مجموعه مقالات “حقوق خانواده: چالش ها و راهکارها” به چاپ رسید

به گزارش اداره روابط عمومی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، مجموعه مقالات “حقوق خانواده: چالش ها و راهکارها” با هدف دسته‌بندی گفتگوی گروهی از پژوهشگران داخل و خارج کشور پیرامون مباحثی از حقوق خانواده، در اختیار علاقمندان قرار گرفت.

بی‌اعتنایی به مشکلات خانواده گناهی نابخشودنی و تلاش برای تحکیم خانواده جهادی مقدّس به شمار می‌آید. خوشبختانه در جمهوری اسلامی ایران، درک درستی از این مشکلات وجود دارد. مسولان نظام با اعلام آمار وقایع حیاتی ازدواج و طلاق، از یک سو به خانواده‌ها درباره وضع موجود هشدار می‌دهند و از سوی دیگر، اندیشمندان جامعه را به چاره‌جویی برای برون‌رفت از وضعیت نگران‌کننده کنونی فرا می‌خوانند.

مجموعه مقالات “حقوق خانواده: چالش ها و راهکارها” پنجاه و دومین کتاب به زیور طبع آراسته گروه فقه و حقوق پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی بوده که به کوشش حجت الاسلام و المسلمین فرج‌الله هدایت‌نیا از دوازده مقاله به شرح زیر سامان یافته است:

ـ خانواده، دولت و ظرفیت‌های حقوق

ـ بررسی فقهی و حقوقی ممنوعیت قراردادی تعدد زوجات

ـ ازدواج موقت و ازدواج مسیار ـ مسکن زن پس از انحلال نکاح

ـ مسکن زوجه پس  از انحلال نکاح

ـ حق حبس زوجه با تکیه بر فقه امامیه

ـ حق حبس زوجه ـ حمایت از مسکن مشترک زوجین پس از طلاق در حقوق کشورهای اسلامی

ـ تشکیلات دادگاه خانواده در قوانین ایران و چشم‌انداز آن در لایحه حمایت خانواده

ـ اصول و مبانی آیین دادرسی در دادگاه خانواده

ـ کودکان بدسرپرست

ـ ممنوعیت کودک‌آزاری (با رویکرد تنبیه بدنی) از دیدگاه شریعت اسلامی

مجموعه مقالات “حقوق خانواده: چالش ها و راهکارها” به کوشش حجت الاسلام و المسلمین فرج‌الله هدایت‌نیا، با قیمت ۲۳،۰۰۰ تومان توسط سازمان انتشارات پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامیدر اختیار مخاطبان قرار گرفته است.

علاقمندان جهت کسب اطلاعات تکمیلی و تهیه کتاب، به‌ وبگاه سازمان انتشارات پژوهشگاهمراجعه نمایند.