در رثای سیدی مظلوم و بی ادعا

بسم رب الشهدا و الصدیقین
مِنَ المُؤمِنینَ رِجالٌ صَدَقوا ما عاهَدُوا اللَّهَ عَلَیهِ فَمِنهُم مَن قَضى نَحبَهُ وَمِنهُم مَن یَنتَظِرُ وَما بَدَّلوا تَبدیلًا
خبر شهادت سید مظلوم سید ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور خدوم و مردمی و همراهان ایشان قلوب ملت ایران و آزادیخواهان جهان را جریحه دار کرد.

در شب میلاد امام رئوف علی بن موسی الرضا (ع) در سراسر ایران از زن و مرد و کودک و نوجوان ولوله‌ای در دلها افتاده بود که حاکی از به جوش و خروش آمدن ضمیر غیرتمند مردم وفادار و قدرشناس ایران نسبت به مسئولان خدمتگزار خود بود.
مردم ایران در شب میلاد امام رضا (ع) نگران سلامت رئیس جمهور محبوبی بودند که همه افتخارش خادمی حضرت رضا علیه السلام و خدمتگزاری مردم بود و در سراسر ایران در این شب برای سلامتی ایشان دست به دعا برداشتند.

اما تقدیر الهی به گونه ای دیگر رقم خورد و ما را چاره ای جز رضایت به مقدرات الهی نیست؛ زیرا راضی و تسلیم بودن به مقدرات الهی، یکی از صفات انسان های شایسته و کامل است.
سیدالشهداء علیه السلام، نمونه کامل این صفت الهی است و در رفتار و گفتار آن حضرت، رضایت و تسلیم حق موج می زند. همان زمان که امام حسین(ع) در اوج مصیبت از دست دادن یاران و عزیزان خود، خاکهای گرم کربلا را جمع کرد و در حالی که صورت مبارک و غرقه به خونش را روی این خاک های گرم گذاشت فرمود: «الهی رِضاً بِقَضائِکَ و تَسْلیماً لِامْرِکَ وَ لا مَعْبودَ سِواکَ یا غِیاثَ الْمُستَغیثین»
امروز ملت قدرشناس ایران در رثای خادمان محبوب، مظلوم و بی ادعای خود به سوگ نشسته‌اند.

این همه سوگ و اندوه به پاس زحمات سید مظلومی است که برای خدمت به مردم سر از پا نمی شناخت.
مردم ایران در غم جانکاه از دست دادن رئیس جمهور اخلاق مدار و مظلومی سوگوارند که هرگز اهل مطرح کردن خود نبود و حتی حاضر به دفاع از خود در برابر هجمه‌های غیرمنصفانه و غیراخلاقی نمی‌شد.
به یاد داریم که ایشان در اوج بداخلاقی و اتهامات رقبای خویش در مناظرات انتخابات ریاست جمهوری تنها به همین یک جمله اکتفا کرد: «آیا شما در سخنان خود، خدا را هم در نظر می‌گیرید»؟!
او خود حقیقتا در طول سالهای خدمت در مسئولیت قضا و یا مسئولیت قوه مجریه همواره خدا را در نظر داشت.

مردم قدرشناس ایران امروز در غم از دست دادن رئیس جمهور سخت کوشی نشسته که کمتر از سه سال مسئولیت خود بیش از ۳۰ سال در مسیر سازندگی و رفع مشکلات مردم تلاش کرد و عاقبت در راه خدمت به ملت ایران به شهادت رسید.
رهبر انقلاب در پی بروز حادثه برای رئیس‌جمهور و همراهان ایشان خطاب به مردم ایران فرمودند: ملت ایران نگران و دلواپس نباشند، هیچ اختلالی در کار کشور به وجود نمی‌آید.
شاید امروز بدخواهان نظام از این اتفاق خشنود باشند اما به کوری چشم دشمنان این شهادتها همواره مایه قدرت بیشتر نظام بوده است.
نظام جمهوری اسلامی در طول سالهای پس از پیروزی انقلاب سختی‌های زیادی را پشت سرگذاشته است اما در سایه لطف بی‌کران خداوند متعال و رهنمودهای رهبر فرزانه انقلاب، همواره حرکت انقلاب و نظام در مسیر رو به رشد خود ادامه یافته است و البته این بار نیز به لطف الهی و حضرت ولیعصر (عج) که لطفش همواره شامل حال ملت ایران بوده است، هیچ خللی در مسیر رشد و تعالی ایران اسلامی به بوجود نخواهد آمد. انشالله
«اللَّهُمَّ إِنَّا نَشْکو إِلَیْک فَقْدَ نَبِیِّنَا وَ غَیْبَهَ وَلِیِّنَا وَ کثْرَهَ عَدُوِّنَا وَ قِلَّهَ عَدَدِنَا وَ شِدَّهَ الْفِتَنِ بِنَا وَ تَظَاهُرَ الزَّمَانِ عَلَیْنا»

حجت الاسلام دکتر محمد ملک زاده عضو هیأت علمی گروه سیاست پژوهشگاه