کتاب تاریخ اسلام در اندیشه محمد عابد جابری در نمایشگاه سی و یکم

به گزارش اداره روابط عمومی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، به بهانه حضور سازمان انتشارات پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی در سی و یکمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، قصد داریم تا به معرفی جدیدترین کتاب‌های این انتشارات بپردازیم.

” تاریخ اسلام در اندیشه محمد عابد جابری ” عنوان کتاب گروه تاریخ و تمدن پژوهشکده فرهنگ و مطالعات اجتماعی پژوهشگاه است که برای اولین بار توسط سازمان انتشارات پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی و به قلم سید محمدعلی نوری منتشر شد.

در چکیده این اثر ارزشمند آمده است:

محمد عابد الجابری از اندیشمندان معاصر عرب و پرکار مغربی است که مطالعات مهمی در زمینه تاریخ اسلام دارد.هدف ما از بررسی آثار جابری آشنایی فارسی زبانان با اندیشه جابری در زمینه تاریخ اسلام است.مطالعه آثار جابری افق های جدیدی در برابر خوانندگان خواهد گشود. تاریخ نگری جابری فلسفه نظری تاریخ است که حاوی نکات ارزشمندی است. سئوال اصلی پژوهش حاضر اینست که تاریخ اسلام در اندیشه جابری چگونه است؟ و پاسخی که می توان به این سئوال داد اینست که جابری با سه مولفه عقیده،غنیمت و قبیله به بررسی تاریخ اسلام پرداخته است.

جابری در بررسی تاریخ همانند بسیاری از اندیشمندان نقاط قوت و ضعفی دارد که باید از نقاط قوت او استفاده کرد و نقاط ضعف او را نقد کرد.سخنان جابری در مورد تشیع با تعصب و پیش داوری همراه است که قابل نقد جدی است و در این نوشتار سعی شده است به نقد او پرداخت.

بر اساس این مبانی، حکومت اسلامی مسؤولیت زمینه‌سازی، سیاست‌گذاری، قانون‌گذاری، و اجرای همه احکام اسلامی از جمله حجاب وعفاف ونظارت بر حسن اجرای قوانین و اعمال ضمانت اجرای لازم را در جامعه دارد.

کتاب “تاریخ اسلام در اندیشه محمد عابد جابری ” به قلم سید محمدعلی نوری برای اولین بار در سی و یکمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران از دوازدهم لغایت بیست و دوم اردیبهشت‌ماه جاری عرضه خواهد شد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید