کرسی علمی ترویجی نقش کلام سیاسی در فرآیند بازسازی نظریه ولایت فقیه برگزار شد

به گزارش اداره روابط عمومی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، کرسی علمی ترویجی نقش کلام سیاسی در فرآیند بازسازی نظریه ولایت فقیه روز سه‌شنبه مورخ ۲۴ بهمن‌ماه جاری توسط گروه سیاست پژوهشکده نظام­‌های اسلامی در سالن فرهنگ پژوهشگاه دفتر قم برگزار شد.

حجت الاسلام و المسلمین دکتر محسن مهاجرنیا، عضو هیات علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی در ابتدای این کرسی علمی به عنوان ارائه دهنده بحث گفت: کلام سیاسی یکی از شاخه های معرفتی کلام اسلامی است که از آغاز بر محور بحران خلافت و امامت در جامعه اسلامی شکل گرفته است. تمرکز کلام سیاسی به صورت سنتی در مکتب اهل البیت(ع) بر تبیین جایگاه و مشروعیت الهی امامان دوازده گانه بود و در عصر غیبت امام زمان(عج) پیرامون «نیابت» و جانشینی از آن حضرت بحث می‌‎کند.

وی افزود: دستیابی به رویکردهای متکلمانه شیعی، در مورد «ولایت فقیه» مستلزم ورود به سه دانش «فلسفه سیاسی اسلامی»، «کلام سیاسی» و «فقه سیاسی» است. که هر سه دانش به خوبی از عهده تبیین آن برآمده‌‎اند. با این تفاوت که به دلیل نزدیکی دو دانش کلام و فقه که در گذشته به آن دو فقه اکبر و اصغر می‌گفتند، بخش زیادی از رویکردهای متکلمان به موضوع  را در پیش فرض های اعتقادی و مبانی نظری فقیهان باید جستجو کرد.

مهاجرنیا همچنین گفت: به همین جهت رویکردهای فقیهان به مقوله «نیابت» و ولایت فقیه دارای دو بخش «کلامی و فقهی» است که با نظر دقت قابل تمایزگذاری هستند.

عضو هیات علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی بیان کرد: در مقاله حاضر علاوه بر بیان رویکرد فیلسوفان و متکلمان، رویکرد کلامی فقیهان شیعه به «ولایت فقیه» در چهار نسل از نظریات، تبیین اجمالی گردید و نظریه کلامی و عقلی امام خمینی(ره) به ولایت فقیه به عنوان آخرین دیدگاه مکتب اهل البیت(ع) مطرح شد.

در ادامه این کرسی حجج الاسلام دکتر قاسم ترخان و دکتر سیدسجاد ایزدهی به نقد مطالب ارائه شده پرداختند.