آیت‌الله علیدوست تبیین کرد: نشانه‌های مؤمن حقیقی

به گزارش اداره روابط عمومی و اطلاع‌رسانی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی و به نقل از رسا، آیت‌الله ابوالقاسم علیدوست عضو هیأت علمی گروه فقه و حقوق پژوهشگاه در درس اخلاق، به تبیین و واکاوی نشانه‌های مؤمن حقیقی براساس حدیثی از امیر حکمت و بیان مولی الموحدین امام علی علیه السلام پرداخت.

در این جلسه اخلاق به کارگیری عناصر کلیدی حدیثی از امام علی علیه السلام به عنوان یک نهاد با کارکرد ویژه در زندگی علمی و عملی همگان تاکید شد.

آیت‌الله علیدوست در دومین جلسه اخلاق که در سال تحصیلی جاری برگزار می شد با اشاره به حدیثی از امام علی که می فرمایند: «الایمان علی اربعه ارکان؛ التوکل علی الله، والتفویض الی الله، والتسلیم لامرالله والرضا بقضاءالله وارکان الکفراربعه: الرغبه والرهبه والغضب و الشهوه» اظهار داشت باید دید مصداق بارز هر یک از اجزای حدیث فوق چیست و چگونه واقع می شود.

وی با بیان این که نباید صرفا به عنوان نکات استحسانی به مطالب واحادیث نگاه کرد افزود: هر یک از اجزای این حدیث می تواند ساختار یک نهاد با کارکرد مستقل بر مبنای معرفت باشد در تعالی زندگی فردی و جمعی همگان باشد.

عضو هیأت علمی گروه فقه و حقوق پژوهشگاه در ادامه، واژه توکل را از دید لغت شناس معروف«زبیدی» در تاج العروس را توضیح داد و آن را از دید وی به معنای این که انسان احساس فقر کند و براین اساس خدا را تکیه گاه خود قرار دهد معرفی کرد.

آیت‌الله علیدوست در ادامه در توضیح مفهوم دوم «التفویض» گفت: التفویض به عبارتی یعنی «العبد یدبر والله یقدر» تفویضی که همراه با تسلیم باشد و تسلیمی که بر اساس رضا باشد رضایتی همراه با طیب خاطر نه همراه با اکراه و اجبار.

عضو هیأت علمی گروه فقه و حقوق پژوهشگاه به تبیین ارکان کفر از دیدگاه امام علی علیه‌السلام پرداخت و ابراز داشت: منظور از رغبت هر گونه شیفتگی است و رهبت نیز ترس از هر چیزی و غضب و شهوت نیز که هر یک می‌تواند مصادیق خاص خود را داشته و در حیطه شهوت می توان به اقسام و انواع آن اشاره کرد از جمله شهوت مال، شهوت ثروت، مقام و شهرت و شهوت جنسی که هر یک می تواند توقف گاه اساسی در مسیر راه رشد و پیشرفت باشد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید