ارتباط صمیمانه مومنان؛ مهم‌ترین خواست امام رضا(ع) از محّبان

مدیر گروه کلام پژوهشگاه با اشاره‌به سلامی که امام رضا(ع) به شیعیان رسانده‌اند، گفت: انتظار ایشان از ما حفظ رابطه صمیمانه با یکدیگر است. هرچه رابطه بین مومنان بیشتر شود، وحدت آنها شدت می‌یابد و این شدت اخوت و برادری یقینا ًمطلوب امام رضا (ع) است.

به گزارش اداره روابط عمومی و اطلاع‌رسانی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، ویژه برنامه مسیر فیروزه همزمان با دهه کرامت با موضوع «سلام مستمر امام رضا (ع) به پیروان» با حضور حجت‌الاسلام محمدباقر پورامینی مدیر گروه کلام پژوهشگاه روی آنتن رادیو گفت و گو رفت.

حجت‌الاسلام پورامینی در این ویژه برنامه با اشاره به سلام رساندن امام رضا (ع) به پیروان خود گفت: امام رضا (ع) در نامه ای به حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) بر پیروان و دوستداران خود سلام رسانده اند و چه زیباست که ما مخاطب سلام حجت خدا باشیم.

عضو هیأت علمی گروه کلام پژوهشگاه با اشاره به معنای واژه «سلام» افزود: سلام به معنای تقاضای سلامتی از خداوند برای طرف مقابل است. اگر معنای سلام تقاضای سلامتی روح و جسم باشد نعمت ایمان را نیز شامل می شود و بالاترین نعمت خواهد بود.

وی با بیان اینکه لفظ «سلام» در اسلام برای تحیّت انتخاب شده، گفت: سلام به معنای دعا برای سلامتی از آفت های جسمی و روحی است، همچنین سلام کردن مسلمانان به یکدیگر به منزله عهدی بین آنها و حفاظت از جان، مال و آبروی آنهاست و ما با این نگاه روابط اجتماعی خود را ساماندهی می کنیم.

حجت‌الاسلام پورامینی با اشاره به اهمیت فوق العاده سلام کردن بیان کرد: ما در پایان نمازهای واجب و مستحب سه بار سلام می دهیم؛ سلام بر پیامبر اسلام(ص)، سلام بر خود و بندگان صالح خداوند و سلام بر همه نمارگزاران و پیروان خوب خداوند.

وی اضافه کرد: علاوه بر این، ما در همه زیارت نامه ها نیز به پیامبر (ص) و امامان و شهدا و مدفونین در آن مکان سلام می دهیم البته سلام در زیارت نامه ها به ویژه زیارت عاشورا و زیارت امام رضا(ع) یک سلام عادی نیست بلکه یک سلام مستمر است. سلام از سوی امام به مومنان زیبایی خاصی دارد، امام، پدری مهربان و راهنمای امین مردم است. امام بر یکپارچگی و حرکت جمعی مردم تأکید دارد و ما نیازمند ارتباط با امام و حجت خداوند هستیم.

مدیر گروه کلام پژوهشگاه با اشاره به فرازی از زیارت جامعه کبیره تاکید کرد: در زیارت جامعه کبیره می خوانیم: «خداوند صلوات ما بر ائمه اطهار (ع) را وسیله پاکی خلقت، طهارت نفوس و تزکیه و پاکی از گناهان ما قرار داده است.»

وی متذکر شد: دقت کنیم که امام به جمع مومنان سلام رسانده و انتظار ایشان از ما حفظ رابطه صمیمانه میان یکدیگر است. هر رابطه بین مومنان یک وحدت ایجاد می کند و هر چه ارتباط گسترده تر شود وحدت نیز شدیدتر شده و این شدت اخوت و برادری یقینا ًمطلوب امام رضا (ع) است.

حجت‌الاسلام پورامینی در پایان ویژه برنامه «مسیر فیروزه» از رادیو گفت و گو خاطرنشان کرد: امام رضا (ع) می خواهد ما در غم و شادی یکدیگر شریک باشیم. بنابر این، اگر پیکر واحد شویم مخاطب سلام امام رضا (ع) بوده و از الطاف ایشان بهره مند می شویم.