آیت‌الله فیاضی: تجلیل از مشایخ، شخصیت‌ها و استادان امری لازم و ضروری است

به گزارش اداره روابط عمومی و اطلاع‌رسانی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی،‌ همایش ملی فلسفه کلام نکوداشت آیت‌الله سبحانی و بررسی اندیشه‌های ایشان از برنامه‌های پیش روی پژوهشگاه که به مناسبت روز جهانی فلسفه در آبان ماه سال جاری برگزار می‌شود.در همین راستا از سوی دبیرخانه همایش، مصاحبه‌ای با استاد آیه‌الله غلامرضا فیاضی انجام شده است. آنچه در ادامه خواهید خواند چکیده این مصاحبه می‌باشد.

آیت‌الله غلامرضا فیاضی استاد حوزه علمیه قم، در ابتدای این مصاحبه ضمن ارائه شرحی از زندگی علمی و آموزشی خود، از حضرت آیه‌الله العظمی سبحانی دام ظله‌الشریف به عنوان استاد کفایه و خارج فقه و اصول خود یاد کردند. ایشان در پاسخ به پرسشی درباره اهمیت و نقش علم کلام در منظومه تفکر دینی، با استناد به آیه نفر و تبیین مفهوم واژه های فقه و تفقه و استناد به سیره و سنت پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم و امامان اهل بیت علیهم السلام ، تأکید کردند علیرغم اهمیت فقه و فقاهت و احکام عملی در اسلام و تشیع، اهمیت عقاید و کلام اسلامی از درجه رفیع‌تری برخوردار است.

آیت الله فیاضی با اشاره به متکلمانِ نقش آفرینِ شیعه، از هشام بن حکم، شیخ مفید، سید مرتضی، خواجه نصیر الدین طوسی، علامه حلی تا متکلمان معاصر و به ویژه از آیت الله العظمی سبحانی نام بردند.

معظم‌له در اهمیت علوم عقلی و نقش آن در فهم و درک بهتر از قرآن کریم و روایات، با طرح مباحثی به تبیین و توضیح کلام برخی از عالمان از جمله فیض کاشانی پرداختند.

ایشان در پایان، با تأکید بر این نکته که تجلیل از مشایخ، شخصیت ها و استادان به جهات مختلف از جمله معرفی الگو به قشر جوان حوزوی و دانشگاهی و حتی عموم مردم لازم و ضروری است، افزودند همانگونه که وظیفه عالم عادل معرفی مرجع جامع الشرایط است، وظیفه فضلای حوزوی نیز معرفی شخصیت‌های علمی و عملی و تأثیرگذار در جامعه است که یکی از بارزترین این شخصیت ها آیت‌الله العظمی سبحانی است.

لازم بذکر است که علاقمندان می‌توانند برای کسب اطلاعات بیشتر از همایش فلسفه کلام با نشانی: قم، بلوار ۱۵ خرداد، خیابان شهید میثمی، پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی،‌ گروه کلام مکاتبه و یا با شماره تماس دبیرخانه همایش ۰۹۳۹۸۷۲۱۷۷۲ تماس حاصل نمایند.

همچنین پست الکترونیکی این همایش جهت مکاتبات مقاله به نشانی: phkc@iict.ac.ir در خدمت علاقمندان خواهد بود.