سنگری: جلوه‌های زیبای زندگی پیامبر (ص) در آثار جشنواره خاتم

محمدرضا سنگری، با اشاره به تحول محتوایی آثار دوره سوم جشنواره ادبی خاتم، گفت: در این دوره، حضور مستقیم پیامبر (ص) را در داستان‌ها نمی‌بینیم، ولی روح مکارم اخلاق و جلوه‌های زیبای زندگی حضرت محمد (ص) از جمله مهربانی، عفو و یتیم‌نوازی بر آثار حاکم است.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، دکتر محمدرضا سنگری مدیر گروه ادبیات اندیشه پژوهشکده فرهنگ و مطالعات اجتماعی پژوهشگاه و رئیس شورای علمی جشنواره خاتم در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، با اشاره به افزایش سطح کمی و کیفی جشنواره خاتم در سومین دوره، بیان کرد: محور جشنواره خاتم، پرداختن به شخصیت پیامبر (ص) به‌عنوان اسوه و معرفی وجه الگویی و سرمشق بودن حضرت محمد (ص) با بهره‌گیری از ظرفیت ادبیات داستانی است.

نویسنده مجموعه سه جلدی «بررسی ادبیات منظوم دفاع مقدس» افزود: بیش از ۳۴۰ اثر در گروه بزرگسال و بیش از ۱۵۰ اثر در گروه کودک و نوجوان به دبیرخانه ارسال شده است. در این دوره خوشبختانه با رشد کمی و کیفی آثار مواجه بودیم.

مدیر گروه ادبیات اندیشه پژوهشگاه ادامه داد: از نظر محتوایی نیز برخلاف دو دوره گذشته که بیشتر آثار برمبنای برش‌هایی از زندگی پیامبر (ص) با اندکی بازآفرینی تدوین شده بودند، در دوره سوم آثار در قالب امروزی و به‌طور غیرمستقیم به موضوع پیامبر (ص) پرداخته‌اند. در این دوره حضور مستقیم پیامبر (ص) را در داستان‌ها نمی‌بینیم، ولی روح مکارم اخلاق و جلوه‌های زیبای زندگی حضرت محمد (ص) از جمله مهربانی، عفو و یتیم‌نوازی بر آثار حاکم است.

این نویسنده و عاشوراپژوه گفت: در دوره‌های گذشته، بیشتر نویسندگان گمنام یا کمتر شناخته شده حضور داشتند، ولی استقبال نویسندگان شاخص و ممتاز از فراخوان دوره سوم بیش از دو دوره قبل بود. در این دوره حتی چند نویسنده مسیحی نیز آثار خود را به جشنواره خاتم ارسال کردند که نشانه‌ خوبی است.

مدیر گروه ادبیات اندیشه پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، با اشاره به بخش بین‌الملل جشنواره خاتم نیز اظهار کرد: در دوره سوم از کشورهایی همچون لبنان و عراق و حتی برخی کشورهای اروپایی مانند آلمان، آثاری به جشنواره ارسال شده که با برنامه‌ریزی و اتخاذ تدابیر لازم، باید این بخش را گسترش داده و پویاتر برگزار کرد.

سنگری درباره مراحل داوری آثار جشنواره نیز گفت: داوران بخش‌های بزرگسال و کودک و نوجوان در ایام تعطیلات نوروزی به‌طور فشرده مشغول بررسی آثار بودند و قرار است در نشستی که شنبه ۱۸ فروردین‌ماه با حضور داوران برگزار می‌شود، ۱۷ تا ۲۰ اثر شاخص به‌عنوان آثار نهایی دوره سوم جشنواره خاتم معرفی شوند.