حجت‌الاسلام عرب‌‌صالحی برگزیده هفدهمین جشنواره نقد کتاب

به گزارش اداره روابط عمومی و اطلا‌ع‌رسانی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، هفدهمین جشنواره «نقد کتاب» با معرفی برگزیدگان و شایستگان تقدیر به کار خود پایان داد.

  • بر اساس این گزارش، هیئت داوران هفدهمین دوره جشنواره «نقد کتاب»، برگزیدگان و شایستگان تقدیر این دوره از جشنواره را معرفی کردند که در بخش قرآن و حدیث، مقاله «تحلیل و نقد رویکرد گزاره‌­ای به وحی قرآنی»،به قلم حجت‌الاسلام و المسلمین محمد عرب‌ صالحی رئیس پژوهشکده حکمت و دین‌پژوهی پژوهشگاه و محمد قیوم‌عرفانی، منتشر شده در شماره ۹۳ فصلنامه علمی- پژوهشی قبسات پاییز ۱۳۹۸ ، شایسته تقدیر شناخته شد.
  • در چکیده این مقاله می‌خوانیم:
    رویکرد گزاره‌ای یکی از مهم‌ترین رویکردهای غیرزبانی به وحی قرآنی است. در این رویکرد مراد از «گزاره» که کلیدی‌ترین کلمه در آن است، معانی و حقایقی است که مستقل از زبان‌های طبیعی‌اند. بر پایۀ رویکرد گزاره‌ای این حقایق بی‌صورت‌اند و پیامبر به آنها صورت و لباس زبان خاصّی می‌پوشاند. در گذشته افرادی همچون زرکشی و سیوطی بدون اینکه ذکری از قائل یا قائلان این رویکرد داشته باشند، نامی از این قول برده‌اند. در دوران معاصر این رویکرد را برخی به بعضی از دانشمندان و فیلسوفان مسلمان نسبت داده‌اند. نوآوری جُستار حاضر این است که این نسبت‌ها را به مثابۀ مسئلۀ خود واکاوی کرده و نادرستی آن را نشان می‌دهد؛ همچنین دلیل این رویکرد را به نقد گرفته و به پیامدها و لوازم آن که از اهمّیت وحی قرآنی می‌کاهند، اشاره می‌کند. افزون بر همه به ادلۀ درون و برون‌متنی زبانی‌بودن وحی قرآنی می‌پردازد که اینها رویکرد گزاره‌ای را نفی و رویکرد زبانی را تأیید می‌کنند. تحقیق حاضر با استفاده از منابع مکتوب، بر شیوۀ تحلیلی- توصیفی و انتقادی سامان یافته است.
  • برای دانلود فایل اصلی این مقاله اینجا کلیک کنید

جشنواره نقد کتاب داوری مقالات با موضوع نقد کتاب است که از سال ۱۳۸۲, با موضوعات کلیات و اطلاع رسانی؛ میراث پژوهی؛ فلسفه، کلام و عرفان؛ علوم تربیتی و روان شناسی؛ دین (قرآن و حدیث، فقه و حقوق و اخلاق)؛ علوم اجتماعی؛ زبان؛ علوم و فنون؛ هنر؛ ادبیات؛ ادبیات داستانی و شعر؛ ادبیات عربی؛ تاریخ و جغرافیا؛ ایران و اسلام و کودک و نوجوان، هر سال مقارن با هفته پژوهش برگزار می‌شود اما امسال به دلیل شرایط ویژه کرونایی به تعویق افتاد