چرا پیامبر اکرم؛ محور اسلام‌ستیزی در هالیوود است؟

محمدحسن شاهنگی

پژوهشگر حوزه سینما و دبیر گروه علمی ادبیات اندیشه پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی

در هالیوود اسلام ستیزی واهانت به شخصیت بزرگوار پیامبر اسلام(ص) را می‌توان به قبل و بعد از حادثه یازده سپتامبر، تقسیم کرد. قبل از این تاریخ عموما جریان امانیستی حاکم بر دستگاه فیلمسازی هالیوود به دنبال تحقیر و تمسخردین، افکار و سبک زندگی آخرین فرستاده خداوند بود و حتی تلاش می‌نمود ایشان را موجودی وحشی، قانون گریز و بربر معرفی کند؛ فیلم «آواز مؤذن» به کارگردانی فیلیکس مگیش شروعی برای این رویکرد غیرمنصفانه و دروغین است.اما بعد از۱۱سپتامبرعلاوه بر رویکرد سابق،تهدید خواندن آیین حضرت محمد(ص)و پیروان ایشان نیز در دستور کار قرار گرفت و مسلمانان، تروریست‌های ترسناک ترسیم شدند که مروج عقاید پیامبر اکرم (ص) اند و مثل زامبی ها به دیگران (غیرمسلمانان) آسیب می زنند،هر آن،بیم انتحاری کردن شان می رود،به فکر توطئه اند،امنیت عمومی را سلب می کنند و با نفرت به دیگر پیروان ادیان می نگرند؛در فیلم«دروغ های حقیقی»ساخته جیمز کامرون این چرخش نگاه محسوس است.

در فیلم موهن«معصومیت مسلمانان»به کارگردانی سام باسیل خبری از سیمای منور و عصمت نبوی(ص)نیست وجایگاه حضرت محمد(ص) از مقام نبوت تنزل داده شده و رفتارهای ایشان همچون فردی عادی روایت می شود؛این فرد بیش از اینکه به دنبال ارتقای روحی و معنوی خود و مردمان دور و برش باشد،دغدغه ای جز سیر کردن شکم و ارضای غرایز حیوانی ندارد! پیامبری که در این فیلم روایت می شود عاشق جنگ است و از خونریزی طرف مقابل لذت می برد؛سازندگان این فیلم با فلش بک ها و فلش فوروارد های متعدد تاریخی، به مخاطب این موضوع را یادآور می شوند که پیروان همین پیامبر،ظالم و جنگ طلبند که از کشتن غیر مسلمانان ابایی ندارند و با صلح  و همزیستی مسالمت امیز بین پیروان ادیان جهانی مخالفتی آشکار دارند.این افراط گرایی در ژانر دینی به حدی ملموس است که صدای برخی منتقدان مشهور سینمایی در هالیوود را در اورده که چرا با مختصات ژانر دینی به مقولات مغرضانه با رنگ و لعاب سیاسی تنه زده می شود و سوءاستفاده های سویه دار از اثاری با این تم در هالیوود صورت می گیرد؟

در واکاوی چرایی ساخت آثاری نظیر فیلم«معصومیت مسلمانان»به گزینه ای چون عقده گشایی جریان صهیونیستی- یهودی حاکم بر هالیوود علیه پیامبر اسلام می رسیم. وقتی تری جونز کشیش کلیسای کوچکی در ایالت فلوریدا قران را آتش زد،برخی از چهره های تندرو اسلام ستیز اورا تشویق کردند که در هالیوود همین نفرت از جهان اسلام را پی بگیرد. شنیدن همین توصیه شیطانی منجر سرمایه گذاری جونز در ساخت این فیلم ضد اسلامی شد.در لوای این خشونت طلبی ،انگ عقب ماندگی فکری  و عقلی به  نبی مکرم اسلام زده می شود و ایشان به جای معرفی فردی که با جاهلیت عرب مقابله کرده، نماینده آن عصر سیاه معرفی می شود! در فیلم «لارنس عربستان» ساخته دیوید لین این طور بازنمایی می شود که مسلمانان به دلیل تبعیت از سیره نبوی(ص) به فلاکت و بد بختی افتاده اند و در نهایت نیز یک قهرمان سفید پوست امریکایی است که مسیر رستگاری را جلوی چشمان آنها می گشاید. جریان اسلام ستیز هالیوودی در صدد ان است تا شخصیت اخرین فرستاده خدا را به جای پیام آوری هدایت ورز،فردی ضلالت بخش جا بزند!کسی که تنگ نظری و کوته فکری  را برای پیروانش به میراث می گذارد و به همین دلیل باید برای نجات این جماعت وارد عمل شد و نقش یک منجی خوب را ایفا نمود!

از جمله حقوق اولیه ادیان،احترام متقابل پیروان مختلف به همدیگراست؛امواج گسترده اهانت امیز هالیوود از گذشته تا به امروز نسبت به  مقدسات مسلمانان نقض آشکار این حقوق مسلم است. پیامبر اسلام در طیف زیادی از آثار هالیوودی چهره بارز دمدگی، کهنگی وارتجاع  و سردسته هیولاها! معرفی می شود و در تقابل با این شخصیت گرانقدر،اسطوره های خیالی غرب مدرن به تصویر در می آیند که دست برتر را در این مواجهه از ان خود می کنند!این تلقی اشتباه بدون شک ریشه در اندیشه های امانیستی و انسان محور بودن  به جای دین محور بودن دارد که هراسی از اهانت به داشته های مذهبی خود نیز ندارد چه برسد به باورهای مقدس دیگران!هالیوود گذشته سیاهی در اهانت به سایر انبیای الهی نظیر عیسی(ع)و موسی(ع)دارد و در خصوص تقدس زدایی از انها نیز مکررا گام هایی برداشته و صدای متدینان راستین جوامع خود را نیز بلند کرده است.

خصومت ورزی و دشمن تراشی هالیوود علیه اسلام و پیامبر(ص) ذیل پروژه مشروعیت‌بخشی به اقدامات سلطه‌جویانه استکباری امریکا در سطح جهان صورت می گیرد.مطابق با تفکر اسلامی و اندیشه نبوی(ص) کافران حق سلطه بر مسلمانان را ندارند و این نگاه آغاز تقابل دنیای استکبار با جهان اسلام است.از سوی دیگر تمایل روز افزون جوانان غربی به دین مبین اسلام و محبوبیت روز افزون پیامبر اکرم(ص) مسئولان فرهنگی این کشورها را به تکاپو واداشته تا به خیال خویش در این مسیر مانع تراشی کنند؛«بازنمایی منفی» پروژه مشخصی است که هالیوود در این خصوص در قبال مسلمانان و مقدسات و اصول دین پنج گانه آنها یعنی توحید، نبوت،عدل، معاد و امامت نشان کرده است.