آیت‌الله مصباح یزدی: حقیقت جویی، خستگی‌ناپذیری، صراحت و شجاعت از مهم‌ترین ویژگی‌های پرفسور محمد لنگهاوزن می‌باشد

به گزارش اداره روابط عمومی و اطلاع‌رسانی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، آیت‌الله مصباح یزدی در آئین نکوداشت علمی پروفسور محمدلگنهاوزن که توسط قطب علمی فلسفه دین اسلامی پژوهشگاه پیش از ظهر امروز در مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) برگزار شد بیان داشت: ایشان دارای ویژگی‌هایی چون حقیقت جویی است. اما این استاد برای رسیدن به حقیقت، سختی‌های زیاد دید و از 40 سال پیش قدم های برجسته برای رسیدن به حقیقت برداشت.

رئیس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) افزود: خصوصیت دوم ایشان هزینه کردن برای رسیدن به حقیقت است. برای رسیدن به دین، خستگی ناپذیر، شجاع و مقاوم بود. این موارد کمتر در کسی پیدا می‌شود و این در حالی است که در یکی از دانشگاه‌های آمریکا مشغول تدریس بود.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم اظهار داشت: از دیگر ویژگی ایشان تحت تأثیر قرار نگرفتن از تفکرات دیگران است. از شخصیت‌های معاصری است که با 40 سال تحقیق در زمینه‌های مختلف می‌گوید موضوع حقوق بشر پشتوانه علمی و دلیل عقلی ندارد و بیشتر نظریه سیاسی است.

ایشان بیان داشت: ایشان زمانی این حرف را می‌زد که در فضایی مانند آمریکا سال‌ها حضور داشت و مشغول تدریس بود، ولی با این حال گرفتار فرهنگ امریکا نمی‌شود و در مورد حقوق بشر این گونه سخن می‌گوید.

آیت‌الله مصباح یزدی گفت: ایشان بزرگ شده امریکا می‌باشند و در حال حاضر رابطه خوبی با والدین خود دارد و آنها از حضورشان در ایران و مسلمان شدنش خوشحال می‌باشند. اما چگونه فردی از گوشه‌ای از دنیا در مورد اسلام و دین تحقیق می‌کند و وارد کشوری می‌شود که سبقه علمی چندانی درگذشته نداشته و در کنار چند طلبه قرار می‌گیرد.

رئیس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) افزود: واقعیت این است اگر کسی صادقانه از خدا بخواهد کسی نمی‌تواند جلودارش باشد. این که ایشان این گونه عاشق اسلام می شود با این که مسیحی بود، لازم است گفته شود،ایشان ابتدا عاشق حضرت علی(ع) می‌شود و از این طریق بهتر از هرفردی از دین و اسلام در دنیا دفاع می‌کند.

عضو جامعه مدرسین اظهار داشت: این نشان از این واقعیت است در هر گوشه‌ای از دنیا، انسان حقیقت جو پیدا می‌شود و کسی است که بهترین دفاعیات را از اسلام می‌کند. این همان نگاه توحیدی است.

ایشان بیان داشت: باید به این مرحله‌ای برسیم که بدانیم در نشر حقایق دین رسالت سنگینی داریم و نباید از آن غفلت کنیم. بدانیم اسلام تنها در ایران نیست در دنیا خواهان دارد و این زمانی محقق می‌شود که دین را به درستی نشر دهیم.

آیت‌الله مصباح یزدی گفت: سابقه آشنایی ما با ایشان به سال‌ها قبل در امریکا بر می‌گردد و همین آشنایی وارد ایران و قم شدند و اگر ایشان نبود شاهد تحولات خوب در حوزه فلسفه دین در ایران نبودیم.

رئیس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) افزود: ایشان شخصیت کم نظیر می‌باشند و از خدا می خواهیم وظایف‌مان در نشر اسلام بهتر و بیشتر بشناسیم و در همین رابطه توصیه می کنیم برای تحول آموزشی و اضافه کردن برنامه‌های دیگر از سوی جوانان نخبه و خوش فکر و استعدادی فکری شود.