مکتب صدرایی پاسخگویی مسائل جدید امروزی است

به گزارش اداره روابط عمومی و اطلاع رسانی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی و به نقل از خبرنگار  اندیشه خبرگزاری شبستان، حجت الاسلام والمسلمین عبدالحسین خسروپناه، عضو هیات علمی پژوهشگاه به مناسبت سالروز جهانی فلسفه و رحلت علامه آیت الله طباطبایی(ره) در همایش «هم اندیشی گفتمان مجدد نواندیش فلسفه نوصدرایی» که به صورت مجازی و وبینار به همت مدرسه علمیه امام رضا(ع) برگزار شد، گفت: یکی از ویژگی‌های مکتب فلسفی نوصدرایی این است که اصول اساسی حکمت را پذیرفته است.

وی با اشاره به ویژگی دیگر مکتب نوصدرایی عنوان کرد: مطالعه و ارتباط تطبیقی حکمت صدرایی با فلسفه غرب یکی دیگر از ویژگی‌های این مکتب است، امروز فلسفه‌های متعدد غرب پرسش‌های گوناگون را مطرح کرده که می‌توان با مبانی حکمت صدرایی پاسخگوی آنها شد.

رئیس هیات مدیره مجمع بین‌المللی اساتید مسلمان دانشگاه‌ها ادامه داد: خصوصیت حکمت صدرایی کاربست آن با فلسفه‌های مضاف است.

حجت الاسلام والمسلمین خسروپناه با اشاره به خصوصیت دیگر مکتب صدرایی، بیان کرد: از خصوصیات مکتب صدرایی این است که می‌تواند به مسائل جدید پاسخ داده و چالش‌های امروزی را با تفسیر آیات پاسخ دهد.

وی اظهار کرد: مکتب حکمت نوصدرایی با علامه آیت‌الله طباطبایی آغاز شد، این مساله در فعالیت‌های مختلف او قابل مشاهده بود.

حجت الاسلام والمسلمین خسروپناه خاطرنشان کرد: مرحوم حکیم تهرانی پیش از علامه طباطبایی برای حکمت فلسفی نوصدرایی زمینه را آماده کرد و فلسفه اسلامی و فلسفه غرب را مقایسه کرد.