جامعیت و ابتنای بر معارف اهل بیت(ع)؛ مهم‌ترین ویژگی دانشنامه قرآن‌شناسی

جامعیت در ارائه دیدگاه‌ها و موضوعات، مبتنی بودن بر معارف اهل بیت(ع)، قلم روان، فارسی بودن اثر و مفید بودن برای عموم محققان از مهم‌ترین ویژگی‌های دانشنامه قرآن‌شناسی است.

به گزارش اداره روابط عمومی و اطلاع‌رسانی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، حجت‌الاسلام ابوالقاسم مقیمی‌حاجی رئیس پژوهشکده دانشنامه نگاری دینی پژوهشگاه در گفت‌وگو با ایکنا؛ به بهانه تجدید چاپ دو جلد نخست دانشنامه قرآن‌شناسی، گفت: این دانشنامه در میان آثار منتشرشده در زمینه علوم قرآنی در اسلام بی‌نظیر است، چون مبتنی بر فرهنگ و معارف اهل بیت(ع) است.

وی با تأکید بر اینکه این اولین دانشنامه قرآنی مبتنی بر فرهنگ اهل بیت(ع) است، تصریح کرد: تاکنون آثار علوم قرآنی عمدتاً از منابع اهل سنت اخذ شده است، جز در دوره آیت‌الله معرفت که ایشان به صورت فردی کار ارزشمندی انجام دادند.

مقیمی‌حاجی اضافه کرد: این دانشنامه دارای جامعیت آرا براساس اعتقاد به معارف اهل بیت(ع) است و همه آرا و انظار علمای امامیه و اهل سنت در آن گرد آمده است. این دیدگاه‌ها در جایی که با آموزه‌های اهل بیت(ع) سازگاری ندارد در مورد آن داوری شده است.

رئیس پژوهشکده دانشنامه نگاری دینی پژوهشگاه با تأکید مجدد بر جامعیت موضوعات این دانشنامه، بیان کرد: همه مباحث علوم قرآنی و عناوین مربوطه در این دانشنامه وجود دارد؛ حتی عناوینی که در دهه‌های اخیر با توسعه و گسترش علوم قرآنی مصطلح شده است در این مجموعه مورد بحث قرار گرفته است.

مقیمی‌حاجی افزود: جلد اول و دوم این دانشنامه ناظر به مباحث تاریخی و مداخل سنتی است؛ جلد سه، چهار و پنج هم که در دست نگارش است، ناظر به مباحث روز مانند منطق فهم، قواعد فهم قرآن، زبان‌شناسی، نشانه‌شناسی، سبک و گرایش‌ها و روش‌های تفسیری، تاریخ تفسیر، رابطه قرآن با علوم مختلف مانند باستان‌شناسی و علوم انسانی و اسلامی است.

وی با بیان اینکه دو جلد نخست از دانشنامه قرآن‌شناسی به چاپ رسیده و در اختیار محققان و قرآن‌پژوهان قرار گرفته است و سه جلد بعدی این مجموعه در اولویت کار قرار دارد، تصریح کرد: دانشنامه قرآن‌شناسی، مجموعه دانشنامه‌ای است با ساختار موضوعی و با حدود ۹۰۰ مدخل اصلی در سه بخش عمده و مباحثی پیرامون قرآن، حکمت نظری و حکمت عملی که در دستور کار پژوهشکده دانشنامه‌نگاری قرار دارد و سرانجام مجموعه دانشنامه‌های اقماری، کلان دانشنامه قرآن‌شناسی را شکل خواهند داد.

وی تأکید کرد: جامعیت در ارائه دیدگاه‌ها و موضوعات، مبتنی بودن بر معارف اهل بیت(ع)، قلم روان، فارسی بودن اثر و مفید بودن برای عموم محققان از مهم‌ترین ویژگی‌های دانشنامه علوم قرآنی است.