فراتی: بحران سوریه به نقطه پایانی خود رسیده است

به گزارش اداره روابط عمومی و اطلاع‌رسانی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، دکتر عبدالوهاب فراتی عضو هیأت علمی گروه سیاست پژوهشگاه در گفتگو با حوزه با بیان این که بحران سوریه به نقاط پایانی خود رسیده و ادلب آخرین نقطه و محل تجمع گروه های مخالف نظام سوریه و نیز گروه های تروریستی است، اظهار داشت: اگر دولت سوریه بتواند ادلب را بگیرد ، به جریان برانداز دولت بشار اسد خاتمه داده و از این پس مرحله جدیدی در تاریخ کشور سوریه آغاز می شود.

وی افزود: البته در این شهر غیر از مخالفان ملی و میهنی بشار اسد، گروه های تروریستی مثل جیش الاسلام و داعش نیز وجود دارند که برای رسیدن به صلح و امنیت پایدار ، این ها باید جمع شوند.

عضو هیأت علمی گروه سیاست پژوهشگاه با اشاره به دستاوردهای اجلاسه سه جانبه تهران با حضور پوتین و اردوغان گفت: البته درباره جمع کردن تروریست ها در ادلب بین ایران و روسیه با ترکیه در همین اجلاس اختلافاتی مطرح بود که ظاهراً اجلاس تهران باعث شده که آن ها به توافقی دست یابند به این معنا که تروریست‌ها سلاح خود را تحویل داده و دست از کشتار مردم بی گناه بردارند.

وی خاطرنشان کرد: واقعیت آن است که بحران سوریه بدون حضور این سه کشور عملاً به پایان نمی‌رسد و اجلاس تهران به نوعی نشان داد که امروز در منطقه بدون مشارکت و نظرخواهی از ایران بحرانی خاتمه نمی‌یابد.

فراتی با بیان این که تحولات اخیر ثابت کرد که نقش منطقه ای ایران پررنگ تر شده و باید در حل مناقشات منطقه ای از نیرو و توان ایران استفاده کرد، گفت: امیدواریم بحران ادلب به خوبی به پایان رسیده و گروه های مسلح تسلیم شده و سوریه به یک سر و سامانی پس از هفت ، هشت سال جنگ و خونریزی و کشتار و ویرانی دست پیدا کند.