حوزه علمیه کارآمد از نگاه امام خمینی(ره) چه حوزه‌ای است؟

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، حجت‌الاسلام و المسلمین بهرام دلیر عضو هیأت علمی گروه عرفان و معنویت پژوهشگاه در گفت‌وگو با ایسنا در مورد اندیشه امام راحل در خصوص حوزه علمیه و جایگاهی که این مرکز دینی باید در بین جامعه داشته باشد، گفت: امام در یک کلام به دنبال حوزه صاحب جواهری بود؛ یا به عبارت ساده‌تر یک حوزه پویا را مدنظر داشت که بتواند به زمانه خویش آگاه و پاسخگوی نیازهای روز جامعه باشد.

وی ادامه داد: در میان حوزویان نگاه به حوزه ممکن است متفاوت باشد، برخی با نگاه فقه محض، فلسفه، حدیث و … به حوزه نگاه می‌کنند اما امام راحل نگاه جامع به حوزه داشت، زیرا ایشان صاحب کرسی درس فلسفه، عرفان، اصول و فقه و… بود و به خاطر این اجتهاد در علوم حوزوی نگاه جامع‌تری هم به حوزه داشتند.

به گفته این استاد حوزه، اجتهاد امر مهمی است و امام خمینی(ره) دارای اجتهاد در فقه، اصول، تفسیر با رویکرد عرفانی، فلسفه، حکمت متعالی و … بودند و در عین حال حدیث‌شناس خوبی هم به شمار می‌رفتند، از این رو نگاه ایشان به حوزه یک نگاه منجمد و در جا زدن نبود بلکه از نگاه این عالم بزرگ حوزه باید به سمت اندیشه حرکت کرده و پویا باشد.

دلیر با بیان اینکه حوزه‌های علمیه به طور خاص و جامعه ایرانی و مسلمانان دنیا به طور عام محتاج اندیشه‌های امام خمینی(ره) هستند، اظهار کرد: متاسفانه امروز در کشور رجوع به اندیشه‌های امام را شاهد نیستیم و در این میان، فضای رسانه‌ای کشور نیز به بیان اندیشه‌های امام به طوری که شایسته باشد نمی‌پردازد.

وی افزود: امام راحل از ابتدا با دولتی شدن حوزه‌های علمیه مخالف بودند و حتی موافق حضور حوزه در هیاهوهای سیاسی نیز نبودند زیرا به اعتقاد ایشان حوزه باید به سمت تولید نظریه و انتقادهای منصفانه برود. مرحوم نائینی شخصیت بزرگی در حوزه بودند اما امام خمیی(ره) برخی از نظریه‌های ایشان را هم مورد بحث و نقد قرار می‌دادند.

عضو هیأت علمی گروه عرفان و معنویت پژوهشگاه با اشاره به اینکه از نگاه امام راحل حوزه باید به نظریه‌پرداز و منتقد احترام بگذارد، خاطرنشان کرد: امام راحل در زمان حیات خود هیچگاه سنت را فدای تجدد نکرده و در عین حال با تجدد هم با بی‌مهری برخورد نمی‌کردند، ایشان در حوزه فلسفه و عرفان کارهای بزرگی انجام دادند و همیشه بحث‌های فلسفی و اصولی را از هم جدا می‌کردند و این یک ویژگی بارز ایشان بود.

دلیر با بیان اینکه امام راحل در کلاس‌های درس خود استعدادهای حوزوی را شناسایی می‌کرد و به تربیت آنها می‌پرداخت، تصریح کرد: امروز اندیشه‌های امام خمینی(ره) در حوزه مهجور مانده است، امام هیچگاه در زمانی که رهبری کشور را در دست گرفت فضای حوزه را امنیتی نکردند و در هر زمانی چه قبل از انقلاب و چه پس از آن به نظرات همگان احترام گذاشته و در مورد موضوعات مختلف نظرات سایر علما را هم می‌گرفتند.