توت فرهنگی

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، آقای مجید خدام محقق گروه مطالعات فرهنگی و اجتماعی مرکز پژوهش های جوان پژوهشگاه در مراحل پایانی نگارش اثری با عنوان “توت فرهنگی” در گروه مزبور است.

عنوان جالب “توت فرهنگی” ما را بر آن داشت تا از ایشان خواهش کنیم یادداشتی در معرفی اثر برای مخاطبان بنگارد.

متن کامل این یادداشت به شرح زیر است:

یکی از مهمترین وظایف نهادهای مسئول در جبهه ی فرهنگی انقلاب اسلامی در ارتباط با جوانان، تبیین راهبردی مفهوم جوان مومن انقلابی است. مقوله ‌ای که سالیانی است توسط مقام معظم رهبری مدظله العالی در دیدارهای مختلف با جوانان، دانشگاهیان و حتی مسئولان ارشد نظام موردتوجه قرار می ‌گیرد. از این رو گروه مطالعات فرهنگی و اجتماعی بر آن شد تا در قالب اثری مهارتی و خودیار با نام «توت فرهنگی»، مثلث طلایی تهذیب، ‌ورزش و تحصیل را برای سپری کردن دوران سرنوشت ساز و مهم جوانی مورد پرداخت قرار دهد.

توت فرهنگی جوان مومن انقلابی در جهت ایجاد رابطه میان سه ضلع این مثلث تربیتی و همچنین ترسیم تعاریف دقیق و مشخص از این سه رکن مهم در زندگی می باشد و درصدد است با به تصویر کشیدن تأثیر هریک از این سه ضلع بر یکدیگر، میزان تأثیر گذاری هریک بر دیگری را مشخص سازد.

متاسفانه هنوز در نظام مکتوب و شفاهی ما، تبیین مهارتی و اثبات امکان و چگونگی عمل و نیز راهکارهای وصول به قله های ایمان در کنف انقلاب اسلامی برای جوانان و دانشجویان این مرز و بوم محقق نشده است.

هنوز جوانان دانشجوی ما نمی دانند که چرا و چگونه به تهذیب نفس بپردازند. خود سازی و توجه به فضائل اخلاقی و پرهیز از رذائل اخلاقی چگونه و به چه مقدار بر نورانیت دل جوانشان می افزاید و این بازگشت به فطرت درخشان تا کجا به او و هم‌ نسلانش سمت و سویی کمال گرا و هدایت شده می بخشد و آنان را تا پایان عمر در برابر هجمه های گوناگون شیاطین جنی و انسی بیمه می کند.

هنوز جوانان ما باور ندارند که ورزش نیز برای نشاط، سلامت و شادابی شان ضروری است، همان طوری که روح نیاز به تبیین اسلوب رشد دارد جسم نیز به توصیه های کارشناسانه ای جهت تربیت و کسب صحت و سلامت محتاج است. از دیگر رو، نمی دانند که چگونه فعالیت بدنی می تواند مدلی برتر برای پرکردن اوقات فراغت او در دنیای پرمخاطره امروز باشد و فراموش می کنند که ورزش و دانستن اصول صحت جسم و توجه به آن در دوران جوانی به علت درگیری و هجوم مسائل عاطفی و روحانی، می تواند در شاداب ساختن و روح تازه بخشیدن به جسم جوان او مثمر ثمر باشد و به عنوان یک نیروی موثر و مولد، برای رسیدن به قله های مختلف یاری ‌اش کند.

از سوی دیگر همگان اذعان دارند که یکی از مهمترین مسائل در رشد و پیشرفت یک جامعه، توانمندی های علمی و آگاهانه ی جوانان آن جامعه است. بنابراین بدیهی خواهد بود که بی توجهی و یا کم توجهی به حوزه ی تحصیل، تعقل و دانش پذیری و غفلت از تقویت نیروی تفکر و تعقل و توجه به بنیه فکری و حافظه قوی، باعث آن خواهد شد که هم مسیر پیشرفت جوان و هم مسیر پیشرفت جامعه ی انقلابی با گره ‌های بازنشدنی مواجه گردد.

کتابچه‌ای که در آینده ای نزدیک به زیور طبع آراسته خواهد شد، شامل خرده مهارت هایی است که با نگاه به سه موضوع محوری یادشده، با نثری جذاب قصد آن دارد که کمکی به شکل گیری شخصیت جوان دانشجوی مومن انقلابی بر مبنای تهذیب اسلامی، تحصیل و نشاط و شادابی نماید. سه ضلعی که منطبق با قرآن کریم، سیره معصومین علیهم السلام و الگوهای انقلابی و تمدن ساز امروزی برخاسته از زندگی عالمان و شهداء است. امید است این مهارت ها کمکی باشد به این قشر اثرگذار برای برداشتن قدم هایی استوارتر، جهت رسیدن به اهداف انقلابی و اسلامی ‌شان.

 

گفتنی است این پژوهش با عنوان “توت فرهنگی” به قلم آقای مجید خدام پس از اتمام، توسط سازمان انتشارات کانون اندیشه جوان پژوهشگاه منتشر و در اختیار علاقمندان قرا خواهد گرفت.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید