جمشیدی: انقلاب اسلامی، مردم را از حاشیه سیاست به متن آورد

به گزارش اداره روابط عمومی و اطلاع رسانی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، مهدی جمشیدی عضو هیات علمی گروه فرهنگ‌پژوهی پژوهشکده فرهنگ و مطالعات اجتماعی پژوهشگاه و دبیر کمیته مشارکت عمومی جنبش مردمی پاسداشت چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی در سیزدهمین نشست شنبه‌های انقلاب با موضوع مشارکت عمومی که روز شنبه مورخ ۲۳ تیرماه جاری در خبرگزاری مهر برگزار شد اظهار داشت: مشارکت همدلانه مردم در حوادث و مواقع بحرانی، کم‌نظیر است.

وی ادامه داد: تمام نهادهای انقلاب، ریشه‌های مستحکم مردمی دارند بر همین اساس شکل‌گیری این نهادها، حاصل احساس مسئولیّت مردم نسبت به سرنوشت انقلاب است.

جمشیدی با اشاره به راهبرد دفاعی و امنیتی مردم‌محور، انقلاب گفت: همدلی و همراهی مرزنشینان با انقلاب اسلامی، قائله‌های طراحی شده توسط دشمن را فرونشانده است.

وی در بیان علل پایداری و مقاومت انقلاب در برابر دشوارترین توطئه‌ها بیان داشت: یکی از علل پایداری و مقاومت انقلاب در برابر دشوارترین توطئه‌ها، خدعه‌های اقتصادی، مساعدت‌های معیشتی مردم نسبت به یکدیگر بوده است.

دبیر کمیته مشارکت عمومی جنبش مردمی پاسداشت چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی ادامه داد: همراهی مردم ایران در کمک به طبقات محروم و فقیر، مثال‌زدنی‌ست و وجود ده‌ها هزار تشکّل فرهنگی، همراهی مردم با انقلاب را نشان می‌دهد.

وی تشریح کرد: پیش از انقلاب و هم زمان با پیروزش شکوهمند جمهوری اسلامی ایران، امام خمینی به مظهر تمام خواسته‌های تاریخی مردم ایران تبدیل شد.

جمشیدی افزود: انقلاب ایران، انقلابی با دست‌های خالی، ولی برخوردار از بدنۀ اجتماعی کم‌نظیر بود و غلبه بر حکومت پهلوی مسلح و مورد حمایت امریکا، جز با مشارکت تمام‌عیار مردم، میسّر نبود.

عضو هیات علمی گروه فرهنگ‌پژوهی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی گفت: انقلاب اسلامی، حاصل چیرگی ارادۀ یکپارچۀ مردم، بر خشونت و سرکوب‌گری حکومت پهلوی بود و تجّلی‌گاه هضم شدن ارادۀ یک ملّت در یک شخص بود.

دبیر کمیته مشارکت عمومی جنبش مردمی با اشاره به برگزاری انتخابات آزاد در ایران گفت: پیروزی جریان مخالف دولت مستقر به‌عنوان مجری انتخابات، نشان‌دهندۀ سلامت انتخابات است.

وی ادامه داد: از جمله دلایل اعتبار و سلامت انتخابات در ایران، حقّ الناس شمرده شدن رأی مردم از لحاظ دینی است و این‌که ولیّ‌فقیه، رأی مردم را از لحاظ شرعی، حقّ الناس قلمداد می‌کند، خصوصیّت منحصر‌به‌فرد انتخابات در ایران است.

جمشیدی با اشاره به حضور چهل ساله و مستمر مردم در راهپیمایی‌های سالیانۀ انقلاب گفت: این دست راهپیمایی ها در دنیا نظیر ندارد و استمرار این حضور در راهپیمایی‌های سالیانۀ انقلاب، عمق باور ملت به انقلاب را نشان می‌دهد.

دبیر کمیته مشارکت عمومی جنبش مردمی پاسداشت چهل سال انقلاب اسلامی خاطرنشان کرد: مردم‌سالاری در انقلاب، مستمر، صادقانه و حداکثری بوده است در اثر انقلاب، ارادۀ مردم، جایگزین ارادۀ ملوکانه شد و انقلاب، خواست مردم را جایگزین خودکامگی شاه کرد.

وی ادامه داد: انقلاب، انتخابات فرمایشی و تشریفاتی را برچید و انتخابات حقیقی، واقعی و اثرگذار را حاکم و مردمی را که هیچ‌کاره بودند، همه‌کار کرد.

عضو هیات علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی با اشاره به حضور مردم در صحنه بعد از انقلاب بیان داشت: انقلاب، مردم را از حاشیۀ سیاست به متن سوق داد و در سیاست پیش از انقلاب، مردم هیچ‌کاره بودند.

وی گفت: به تعبیر رهبر انقلاب، نظام جمهوری اسلامی، چیزی جز ملّت ایران نیست و نظام اسلامی، تبلور ارادۀ مردم است، نه یک نظام بوروکراتیک و اشرافی بریده از مردم و نظام جمهوری اسلامی، تجسّم ساختاری خواست مردم است.

جمشیدی ادامه داد: انقلاب، شکاف میان مردم و حکومت را به اتحاد این دو تبدیل کرد و نیرومندی بدنۀ اجتماعی انقلاب، سرّ اقتدار آن در برابر بیگانگان است و قوّت جنبۀ مردمی انقلاب، آن را از تهدیدهای بنیان‌برافکن، عبور داده است.

نویسنده کتاب نظریه فرهنگی استاد مطهری در پایان گفت: مشارکت سیاسی مردم ایران، حدّ نصاب‌های رایج را درهم‌شکسته است وکمترین مشارکت مردم در انتخابات ایران، برابر با بالاترین مشارکت در امریکاست که میانگین مشارکت مردم در هیچ‌یک از انتخابات‌ها، کمتر از پنجاه درصد نبوده است.