بیستمین همایش کتاب سال حوزه با سخنرانی آیت‌الله مکارم شیرازی برگزار می‌شود

به گزارش اداره روابط عمومی و اطلاع‌رسانی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، حجت‌الاسلام والمسلمین ابوالقاسم مقیمی حاجی،‌ رییس پژوهشکده دانشنامه‌نگاری دینی پژوهشگاه و دبیر همایش کتاب سال حوزه گفت: بیستمین همایش کتاب سال حوزه علمیه و دومین جشنواره مقالات علمی پژوهشی و فصلنامه‌های حوزوی پنج‌شنبه چهارم بهمن‌ماه ساعت 9 صبح در سالن همایش‌های مدرسه عالی دارالشفاء برگزار می‌شود.
وی در ادامه افزود: در بیستمین دوره این همایش بیش از هزار و 171 کتاب و پایان‌نامه و 125 مقاله از 47 نشریه حوزوی ارسال شده است که در روز پنج‌شنبه از صاحبان آثار برتر تقدیر می‌شود.
حجت‌الاسلام والمسلمین مقیمی حاجی اظهار کرد: به دلیل تقارن بیستمین همایش کتاب سال حوزه با چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی بخش ویژه‌ای در این همایش تحت عنوان انقلاب اسلامی در نظر گرفته شده است.
دبیر بیستمین همایش کتاب سال حوزه و دومین جشنواره مقالات علمی پژوهشی و فصلنامه‌های حوزوی ادامه داد: از میان کتاب‌ها و پایان‌نامه‌های ارسالی به دبیرخانه همایش132 کتاب و پایان‌نامه، مرتبط تشخیص داده و از میان آن‌ها 9 اثر به عنوان کاندید انتخاب شده‌اند و در نهایت در روز همایش از 3 اثر تقدیر خواهد شد.
وی ادامه داد: در بیستمین همایش کتاب سال حوزه کتاب‌ها یا پایان‌نامه‌های مرتبط با محورهای فضای مجازی، الگوی ایرانی اسلامی پیشرفت، علوم انسانی اسلامی، جمعیت و برخی محورهای دیگر از امتیاز ویژه‌ای برخوردار هستند که از میان آثار ارسالی 140 اثر دارای این ویژگی هستند و در روز همایش از 4 اثر به عنوان امتیاز ویژه تقدیر می‌شود.
حجت‌الاسلام والمسلمین مقیمی حاجی خاطرنشان کرد: با توجه به این‌که رسالت‌های حوزه علمیه در زمینه ترویج دین، در کنار آثار علمی، ترویجی و پژوهشی رده علمی تبلیغی نیز در نظر گرفته شده است بنابراین آثار مرتبط با مسائل فرهنگی و تبلیغی به صورت مستقل با یکدیگر به رقابت پرداخته‌اند.

تعداد مقالات ارسالی
وی با اشاره به تعداد آثار ارسالی به دبیرخانه بیستمین همایش کتاب سال حوزه، بیان کرد: در مجموع هزار و 171 کتاب و پایان‌نامه سطح چهار به دست دبیرخانه رسیده است که پس از ارزیابی اجمالی در 18 گروه علمی 219 اثر، امتیاز به مرحله ارزیابی تفصیلی راه پیدا کرده‌اند و در نهایت 51 اثر به عنوان کاندیدا معرفی شده‌اند.
دبیر بیستمین همایش کتاب سال حوزه ادامه داد: گروه انقلابی اسلامی 125 اثر، اخلاق و عرفان 115 اثر و کلام 117 اثر بیشترین مقالات ارسالی و گروه‌های اقتصاد با 13 اثر و مدیریت با 11 اثر کم‌ترین مقالات ارسالی را داشته‌اند؛ از میان آثار ارسالی نیز هزار و 113 کتاب و پایان‌نامه برای برادران و 59 کتاب و پایان‌نامه برای خواهران است.
وی در زمینه تعداد مقالات ارسالی به دومین جشنواره مقالات علمی پژوهشی و فصلنامه‌های حوزوی گفت: فصلنامه‌های حوزوی 47 نشریه هستند که 125 مقاله از سوی اعضای هیأت تحریریه به ازای هر شماره یک مقاله ارسال شده است که 56 مقاله شرایط لازم برای ارزیابی تفصیلی را داشته‌اند.

تقدیر از شخصت آیت‌الله هاشمی شاهرودی
حجت‌الاسلام مقیمی خاطرنشان کرد: در بیستمین همایش کتاب سال حوزه همانند سال‌های گذشته از دو شخصیت علمی حوزوی یعنی مرحوم آیت‌الله هاشمی شاهرودی به عنوان شخصیت فقهی و سیاسی و محمدمهدی موسوی خلخالی از اساتید درس خارج حوزه علمیه مشهد تقدیر می‌شود.
وی در پایان گفت: بیستمین همایش کتاب سال حوزه و دومین جشنواره مقالات علمی پژوهشی و فصلنامه‌های حوزوی با حضور و سخنرانی حضرت آیت‌الله مکارم شیرازی و آیت‌الله اعرافی پنج‌شنبه چهارم بهمن‌ماه ساعت 9 در سالن اجتماعات مدرسه عالی دارالشفاء برگزار می‌شود.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید