کتاب “نظریه اعتدال در اخلاق اسلامی” منتشر شد

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، بیستمین کتاب گروه اخلاق و تربیت از گروه‌های فعال پژوهشکده نظام‌های اسلامی پژوهشگاه با عنوان “نظریه اعتدال در اخلاق اسلامی” منتشر شد.

هدف اصلی این کتاب ابتدا، تبیین نظریه اعتدال از منظر حکمای یونان باستان، افلاطون و ارسطو که اولین نظریه‌پردازان این نظریه بوده‌اند و سپس بیان سیر تطور نظریه اعتدال در جهان اسلام و یافتن نقاط عطف تاریخی آن و ذکر نوآوری‌ها و ابتکارات حکمای مسلمان در این نظریه از جهات مختلف است. همچنین هدف نهایی این کتاب ارزیابی نظریه اعتدال و بیان نقاط قوت و ضعف آن می‌باشد.

“نظریه اعتدال در اخلاق اسلامی” به قلم محقق ارجمند گروه اخلاق و تربیت، جناب آقای حسین اترک به تازگی به زیور چاپ آراسته شده است.

روش این کتاب توصیفی ـ تحلیلی بوده و با رجوع به منابع اصیل اخلاقی اسلامی تلاش شده است بخش‌های مختلف نظریه اعتدال از منظر هر یک از حکمای اسلامی تبیین گردد و با مقایسه آنها با یکدیگر، تاثیرپذیری‌های آنها از پیشینیان، نوآوری‌ها و تاثیر گذاری‌شان بر پسینیان مشخص شود.

کتاب “نظریه اعتدال در اخلاق اسلامی” از چهار بخش کلی به شرح زیر تشکیل شده است

بخش اول: کلیات

بخش دوم: نظریه اعتدال در یونان باستان

بخش سوم: نظریه اعتدال در اخلاق اسلامی

بخش چهارم: تحلیل و نقد نظریه اعتدال

در بخشی از مقدمه کتاب آمده است:

نظریه اعتدال رایج‌ترین نظریه اخلاقی میان حکمای اسلامی است. بر اساس این نظریه هر فضیلت اخلاقی حد و وسط دو رذیلت افراط و تفریط بوده و میانه روی در هر چیزی فضیلت است. گرچه خاستگاه نظریه در اندیشه افلاطون و ارسطو است، لیکن حکمای اسلامی چـون مسـکویه، ابن‌سینـا، غزالـی و خواجـه نصیـر با نوآوری‌های خود آن را به کمال رسانده‌اند. تحقیق حاضر با شرح این نظریه، سیر تطور آن در جهان اسلام رابیان نموده و با اشاره به نوآوری‌های حکمای مسلمان آنرا ارزیابی می‌نماید.

 

کتاب “نظریه اعتدال در اخلاق اسلامی” به قلم آقای حسین اترک، با قیمت 40،000 تومان توسط سازمان انتشارات پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی در اختیار مخاطبان قرار گرفته است.

علاقمندان جهت کسب اطلاعات تکمیلی و تهیه کتاب می‌توانند به‌ وبگاه سازمان انتشارات پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامیمراجعه نمایند.

 

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید