نشانه های زوال یافتگی نظام لبیرال آمریکا ظهور پیدا کرده است

به گزارش اداره روابط عمومی و اطلاع رسانی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، حجت الاسلام والمسلمین محمد ملک زاده، عضو هیأت علمی گروه سیاست پژوهشگاه، در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری رسا، به تبیین نشانه های افول و زوال آمریکا پرداخت و گفت: نشانه های زوال یافتگی و انحطاط نظام لبیرال حاکم بر غرب به ویژه آمریکا ظهور پیدا کرده است و امروز با حاکمیت حاکمان کاخ سفید زمینه های انحطاط اخلاقی، فرهنگی و سیاسی کشور آمریکا به روشنی معلوم شده است.

وی با بیان اینکه امروز نشانه­‎های افول حاکمیت آمریکا در عرصه های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی آشکار شده است، گفت: اندیشمندان غربی تأکید دارند که قدرت سخت و نرم نظام آمریکا در جهان کاهش یافته است؛ همچنین رهبر معظم انقلاب تأکید کرده‌­اند که در چهل سال بعد از انقلاب، ایران در چالش با آمریکا همواره پیروز بوده است.

عضو هیأت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی با اشاره به روحیه استکباری آمریکا ابراز داشت: روحیه و فرهنگ آمریکا، نژاد پرستانه و وحشیانه است؛ چنان که با سیاهپوستان کشورش این گونه برخورد می‎کند؛ بنابراین فرهنگ این جامعه نمی تواند الگویی برای کشورهای دیگر از جمله کشور ما باشد.

وی به افول و کاهش سیطره آمریکا در اقتصاد جهانی اشاره کرد و گفت: در حال حاضر کشورهای مختلف سعی می‎کنند از حاکمیت دلار بر اقتصاد جهان رهایی یابند؛ چنان که جمهوری اسلامی ایران نیز در مقابل تحریم آمریکا ایستادگی کرده است.

حجت الاسلام ملک زاده یادآور شد: امروز بشریت به ضعف های تمدن غربی پی برده است، البته جریان غرب گرا و روشنفکر نما از قبل از انقلاب شیفته فرهنگ و اندیشه غربی بوده و همچنان عیب و نواقص نظام غربی را نادیده گرفته و به ترویج تفکر و اندیشه‎های لیبرالی در کشور پرداخته است.

وی به شاخصه‎های برتری الگوی تمدن ایرانی اسلامی نسبت به تمدن لیبرال غربی اشاره کرد و افزود: ضعف تمدن غربی در تفکر غیرتوحیدی، دنیاطلبی، ثروت طلبی، قدرت طلبی و عدم پایبندی به فرهنگ و اخلاق و نژاد پرستی است؛ اما تمدن اسلام این معایب را رد می‎کند و بر مبنای معنویت گرایی، اخلاق و ارزش نهادن به ارزش‎ها و حقوق مردم شکل گرفته است.