کتاب بررسی فقهی – حقوقی حاکمیت و حجاب و عفاف اثر شایسته تقدیر همایش کتاب سال حکومت اسلامی

به گزارش اداره روابط عمومی و اطلاع رسانی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، مراسم اختتامیه و اهداء جوایز “دومین همایش کتاب سال حکومت اسلامی” به همت “مرکز تحقیقات علمی حکومت اسلامی” برگزار شد.

در این مراسم که صبح روز پنجشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۹ و با رعایت پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی در قم برپا گردید از صاحبان آثار برگزیده و شایسته تقدیر، تجلیل به عمل آمد.

بر اساس این گزاش، کتاب “بررسی فقهی – حقوقی حاکمیت و حجاب و عفاف” از آثار پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی و نوشته سرکار خانم فاطمه فلاح تفتی اثر “شایسته تقدیر” شناخته شد.

درباره این کتاب می‌خوانیم:

این کتاب در سه فصل ساماندهی شده است. فصل اول تلاش می‌کند با مفهوم شناسی اصطلاحات در این پژوهش، جایگاه هر اصطلاح را در نظام فقهی ـ حقوقی اسلام و ارتباط آن با حکومت اسلامی را مشخص نماید. همچنین در این بخش با موضوع شناسی مسأله، به این امر توجه شده است که حیطه مسؤولیت حکومت در حوزه حجاب و عفاف تا کجاست.

فصل دوم به ساختار معرفتی، فقهی و حقوقی پرداخته و مبانی مسؤولیت را مورد بررسی قرار می‌دهد. از آنجا که حجاب از جمله مقولاتی است که در تلاقی اندیشه و عمل قرار دارد؛ لذا ضروری است خصوصیات نظام حکومتی اسلام تحلیل شود و بدین جهت این فصل در یک قسمت به چهارچوب نظری مسؤولیت حکومت و در قسمت دیگر مبانی فقهی با منظر این چهارچوب نظری استنباط شده است.

فصل سوم به عوامل تأثیرگذار در میزان پوشش از جمله عقیده، سن و فرهنگ پرداخته و تلاش می‌کند ضمن بررسی فقهی هر یک از این عوامل، میزان تأثیر گذاری هر یک از عوامل مذکور را در میزان مسؤولیت حکومت، بیان کند. و در بخش دیگر این فصل عرصه‌های مسؤولیت حکومت با توجه به مبانی فقهی ذکر شده در فصل دوم و عوامل مؤثر بر مسؤولیت، بیان شده است.

علاقه مندان جهت خرید این اثر ارزشمند می‌توانند به سایت سازمان انتشارات پژوهشگاه مراجعه نمایند.