همبستگی مردم در تشییع سپهبد شهید سلیمانی یوم‌الله دیگری را رقم زد

دکتر ردادی با بیان اینکه همبستگی مردم باعث شد تا مراسم تشییع سردار شهید سلیمانی تبدیل به یوم الله شود، گفت: فرهیختگان باید روی سرمایه اجتماعی بیشتر کارکنند.

به گزارش اداره روابط عمومی و اطلاع‌رسانی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، دکتر محسن ردادی، عضو هیأت علمی گروه مطالعات انقلاب اسلامی پژوهشگاه در گفت‌وگو با خبرنگار مهر، با اشاره به فرازهای مختلف سخنان مقام معظم رهبری در نماز جمعه ۲۷ دی ماه گفت: بیانات رهبر انقلاب جنبه‌های متفاوتی داشت، اما کلیدواژه اصلی آن «توحید» بود. ایشان به عمد از واژگانی استفاده کردند که تماماً رنگ و بوی خدا داشت تا بیان کنند که انسان در این میان نقشی ندارد و هر آنچه که هست از خداست، در نتیجه از واژه یوم‌الله استفاده کردند؛ اما سوال این است که چرا رهبری این قدر به صورت ویژه و برجسته به مسأله توحید پرداخته بودند؟ شاید دلیل این باشد که قدرت‌نمایی ایران و سپاه در قضایای اخیر باعث شده بود که اندکی به خود مغرور شویم و این تذکر به جایی بود که ایشان مطرح کردند که همه این موارد جز با خواست خدا شکل نمی‌گیرد، چنانچه در قرآن آمده است: «فَلَمْ تَقْتُلُوهُمْ وَلَکِنَّ اللَّهَ قَتَلَهُمْ وَمَا رَمَیْتَ إِذْ رَمَیْتَ وَلَکِنَّ اللَّهَ رَمَی وَلِیُبْلِیَ الْمُؤْمِنِینَ مِنْهُ بَلَاءً حَسَنًا إِنَّ اللَّهَ سَمِیعٌ عَلِیمٌ».

عضو هیأت علمی گروه مطالعات انقلاب اسلامی پژوهشگاه ا ادامه داد: این رویکرد در سیره ائمه اطهار (ع) و رهبران انقلاب اسلامی همواره وجود داشته و دارد که همه امور را متصل به خدا می‌کنند تا مبادا شامل آن سنت الهی شویم که تکبر و منقطع شدن از خدا باعث شود که افراد زمین بخورند، رهبری در بیانات خود می‌خواستند به نوعی اشاره به این مسأله داشته باشند.

وی گفت: از سوی دیگر شرایط کشور به ویژه سال گذشته بحرانی شده بود و بیم آن می‌رفت که میان مردم گسست ایجاد شود، بنابراین حضور رهبری در نماز جمعه آن هم بعد از گذشت هشت سال از آخرین نماز که به امامت ایشان اقامه شد نشان از آن دارد که رهبر معظم انقلاب حرکتی ایجابی را رقم زدند چراکه بعد از شهادت سردار سلیمانی میان ملت همبستگی مضاعفی ایجاد شد و این همبستگی چیزی بود که دشمن به دنبال ایجاد گسست در آن از هیچ اقدامی فروگذاری نمی‌کرد. لذا نباید نادیده گرفت که مقام معظم رهبری چه اهداف و مواردی را در سخنان خود مطرح کردند.

ردادی در مورد جایگاه نخبگان در بهره مندی از این سخنان رهبری در راستای اعتلای جامعه اظهار کرد: در این مقطع از بحث می‌خواهم از کلیدواژه سرمایه اجتماعی استفاده کنم، اکنون در دنیا معتقدند همبستگی میان مردم مهمترین عاملی است که یک کشور را به توسعه می‌رساند و اگر کشوری این ظرفیت را داشته باشد بدون حتی حمایت‌های خارجی و با وجود نقدینگی می‌تواند به توسعه دست یابد. در متون کلاسیک نیز به عنوان مصداق از کشور ژاپن نام برده شده است که بعد از جنگ جهانی در حالی که همه زیرساخت‌هایش از بین رفته بود، اما به دلیل همین پیوستگی میان مردم توانست روی پای خود بایستد و نتیجه ژاپن مدرن شد که امروز می‌بینیم. بنابراین یکی از مهمترین نقش‌هایی که امروز نخبگان جامعه می‌توانند ایفا کنند، تقویت این همبستگی است.

وی تصریح کرد: تأکید من این است که دانشگاهیان و فرهیختگان باید روی کلیدواژه سرمایه اجتماعی بیش از پیش کار کنند، چراکه این مهم عاملی برای توسعه کشور است. معتقدم مباحث رهبری و تأکید ایشان بر واژه یوم الله نیز از این باب بود تا مردم را به این مهم توجه دهند که این همبستگی را حفظ کنند، چراکه این مسأله سبب شد تا مراسم تشییع پیکر سردار شهید سلیمانی تبدیل به یوم الله شود. بنابراین وظیفه اجتماعی امروز ما این است که قبل از هر چیز نسبت به تقویت این همبستگی در راستای منویات رهبری حرکت کنیم.