کتاب “نگهبان تاریکی” بررسی شد

به گزارش اداره روابط عمومی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، سومین نشست از سلسله گفت و گوهایی در حوزه رویکردهای داستانی دفاع مقدس با بررسی کتاب “نگهبان تاریکی” برگزار شد.

در این نشست حجت الاسلام و المسلمین علی ذوعلم رییس پژوهشکده فرهنگ و مطالعات اجتماعی، دکتر محمدرضا سنگری، مدیر گروه ادبیات اندیشه پژوهشگاه، دکتر مجتبی رحماندوست، دکتر محمدرضا موحدی و دکتر مجید قیصری نویسنده کتاب “نگهبان تاریکی” حضور داشتند.

دکتر محمدرضا سنگری، مدیر گروه ادبیات اندیشه پژوهشکده فرهنگ و مطالعات اجتماعی پژوهشگاه در ابتدای جلسه با پرسش این سوال که چه نوع نگاهی در جامعه به دفاع مقدس وجود دارد و اصلا باید به این مقوله چگونه نگاه کرد گفت: به نظر بنده این کتاب به خوبی مقوله دفاع مقدس را نشان داده و به گونه‌ای “نگهبان تاریکی” تلفیقی از نماد و اسطوره است.

دکتر مجید قیصری نویسنده کتاب گفت: تنظیم داستان نوعی فن است و باید بدانیم که اولین و آخرین قصه در داستان خیلی مهم است. کوبنده بودن داستان اول و آخر باعث جذب مخاطب شده و یکی از دلایل طولانی شدن این کار تنظیم و جایگیری این دو داستان بود.

دکتر مجتبی رحماندوست فعال عرصه ادبیات دفاع مقدس گفت: برخی از ادبیات جنگ در خود جنگ تولید شده و برخی حتی در جنگ آغاز می‌شود. که این یک نوع ادبیات دفاع مقدس است و حتی شعارهایی که دیگر افراد را به سمت جبهه‌های نبرد می‌کشاند نیز ادبیات دفاع مقدس است.

دکتر محمدرضا موحدی در ادامه این نشست با تشریح دسته‌بندی‌های مختلف ادبیات گفت: ادبیات تقسیم‌بندی‌های زیادی از قبیل زمانی، سلیقه‌ای و غیره دارد که در این اثر از کدام مورد تقسیم‌بندی قرار است استفاده کنیم؟

وی در ادامه گفت: برداشت من از این اثر انسان محور بودن آن است و به نظرم این کتاب با داستان‌های انسان محورانه‌ای که در خود دارد اصلا در بحث دفاع مقدس قرار نمی‌گیرد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید