیز در عین کار و فعالیت اقتصادی موجب میشود که سودجویی، ثروت اندوزی و تجملگرایی اعتبار خود را از دست داده و اصل تعادل در تمامی وجوه مصرف جایگزین آن می‌گردد.

 

14 دیدگاه‌ها

  1. Good post and straight to the point. I don’t know if this is actually the best place to ask but do you folks have any ideea where to get some professional writers? Thanks in advance 🙂

  2. Wonderful goods from you, man. I’ve remember your stuff previous to and you are just extremely fantastic. I really like what you have got here, certainly like what you’re saying and the way through which you are saying it. You make it entertaining and you continue to care for to keep it smart. I cant wait to learn far more from you. This is really a terrific web site.

  3. Having read this I thought it was very informative. I appreciate you taking the time and effort to put this article together. I once again find myself spending way to much time both reading and commenting. But so what, it was still worth it!

  4. Some really great content on this web site, appreciate it for contribution. “When he has ceased to hear the many, he may discern the One – the inner sound which kills the outer.” by H Hahn Blavatsky.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید