ندیدن سنگری‌ها و حقانی‌ها ظلم به فرهنگ است

به گزارش اداره روابط عمومی و اطلاع رسانی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، در چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و به همت کتابخانه‌های عمومی استان تهران، طرح چهل قلم، صبح روز چهارشنبه مورخ ۲۴ بهمن‌ماه جاری با تجلیل از دکتر محمدرضا سنگری مدیر گروه ادبیات اندیشه پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی و نویسنده کتاب «قلم‌های قدبلند» و دکتر موسی حقانی با حضور مسئولان و فرهیختگان در سالن اجتماعات کتابخانه عمومی سیدمرتضی محله مولوی تهران برگزار شد.

محمدرضا سنگری مدیر گروه ادبیات اندیشه پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی در مراسم تجلیل و رونمایی از کتاب «قلم‌های قدبلند» که کاری از مرکز پژوهش‌های جوان وابسته به پژوهشگاه است اظهار داشت: در تاریخ و بر اساس روایتی که از ابوذر داریم ۱۲۴ هزار پیامبر آمدند که ۳۱۳ پیامبر رسول بوده و ۵ نفر اولوالعزم هستند. از مجموع همه در کتاب خدا ۲۷ پیامبر نامشان برده شده هر کدام با یک معجزه آمدند اما در زنجیره انبیا آخرین پیامبر با کتاب آمد و این نشان می‌دهد هر کسی به کمال برسد با کمال می‌آید.

سنگری با بیان اینکه اعجاز ‌آخرین پیامبر هم کتاب است، گفت: در کتاب خدا انسان به خوانش چند کتاب دعوت شده است اولین کتاب خویشتن است آنها که خویشتن را نخوانند هر چه را بخوانند هیچ نخواندند برای اثبات جهالت یک انسان همین بس که کتاب وجودی خود را نخواند.

وی با بیان اینکه نمی‌دانم وقتی کتابمان را بخوانیم به کدام سمت خواهیم رفت ولی انشاءالله به بهشت برویم، گفت: باید خویشتن خودمان را مطالعه و بررسی کنیم اما چه زمانی برای این بررسی و مطالعه مناسب است. برخی اول صبح و برخی شب هنگام را مطرح می‌کنند اما یکی از لذت‌های من در آن این است که اول صبح پس از نماز کلاس‌ها را تا ساعت ۹ دایر می‌بینم. از فرصت صبح بسیار استفاده کنید اما مناسب‌ترین زمان پایان روز وعصر است. خلوت کنید و خویشتن را مرور کنید.

مدیر گروه ادبیات اندیشه پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی با اشاره به این مطلب که کتاب دیگری که قرآن دعوت می‌کند آن را بخوانیم آفرینش است، گفت: ارتباط ما با آسمان قطع شده باید به طبیعت برویم و آفرینش را ببینیم، توصیه می‌کنم هنگام مطالعه آب کنار خود قرار دهید. ولی کتاب سوم تاریخ است، کتابی که با آن گذشته‌ها و سرنوشت را مطالعه می‌کنید تا ببینید سرانجام کسانی که بدروش در زندگی بوده‌اند به کجا رسیده است.

وی با بیان اینکه خوشبختانه پس از انقلاب اسلامی ۱۵۵ کتابخانه فعال داریم، گفت: تعداد کتابخانه‌های بعد از انقلاب به انگشتان یک دست هم نمی‌رسید این گوشه‌ای از رشد پربرکت انقلاب اسلامی است، ما در حال حاضر بیش از ۴۱ میلیارد صفحه نوشته و بیش از ۳۱ میلیارد کتاب چاپ شده داریم که این قابل قیاس با گذشته نیست ما در هیچ روزگاری تا این اندازه زن شاعر نداشته‌ایم. امروز بیشترین تعداد نگارنده‌های خاطرات دفاع مقدس به بانوان اختصاص دارد. به افق‌های بالایی رسیده‌ایم و این نسل قابل تحسین است.

ندیدن «سنگری‌ها» و «حقانی‌ها» ظلم به فرهنگ است

در پایان این مراسم، حسین قرایی به آشنایی خود با محمدرضا سنگری اشاره کرد و با بیان اینکه ای کاش مسئولان فرهنگی ما غیرت داشته باشند چرا که ندیدن سنگری‌ها و حقانی‌ها ظلم به فرهنگ است، گفت: ترور اینها نیز جدی‌تر از ندیدنشان است. سانسور و ندیدن این چهره‌ها ظلم بزرگ است. چند سالی است به ضریب دادن به چهره‌های هنری عصر انقلاب همت دارم چرا که نباید نظایر حقانی و سنگری‌ها نادیده به کناری بروند. از آنها مستند بسازیم، مستند پرتره از قیصر، اخوان و حتی فروغ نداریم و به راحتی تاریخ ادبیات‌مان را له می‌کنیم. دکتر سنگری از ابتدایی‌ترین مسیر که بند پوتین خود را در دانشگاه تهران محکم بست وارد مسیری سخت شد.

وی با بیان اینکه اغلب کتاب‌های ادبیات را آقای سنگری تعریف کرده، گفت: آثار او در بخش‌های عاشورا پژوهشی، دفاع مقدس، ادبیات معاصر و … را نمی‌توان نادیده گرفت و بر این اساس باید گفت کفه شعر آیینی و مذهبی پس از انقلاب نسبت به قبل آن سنگین‌تر شده است. کتاب‌های آقای دکتر که بیش از ۳۶ جلد هستند جزو مستندترین آثار است که باید قدر شناخته شود.

در پایان این مراسم از دو عنوان کتاب «قلم‌های قدبلند» اثر محمدرضا سنگری و «آخرین شاه آخرین دربار» اثر موسی حقانی رونمایی شد.