رسالت مرکز پژوهش‌های جوان با محوریت بیانیه گام دوم انقلاب

به گزارش اداره روابط عمومی و اطلاع رسانی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، بی‌تردید یکی از مخاطبان اصلی بیانیه گام دوم انقلاب، جوانان هستند. بر همین اساس به منظور تبیین رسالت مرکز پژوهش‌های جوان وابسته به پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی گفت‌وگویی با محمدحسن شاهنگی معاون این مرکز انجام داده‌ایم که در ادامه از منظرتان عبور خواهد کرد.

با سلام؛ در این بیانیه برای جمهوری اسلامی ویژگی‌هایی ذکر شده به عناون مثال بیان شده که برای همه چیز می‌توان طول عمر مفید و تاریخ مصرف فرض کرد، امّا شعارهای جهانی این انقلاب دینی از این قاعده مستثنا است. چون ویژگی‌هایی مثل آزادی، اخلاق، معنویت، عدالت، استقلال، عزّت، عقلانیّت، برادری در فطرت بشر است. جهت تبیین این ویژگی‌ها مرکز پژوهش‌های جوان تاکنون چه آثاری  برای مخاطبان جوان تولید کرده است؟

در این مرکز به طور مستقیم کتاب های صدور انقلاب از منظر امام خمینی(ره) از دکتر عباسعلی فرزندی، انقلاب اسلامی چرا؟ اثر دکتر سید مجید حسینی، گفتمان عدالت در انقلاب اسلامی از دکتر سیدحسین فخر زارع، آینده انقلاب از دکتر علی عسگری، فرایند استقرار جمهوری اسلامی از دکترمحمد شفیعی فر، درآمدی برکارنامه ‌فرهنگی انقلاب اسلامی از دکترعلی عسگری، درآمدی بر نظریه انقلاب اسلامی از دکتر نعمت‌الله باوند، اندیشه سیاسی امام خمینی(ره) از دکتر احمد جهان بزرگی و پهلوی سوم! (آنچه ماهواره‌ها از پهلوی ترسیم کرده‌اند) از آقایان دکتر حسن بشیر و کاظم موذن در ارتباط با انقلاب اسلامی تاکنون تولید شده است. در این آثار به مخاطب جوان گفته می‌شود که فهم پدیده انقلاب اسلامی که کانون گفتمان‌های خود را در متن اسلام راستین یافته است بدون توجه کافی به بنیادی ترین اصل انقلاب یعنی عدالت فهمی ناقص و ناتمام است؛ این ادعا ما را به این نتیجه رهنمون می‌سازد که گفتمان عدالت ناموس واقعی انقلاب اسلامی است. عدالت مظلوم ترین مفهوم در طول تاریخ بوده است؛ عمق این ستم را می‌توان در فراز و فرودهای سیاسی هر ملتی مشاهده کرد، درحالی که در فرهنگ شیعی، به دست گرفتن حکومت و قدرت مقدمه‌ای برای تحقق عدالتی همه جانبه است.

مرکز پژوهش های جوان،چه نقشی در تحقق این بیانیه مهم می‌تواند داشته باشد؟

این مرکز، با رسالت تعمیق بنیه دینی، نخبه‌پروری، ارائه هندسه و نظام واره فکری، معرفی الگوی‌های رفتاری برای مخاطب جوان در قالب گفتمان انقلاب اسلامی با رهگیری اصول و سیاست‌هایی مدون و مشخص فعالیت می‌کند. مهم‌ترین این اصول عبارت‌اند‌از: تثبیت و تقویت جایگاه مولدی مرکز در گفتمان انقلاب اسلامی؛ توجه به اقتضائات و نیازهای فکری و فرهنگی روزآمد مخاطب جوان؛ نیازسنجی فکری و فرهنگی مخاطب جوان در موضوعات مختلف؛ خلاقیت محوری و اعمال اصل نوآوری و ابتکار در قالب و محتوا؛ شبهه‌شناسی و مواجهه نقادانه با اندیشه‌ها، مکاتب و جریان‌های معارض؛ اولویت‌دهی به تولید آثار فکری به اقتضاء شرایط، بحران‌ها و پیشامدهای فرهنگی، اجتماعی و سیاسی روز و… بدون شک در مسیر پیشرو و در چله دوم انقلاب، مخاطب جوان نیازمند برخورداری از خوراک‌های فکری مطمئن است و این مرکز در این زمینه قدم بر میدارد و ضمن استفاده از محققان توانمند، متخصص و متعهد تلاش می‌کند تا آثار فاخر جوان پسندانه‌ای را پیشکش خوانندگان نماید.

در بیانیه گام دوم انقلاب یکی از ماموریت‌های نسل جوان برجسته کردن ارزش‌های اخلاق و رعایت فضلیت‌های اخلاقی عنوان شده است در این زمینه مرکز پژوهش‌ها چه آثاری را در حال تولید دارد و  در آینده منتشر می‌کند؟

مهم ترین آثار مرکز پژوهش‌های جوان در این حوزه عبارت اند از: تو هم گاهی مدارا کن (روش‌های ارتباط با افراد دشوار اثر دکتر هادی عبدلی، چربی زبان‌ نگیرید! (مقابله با چاپلوسی و چاپلوسان) اثر دکتر سیدحسین هاشمیان، سایبر سواری با کلاه ایمنی! (اخلاق فضای مجازی) اثر حجت‌الاسلام سید محمدحسین قدیری، لبخندهای بی لهجه (بررسی شادی در اسلام و روان‌شناسی) اثر دکتر عبدالوحید داودی، مدیر عامل زندگی (مدیریت مرد در خانواده و کارآمدی آن) اثر دکتر محمد زارعی توپخانه، گلدان یا گلستان؟! (آثار روان‌شناختی تعداد فرزندان در خانواده) اثر دکتر سیدعباس ساطوریان، گاهی باید گفت نه! (مهارت جرات ورزی و ابراز وجود) اثر خانم اکرم حسین‌زاده و…

عدالت و مبارزه با فساد یکی دیگر از از ماموریت‌های نسل جوان در بیانیه است. در این زمینه چه آثاری در حال تولید در مرکز هستند؟

همان طور که در این بیانیه آمده تبعیض در توزیع منابع عمومی و میدان دادن به ویژه‌خواری و مدارا با فریبگران اقتصادی که همه به بی‌عدالتی می‌انجامد، بشدّت ممنوع است؛ همچنین غفلت از قشرهای نیازمندِ حمایت، به هیچ رو مورد قبول نیست. در این محور شاخص ترین آثار در حال تولید مرکز عبارت اند از: آینده نظام سلطه از منظر اندیشمندان جهان از دکتر غلامعلی سلیمانی، سنجش میزان تحقق آرمان‌های انقلاب اسلامی تا کنون از دکتر محسن ردادی و رویکردهای مختلف به عدالت سیاسی پس از انقلاب از دکتر احمد نادری.

پاسداشت استقلال و آزادی، ماموریت بعدی نسل جوان در بیانیه است. در این خصوص چه تحقیقاتی در دست اجرا هستند؟

رهبر انقلاب مسیر را در این بیانیه معین کرده‌اند؛ در نگاه ایشان استقلال ملّی به معنی آزادی ملّت و حکومت از تحمیل و زورگویی قدرت‌های سلطه‌گر جهان است و آزادی اجتماعی به معنای حقّ تصمیم‌گیری و عمل کردن و اندیشیدن برای همه‌ی افراد جامعه است.در این باره آثار ارزشمندی در مرکز پژوهش‌ها در حال تولید هستند که مهم‌ترین آنها جهان با کنترل از راه دور! (سازوکارهای استعمار فرانو در نظام جهانی) از دکتر ابراهیم متقی، خودباوری و خودباختگی ایرانیان از دکتر محسن ردادی، تامین منافع ملی در سیاست خارجی ج.ا.ا اثر دکتر مجید بهستانی و کارآمدی قانون اساسی و ظرفیت‌های آن اثر دکترمحمد ولدان هستند.

در خصوص سبک زندگی چه کتاب‌هایی در مرکز در شرف انتشار قرار دارند؟

دغدغه رهبر انقلاب درباره سبک زندگی از آنجا نشات می‌گیرد که تلاش غرب در ترویج سبک زندگی غربی در ایران، زیان‌های بی‌جبران اخلاقی و اقتصادی و دینی و سیاسی به کشور و ملّت ما زده است؛ مقابله با آن، جهادی همه‌جانبه و هوشمندانه می‌طلبد. در این محور نیز مرکز در حال تولید آثار در خورت وجهی است؛ این آثار از این قرارند: سبک زندگی اقتصادی جوان مسلمان در قلمرو مصرف از دکتر محمدهادی محمودی، پشت فرمان مانیتور! (سرگرمی در رسانه) از دکتر سید مجید امامی، شبکه‌های اجتماعی و سبک زندگی دینی جوان از خانم الهام کرمی، توت فرهنگی (تهذیب، ورزش و تحصیل) از دکتر مجید خدام، سبک زندگی دانشجوی مسلمان ایرانی (سه حوزه محیط تحصیل،‌ خانه و فضای کسب و کار) از حجت الاسلام احمد محمدی پیرو و مجموعه دفاتر فضای مجازی، اثر دکتر سیدبشیر حسینی.