جزئیات برگزاری همایش ملی علامه مصباح یزدی؛ فیلسوف علوم اجتماعی اسلامی

برای همایش ۶۱ مقاله به دبیرخانه همایش رسیده است، دو جلد کتاب با عناوین دین شناسی علامه مصباح و شخصیت و آراء و اندیشه ایشان دریافت شد.

به گزارش اداره روابط عمومی و اطلاع‌رسانی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، در گفتگو با دکتر حسام مؤمنی دبیر اجرایی همایش ملی «علامه مصباح یزدی؛ فیلسوف علوم اجتماعی اسلامی» از جزئیات برگزاری این همایش ملی با خبر شدیم.

حسام مؤمنی با اشاره به شخصیت علمی مرحوم آیت الله مصباح یزدی گفت: ایشان شاگرد عالمان بزرگی چون مرحوم امام راحل، حضرات آیات بروجردی، بهجت و.. بوده در فقه،فلسفه و تفسیر و…؛ بوده است و همین مسئله موجب شد علامه مصباح اسلام شناس قوی تبدیل شود. جدای از این، تسلط روی علوم انسانی مدرن دارند و در کنار آن نبوغ خاصی دارند.

دبیر اجرایی همایش ملی علامه مصباح یزدی فیلسوف علوم اجتماعی اسلامی، ادامه داد: این فیلسوف بزرگ تسلط مناسبی بر علوم انسانی مدرن داشت و از نبوغ خاصی برخوردار بود؛ از طرف دیگر ایشان شخصیتی سیاسی بود که مخالفان با جوّ سیاسی هجمه عظیمی علیه این عالم وارسته درست کردند.

وی افزود: اهداف پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی نشان دادن اندیشه علمی این شخصیت بزرگوار است و در مرحله بعد براساس دیدگاه این فیلسوف بزرگ، شاگردانشان این دیدگاه را شرح و تفصیل کنند و یک گفتمان و نهضت به وجود بیاورند.

مؤمنی اذعان کرد: منتقدان باید به دور از سیاست زدگی و در چارچوب منطق، عقل، اخلاق و بودن لکنت زبان علامه مصباح را نقد کنند و از نتیجه این موارد تضارب آرایی به وجود بیاید که پیشرفت فکری و اندیشه ای را در پی داشته باشد.

دبیر اجرایی همایش ملی علامه مصباح یزدی فیلسوف علوم اجتماعی اسلامی با بیان اینکه این همایش به همت گروه فلسفه پژوهشکده حکمت و دین پژوهی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه در ۱۰ محور با همکاری نهادهای مختلف علمی برگزار می شود، عنوان کرد: ۶۱ مقاله به دبیرخانه همایش ارسال شد، همچنین دو جلد کتاب با عناوین دین شناسی علامه مصباح یزدی و کتاب شخصیت، آراء و اندیشه های آیت الله مصباح یزدی دریافت شده است.

وی افزود: کتاب اول حاصل گفت و گو و آشنایی نویسنده با آرای آیت الله مصباح و کتاب دوم یک مأخذ شناسی پایان نامه ها و رساله های پژوهش های حوزه و دانشگاه است که به چاپ هم خواهد رسید.

مومنی با اشاره به اینکه ۲۴ کرسی علمی ترویجی برگزار شده است، خاطرنشان کرد: ۳ پیش همایش از ۳۰ آبان الی ۲ آذر ماه برگزار می شود، همایش ملی علامه مصباح یزدی فیلسوف علوم اجتماعی اسلامی” به صورت حضوری و مجازی در تاریخ ۳ آذرماه جاری از ساعت ۱۸ تا ۲۱ در محل تالار استاد موسویان پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی به نشانی: قم، بلوار پانزده خرداد، کوی شهید میثمی برگزار می‌شود.

لازم به یادآوری است پخش زنده این همایش ملی با ترافیک رایگان از طریق نشانی اینترنتی TV.iict.ac.ir در دسترس علاقمندان خواهد بود.