سخنرانی آیت‌الله رشاد در همایش یادمان علامه طباطبایی؛ علوم انسانی اسلامی

به گزارش اداره روابط عمومی و اطلاع‌رسانی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، دانشگاه علامه طباطبائی در سالروز رحلت فیلسوف و مفسر قرآن کریم علامه سید محمدحسین طباطبائی (ره) با مشارکت پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی و سایر نهادهای علمی و فرهنگی کشور همایشی را با محوریت تشیع و مختصات فرهنگ شیعی، علوم انسانی- اسلامی، ۲۱ آبان ماه در تالار اجتماعات کتابخانه مرکزی برگزار می‌نماید.
با توجه به نام‌گذاری هفته بزرگداشت علامه طباطبائی از ۱۹ تا ۲۴ آبان در دانشگاه مزین به نام این فیلسوف معاصر، این همایش با هدف بررسی افکار و اندیشه‌ها واکاوی اثر ارزشمند ایشان در کتاب”شیعه در اسلام” با برگزاری ۴ نشست تخصصی و با حضور استادان و صاحب‌نظران فلسفه و الهیات در حوزه و دانشگاه برگزار خواهد شد. در این همایش، محوریت تشیع و مختصات فرهنگ شیعی، علوم انسانی- اسلامی، عرفان علامه طباطبائی، بررسی نقش این فیلسوف در تحول دانش الهیات، اصول و مبانی تشیع در دیدگاه این عالم دینی دنبال خواهد شد.
در طی این همایش نشست‌ها و سخنرانی‌هایی با موضوعات: نقش علامه طباطبائی در تحول دانش الهیات؛ اصول و مبانی تشیع در دیدگاه علامه طباطبائی؛ علوم انسانی: بایستگی و بایسته‌های آن؛ شیعه فرهنگی، فرهنگ تشیع در نگاه علامه طباطبائی؛ آموزه‌های تشیع امامی از دیدگاه علامه طباطبائی؛ عرفان علامه طباطبائی و نیز شخصیت حکمی- فلسفی علامه طباطبائی ایراد خواهد شد.
رونمایی از پروژه دیجیتال پروفایل آثار و اندیشه‌های علامه طباطبائی و پروفایل مخطوطات حکمی عالم اسلام و همچنین پخش مستند زندگی علامه طباطبائی از برنامه‌های جنبی این همایش خواهد بود.
لازم به ذکر است مراسم افتتاحیه این همایش با سخنرانی آیت‌الله محقق داماد و آیت‌الله علی‌اکبر رشاد و مراسم اختتامیه با سخنرانی دکتر غلامرضا ابراهیمی دینانی از شاگردان این عالم برجسته برگزار خواهد شد. ساعت شروع به کار همایش از ۸:۳۰ لغایت ۱۷ در محل تالار اجتماعات کتابخانه مرکزی پردیس مرکزی دانشگاه خواهد بود.
همچنین بخش قم همایش ملی المیزان و علوم انسانی اسلامی نیز چهارشنبه شب 23 آبان ماه 97 بعد از نماز مغرب و عشاء با سخنرانی آیت الله العظمی جوادی آملی و آیت الله علی اکبر رشاد در دارالقرآن علامه طباطبایی(ره) برگزار خواهد شد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید