چلچراغ، چهل ستاره فاخر در سپهر جمهوری اسلامی

به گزارش اداره روابط عمومی و اطلاع‌رسانی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، نشست خبری آیین رونمایی و بازنمایی از ۴۰ اثر فاخر در حوزه مطالعات انقلاب اسلامی بعد از ظهر روز یکشنبه ۲۸ بهمن ماه جاری در ساختمان رسانه‌های دانشگاه آزاد اسلامی با سخنرانی، دکتر صالح اسکندری و حجت الاسلام سیدسجاد ایزدهی برگزار شد، قرار است آیین رونمایی و بازنمایی از ۴۰ اثر فاخر در حوزه مطالعات انقلاب اسلامی با عنوان چلچراغ نیز در سه شنبه هفته جاری برگزار شود.
در ابتدا حجت الاسلام و المسلمین سید سجاد ایزدهی رئیس پژوهشکده نظام‌های اسلامی در نشست خبری آیین رونمایی و بازنمایی از ۴۰ اثر فاخر در حوزه مطالعات انقلاب اسلامی با بیان اینکه در چهلمین سالگرد انقلاب مقام معظم رهبری بیانیه‌ای صادر کردند اظهار کرد: راه‌های زیادی را باید بپیماییم و اکنون فقط گام اول برداشته است.
رئیس پژوهشکده نظام‌های اسلامی با اشاره به رهنمود‌های مقام معظم رهبری بیام کرد: باید با توجه به رهنمود‌های مقام معظم رهبری پیش برویم و علوم انسانی که در کشور‌ها تدوین شده‌اند، تبدیل به سبک زندگی می‌شوند.
وی با بیان اینکه مواجه انقلاب با فرهنگ غرب تمدنی است، گفت: اگر غرب در تمام جهان سلطه افکنده مدیون علوم انسانی خود است، اگر انقلاب اسلامی بخواهد خود را به عنوان الگویی معرفی کند باید بتواند نمونه واقعی از علوم انسانی خودرا ارائه کند؛ رمز پویایی ما این موضع است.
حجت الاسلام و المسلمین ایزدهی درباره چگونگی عرضه علوم انسانی بومی بیان کرد: پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه وارد فرایندی شده است که بتواند به تولید علوم اسلامی و انسانی و تبدیل آن‌ها به علوم تطبیق آن‌ها با علوم جدید و ارائه آنان بپردازد.
رئیس پژوهشکده نظام‌های اسلامی ادامه داد: در سطوح مختلف و برای پاسخگویی به نیاز جوانان بخش‌های مختلفی در پژوهشکده ایجاد شوند و پژوهشکده به عنوان یک برند شناخته می‌شود.
وی با بیان اینکه دانشنامه‌ها مبنا هستند، اظهار کرد: مجموعه دانشنامه‌های مختلف در پژوهشکده تدوین شدند و امروز به همگرایی واقعی برای ارائه محصولات رسیده ایم.
حجت الاسلام و المسلمین ایزدهی با اشاره به اینکه زمان واگرایی گذشته است گفت: هدف و مقصد یکی است و اگر قرار باشد تمدنی ایجاد شود باید همه دست به دست هم دهیم تا محصولی علمی تدوین شوند.
رئیس پژوهشکده نظام‌های اسلامی درباره کتاب‌ها در بخش‌های مختلف گفت: یک کتاب در پژوهشکده حکمت، ۲۱ کتاب در پژوهشکده هنر، ۷ کتاب در پژوهشکده جوانان وجود دارد.
در ادامه این نشست، دکتر صالح اسکندری رییس مرکز رسانه دانشگاه‌آزاد اظهار کرد: مقارن با چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی و ایجاد حماسه میلیونی توسط توده‌های مردم در مراسم ۲۲ بهمن، پویش نخبگانی در حوزه دانشگاه آغاز شد.
رئیس مرکز رسانه و نشر علمی دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به تقارن پویش نخبگان دانشگاهی با پیام تاریخی رهبر معظم انقلاب تحت عنوان گام دوم، ادامه داد: پویش و حرکت نخبگانی که از هشت ماه پیش در دانشگاه آزاد اسلامی و پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی آغاز شده‌ بود، اکنون به رونمایی و بازنمایی ۴۰ اثر فاخر در حوزه مطالعات انقلاب اسلامی منتهی شده است.
وی افزود: ۴۰ ستاره در سپهر مطالعات انقلاب اسلامی روز سه‌شنبه ۳۰ بهمن رونمایی و بازنمایی خواهد شد. این ۴۰ ستاره در سپهر آسمان سیاست و فرهنگ و هنر کشور، همان پویش نخبگان است که در لبیک به تمدن‌سازی که مقام معظم رهبری در پیام تاریخی خود مطرح کرده‌اند شکل گرفته است.
اسکندری درباره نقش دانشگاه آزاد اسلامی در سپهر علم، فناوری و فرهنگ کشور بیان داشت: دانشگاه آزاد اسلامی بزرگ‌ترین دانشگاه حضوری دنیا با یک میلیون و ۳۲۰ هزار دانشجو و چندصد هزار دانش‌آموز است که سهم بزرگی در تولیدات علمی و دانشگاهی کشور دارد. دانشگاه آزاد اسلامی سالیانه بیش از ۶۰۰ عنوان کتاب در حوزه‌های علمی، پژوهشی، آموزشی، فرهنگی، درسی و کمک‌درسی منتشر می‌کند.